Abruzja stanowi jeden z mniej znanych regionów Włoch. To szczególnie dziwne i krzywdzące dla tego pięknego obszaru, bo położony jest zaledwie kilkadziesiąt kilometrów na wschód od Rzymu, do którego co roku zjeżdżają miliony turystów z całego świata. Poza tym w Abruzji jest naprawdę dużo atrakcji i piękna przyrody – nie ustępuje w tym innym, o wiele bardziej popularnym turystycznie kierunkom.
Specjalną cechą uroku Abruzji są góry i szlaki przez nie prowadzące. To zdecydowanie jeden z najlepszych regionów Włoch pod względem bezpośredniego kontaktu z przyrodą i uprawiania trekkingu. Podczas gdy na innych terenach Półwyspu Apenińskiego na pierwszym planie jest przebogata kultura i historia, a piękna przyroda nieco w tle – jakby na drugim planie – tak w Abruzji proporcje te są odwrotne. Jeśli więc marzymy o dzikiej, górskiej przygodzie w Italii to Abruzja jest do tego idealnym miejscem!
Skorzystaj z Booking.com gdzie znajdziesz najlepsze hotele i apartamenty
Potrzebujesz samochodu podczas wakacji, zarezerwuj z Booking.com lub przez discovercars.com
Wyszukaj najlepsze Kempingi z Suncamp.pl
Promy zarezerwujesz z DirectFerries.com
Najlepsze oferty na bilety lotnicze znajdziesz tutaj
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!
Abruzja – oaza górskich wypraw i trekkingu
Na terenie Abruzji znajduje się kilka parków narodowych i parków regionalnych, które skupiają obszary niezwykle cenne przyrodniczo i krajobrazowo. Jest w czym wybierać. Do tego stopnia, że pobyt w Abruzji można śmiało spożytkować na kilka odrębnych, wielodniowych wypraw, podczas których z całą pewnością nie będziemy się nudzić. Nie jest więc przesadą stwierdzenie, że w Abruzji możemy spędzić cały urlop i nadal nie będziemy „przejedzeni” tym centralnym regionem Włoch.
Park Narodowy Abruzji, Lacjum i Molise (Parco nazionale d’Abruzzo, Lazio e Molise)
Na początek warto wspomnieć o szczególnym miejscu – szczególnym między innymi przez wzgląd na wyjątkowe położenie na południu Abruzji, na pograniczu dwóch innych włoskich regionów: Lacjum i Molise (stąd nazwa). Teren parku pokryty jest 150 trasami spacerowymi, które łącznie tworzą aż 750 kilometrów tras turystycznych.
Główny atut tego parku to możliwość kontaktu bezpośrednio z dziką przyrodą. Dość wspomnieć, że można tu spotkać takie gatunki zwierząt (będących pod ochroną) jak wilk apeniński, lokalne odmiany kozic południowych czy niedźwiedź brunatny. Głównym przedstawicielem flory w parku jest zaś buk, który kształtuje wyjątkowo atrakcyjne wizualnie panoramy widokowe.
Rzeźba terenu to górzyste, zalesione przestrzenie, pełne różnego typu jarów i wąwozów. Najwyższym szczytem okolicy jest zaś góra Petroso (Monte Petroso) sięgająca 2249 metrów nad poziomem morza (dla porównania nasze Rysy, a więc najwyższy szczyt Polski, są tylko 200 metrów wyższe). Urokliwym miejscem wypoczynkowym w parku jest jezioro Scanno (Il Lago di Scanno), w którym można zakosztować kąpieli czy uprawiać różne sporty wodne. Jezioro otoczone jest przez piękne, zalesione góry. Można więc powiedzieć, że to prawdziwa esencja parku narodowego Abruzji, Lacjum i Molise.
Park Narodowy Majella w Abruzji (Parco Nazionale della Majella)
Znakiem rozpoznawczym tego parku są potężne masywy górskie sięgające ponad 2500 metrów nad poziomem morza, w których napotkać można ślady po aktywności lodowca – m.in. widowiskowe kotły polodowcowe. Tworzy to wszystko absolutnie wyjątkową i zapierającą dech w piersiach panoramę, która sprawia, że park ten może pochwalić się wspaniałymi widokami. O skali piękna tych panoram niech świadczy to, że w zasadzie każdy, kto tu przybywa deklaruje, że będzie chciał kiedyś powrócić w te rejony.
Warto nadmienić, że park Majella prezentuje również ogromny stopień różnorodności przyrodniczej – na tym terenie Abruzji napotkamy bowiem aż na 45% z ogółu gatunków ssaków żyjących na terenie całych Włoch – z niedźwiedziem brunatnym i jeleniem na czele. Spotkamy tu również liczne, wyjątkowe ptaki – m.in. tak unikalne i dostojne gatunki jak orzeł przedni. Wśród roślinności wyróżnić warto zaś chociażby kosodrzewinę. Jak widać jest tu bardzo wiele podobieństw z polskimi Tatrami, dlatego też wszyscy miłośnicy naszych najwyższych gór powinni czuć się tu jak u siebie w domu.
Atrakcją parku jest także możliwość wynajęcia rowerów w lokalnych biurach parku narodowego i poruszanie się nimi po specjalnie wyznaczonych szlakach. To znakomity sposób na połączenie spędzenia czasu na świeżym powietrzu, dużej dawki ruchu i podziwiania znakomitych widoków Majelli.
Znakiem rozpoznawczym tego parku są też liczne pustelnie rozsiane po różnych jego terenach. Jedną z najsłynniejszych jest pustelnia San Bartolomeo di Legio (Eremo di San Bartolomeo di Legio). To miejsce wyjątkowo szczególne, bo kultura i religia spotykają się tutaj z naturą. Pustelnia bowiem została wykuta w skale, tworząc z nią swoistą symbiozę. W takiej też formie możemy ją po dziś dzień podziwiać.
Park Narodowy Gran Sasso i Monti della Laga w Abruzji (Parco nazionale del Gran Sasso e Monti della Laga)
To kolejny przykład górskiego parku narodowego rozlokowanego na terenie Abruzji. Zarazem jest to największy park znajdujący się w tym regionie, zajmujący ponad 1400 km2. To również trzeci największy park narodowy w całych Włoszech! Kolejnym charakterystycznym elementem jest położenie na jego terenie najwyższego szczytu całego pasma Apeninów. Mowa o majestatycznym Corno Grande (2912 m.n.p.m).
Warto w tym miejscu nadmienić, że Gran Sasso to nie tylko park z najwyższą górą Apeninów. Na tym samym terenie – zresztą u podnóża Corno Grande – znajduje się najdalej wysunięty na południe lodowiec Europy. Nosi on nazwę Calderone i znajdziemy go w cieniu północnego zbocza potężnego szczytu.
Z uwagi na potężne masywy górskie zimą region przyciąga do siebie miłośników nart. Można tu poszusować na licznych stokach rozlokowanych w regionie. Z kolei w okresie letnim to wprost idealne miejsce do licznych wycieczek pieszych, rowerowych oraz trekkingu.
Szczególnie pięknym miejscem parku narodowego Gran Sasso jest malowniczy płaskowyż Campo Imperatore, który miejscowi tytułują wręcz „Małym Tybetem”. To obszar położony na wysokości około 1800 metrów n. p.m., jednak dostanie się tam nie nastręcza większych trudności. W miejscowości Fonte Cerreto znajduje się bowiem dolna stacja kolejki linowej, przy pomocy której dostaniemy się bezpośrednio na płaskowyż.
Park Regionalny Sirente-Velino (Parco Naturale Regionale Sirente-Velino)
Na koniec obszar nie parku narodowego, ale regionalnego, a więc – w przełożeniu na polskie realia – park krajobrazowy położony w Abruzji. Nieco mniejsza ranga administracyjna bynajmniej nie oznacza, że mamy tu do czynienia z mniej cenną przyrodą czy widokami. Również ten park ma wiele do zaoferowania turystom chcącym np. wyruszyć na szlaki do trekkingu.
Charakterystyczną cechą tego parku jest duże zróżnicowanie powierzchni i rzeźby terenu. W związku z tym napotkamy zarówno płaskie, łagodne tereny przechodzące w idylliczne pola i łąki – przestrzeń idealną do powolnych spacerów i napawania się widokami oraz bardziej wymagające, górzyste tereny, przeznaczone dla bardziej zaawansowanych turystów i do uprawiania trekkingu.
Wysokościowo teren zbliżony jest do innych parków na terenie Abruzji. Choć w swym najwyższym punkcie nie przekraczają tutejsze wzniesienia 2500 metrów ponad poziomem morza. Swą nazwę wziął zresztą park właśnie od dwóch wzniesień znajdujących się na jego obszarze: Monte Sirente i Monte Velino.
Jedną z największych atrakcji parku jest urokliwy wąwóz Celano (Le Gole di Celano), gdzie piękno natury (występują tu m.in. wodospady!) przeplata się z dzikością fauny. Na szlaku prowadzącym przez wąwóz mamy bowiem szansę spotkać liczne dzikie gatunki zwierząt, w tym zazwyczaj niedostępne zwykłym śmiertelnikom – takie jak imponujący orzeł przedni.
Jednocześnie należy unikać pobytu w wąwozie w okresie opadów ulewnego deszczu, w czasie wyładowań atmosferycznych oraz w bardzo wietrzne dni. Istnieje wtedy ryzyko spadających kamieni. Spacer w tym miejscu może być więc fantastycznym wspomnieniem z pobytu w Abruzji. Musimy jednak podchodzić do niego z daleko posuniętym rozsądkiem i odpowiedzialnością. Uwaga ta tyczy się zresztą również wszystkich pozostałych parków i terenów górzystych. Piękno gór potrafi bowiem zaburzyć naszą rozwagę i wyobraźnię, a to już pierwszy krok do nieprzyjemnych sytuacji, czy wręcz tragedii. Należy o tym pamiętać wybierając się w górskie wędrówki po zachwycających szlakach Abruzji.