Targi miejskie we Florencji, które warto odwiedzić

Tagi , , , , ,

Florencja, miasto uwielbiane przez entuzjastów kultury, wielbicieli sztuki i miłośników historii, zasłużyła sobie na przydomek „Kwiatowego Miasta”. Jednak nie tylko imponujące zabytki i ciekawe muzea przyciągają turystów do tego włoskiego miejsca. Odwiedzających przyciągają również tętniące życiem targowiska miejskie Florencji, gdzie można zapoznać się z różnorodnymi towarami, w tym wyśmienitą świeżą żywnością oraz unikalnymi rękodziełami i antykami. Poniżej wyróżniliśmy targi miejskie we Florencji, które zdecydowanie warto poznać.

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Mercato Centrale

Mercato Centrale, czyli targ San Lorenzo, to bijące serce Florencji. Od świtu do północy zawsze tętni życiem. Zbudowany w 1874 roku przez Giuseppe Mengoniego, projektanta bazaru Sant’Ambrosio i mediolańskiej Galerii Vittorio Emanuele II – ten kultowy rynek przeszedł w 2014 roku gruntowną modernizację z okazji 140. rocznicy powstania. Dzięki temu znacznemu wysiłkowi Mercato Centrale został przywrócony do dawnej świetności – katapultując go na szczyt listy obowiązkowych miejsc dla każdego smakosza we Florencji.

To właśnie tutaj człowiek może skosztować oraz kupić prawdziwe jedzenie w stylu włoskim. Przede wszystkim stoiska sprzedażowe są przepełnione świeżymi warzywami, rybami, serami, mięsem, pieczywem, a nawet kunsztownymi deserami. Wiele restauracji kupuje właśnie tutaj produkty, aby przyrządzać z nich przepyszne dania. Jednak to nie wszystko. Dodatkowo można tutaj zakupić już gotowe steki w stylu florenckim oraz tzw. lampredotto, czyli inny od innych przysmak z flaków.

Nigdy nie znajdziesz lepszego włoskiego jedzenia niż to, czego możesz się nauczyć od mieszkańców tego małego zakątka Florencji. Stoiska pękają w szwach od produktów – od warzyw po ryby, sery i pieczywo, a nawet tak zwane lampredotto (wywracające żołądek danie z flaków). Wiele restauracji zaopatruje się tutaj w składniki. Do tego gotowe steki po florencku i inne przepyszne desery. Niech twój język będzie twoim przewodnikiem.

Na parterze gmachu czai się niezwykła strefa gastronomiczna, na którą składają się włoskie potrawy. Tutaj możesz skosztować wszystkiego – pizzy, makaronów i owoców morza dla mięsożerców, a może czegoś wegańskiego i wegetariańskiego. Są też stoiska z rękodziełem prowadzone przez lokalnych bohaterów, takich jak Zhang Jiang Qiu, który sprzedaje chińskie pieczenie, czy Fausto Savigni z szeroką gamą wędlin i mięs. Przyjdź po jedzenie, zostań dla atmosfery.

Sant’Ambrosio Market

Schowany we Florencji rynek Sant’Ambrosio ma pewien szum. Miejscowi gromadzą się tutaj, by kupować świeże produkty i zasmakować atmosfery starego świata, którą może zaoferować tylko autentyczny włoski rynek. Jest mały, ale to, czego mu brakuje w rozmiarze, nadrabia życiem i energią!

To nie jest dokładnie twój klasyczny rynek – ten jest wyjątkowy. Oprócz tego, czego można się spodziewać, takich jak podarte produkty i egzotyczne przedmioty na prawdziwą włoską ucztę, można również znaleźć bibeloty, nici i słodycze. Robiąc tutaj zakupy, tak naprawdę pomagasz mieszkańcom okolicy odnieść sukces.

Rynek Sant’Ambrosio to coś więcej niż miejsce do kupowania rzeczy. To centrum spotkań towarzyskich i doganiania sąsiadów. Ludzie z całej Florencji napływają nie tylko po to, by zrobić zakupy, ale także po to, by plotkować, gadać i po prostu cieszyć się towarzystwem przyjaznych ludzi.

Loggia del Mercato Nuovo

Loggia del Mercato Nuovo, szerzej znana jako „Nowy Rynek” lub „Porcellino”, dzięki legendarnej rzeźbie dzika z brązu, jest jednym z najbardziej znanych zabytków Florencji. Znajduje się w samym sercu miasta i jest głównym ośrodkiem handlowym w jego pobliżu — Piazza della Repubblica.

Wieki temu rynek był tętniącym życiem ośrodkiem sprzedaży jedwabiu i bogactwa. Dziś stało się oazą lokalnych bibelotów i wyrobów rzemieślniczych. Na straganach wypełnionych biżuterią, skórzanymi torebkami i różnymi bibelotami nie brakuje niezwykłych pamiątek, które mogą wypełnić każdą walizkę. Kaliber tych unikalnych elementów jest również dość wysoki, gwarantowany przez rzemieślników, którzy je wykonali.

Loggia del Mercato Nuovo to pozycja obowiązkowa dla każdego, kto chce zwiedzić Florencję – i jest to najsłynniejsza atrakcja? Dzik z brązu „Il Porcellino”. Według miejscowej tradycji pocieranie pyska może przynieść szczęście. A jeśli czujesz się szczęśliwy? Wrzuć monetę do fontanny i obserwuj, jak wraca! Cóż za wspaniały sposób na poznanie tradycji Florencji i jednocześnie znalezienie czegoś wyjątkowego.

Mercato delle Cascine

Wtorki są ogromne we Florencji dzięki Mercato delle Cascine. Ten cotygodniowy targ o długości kilometra rozciąga się wzdłuż rzeki Arno i jest jedyny w swoim rodzaju ze względu na położenie we wspaniałym parku Cascine.

To prawda, rynek we Florencji to raj dla kupujących – niewiarygodny wybór towarów, od produktów po ubrania i płyty. Ceny też są pyszne! Dlatego zarówno lokalni mieszkańcy, jak i osoby spoza miasta przyjeżdżają tutaj, aby wybrać coś dla siebie. To szwedzki stół owoców, mięs, pieczywa, biżuterii. Nazywasz to; dostali to w świetnej cenie!

Mercato delle Cascine to nie tylko miejsce, w którym można kupić artykuły pierwszej potrzeby. To ulubione miejsce Florentyńczyków, którzy chcą nawiązać kontakt ze swoim miastem — plotkują, rozmawiają ze sobą i po prostu chłoną środowisko na świeżym powietrzu.

Fierucola

Plac o nazwie Santo Spiroto raz w miesiącu staje się miejscem handlu, gdzie mieszkańcy oraz turyści mogą nabyć w atrakcyjnych cenach ekologiczną żywność. Poznaj najlepsze organiczne smakołyki, które Fierucola ma do zaoferowania. Tutaj znajdziesz wszystko, od soczystych owoców i warzyw, przepysznych kawałków mięsa, aromatycznych serów, świeżo upieczonego chleba, po wyjątkowe lokalne specjały – wszystko to wyprodukowane bez użycia paskudnej chemii. Otrzymujesz więc jedzenie, które jest pożywne pod względem jakości i smaku!

Fierucola to nie tylko miejsce, w którym można coś przekąsić; jest to przyjazny dla środowiska rynek z wieloma opcjami. Od mydlin po bombki, od nici po balsamy — można tu znaleźć wszystko, co zostało wyprodukowane lub wytworzone w sposób naturalny. Odzyskana biżuteria, organiczne mydła i kremy oraz ręcznie robione ubrania i akcesoria można znaleźć w Fierucoli.

Targ o nazwie Fierucola jest czymś więcej niż zwykły handel. To właśnie tutaj lokalni rolnicy starają się pokazywać oraz tłumaczyć mieszkańcom, że bio produkty są znacznie zdrowsze.

Mostra dell’Artigianato

Innymi słowy, są to nic innego jak Międzynarodowe Targi Rzemiosła. Dla całych Włoch, a nawet świata jest to jedno z ważniejszych wydarzeń kulturalnych. Każdy tutaj może się wykazać oraz pokazać swoją twórczość. Popularność ciągle rośnie, więc osoby z zagranicy nawet tutaj przyjeżdżają.

 Tego typu targi są rzadkością. W związku z tym stoiska z takimi przedmiotami jak ceramika, biżuteria, tkaniny, meble oraz drewniany przedmioty są oblężone przez wiele ludzi. Wszystkie przedmioty są wykonywane ręcznie, bez użycia automatycznych procesów produkcyjnych. To właśnie tutaj są rzemieślnicy, którzy wykonują swój zawód z miłością do twórczości.

Te przedmioty można zakupić w różnych cenach. Jednak to tutaj nie robi się tylko zakupów. Przede wszystkim miasto organizuje ten targ, aby upowszechnić również wiedzę na temat samego rzemiosła oraz tej sztuki wytwarzania. Jest to ważny element tradycji włoskiej.

Sprawdź też nasz wpis o zwiedzaniu Palazzo Vecchio we Florencji!

Poprzedni

Czy Rzym jest bezpieczny, na co uważać w Rzymie?

Fora cesarskie w Rzymie – zwiedzanie i historia

Następny

Dodaj komentarz