Teatr La Scala w Mediolanie – zwiedzanie, koncerty, ceny biletów

Tagi , , , , , ,

Mediolan jest stolicą Lombardii i jednocześnie pozostaje najbardziej zaludnionym miastem w regionie. O Mediolanie nie raz już słyszałeś. To właśnie tam odbywają się największe w Europie targi mody, a swoje butiki prowadzą tam zdecydowanie najsłynniejsi projektanci. Jednocześnie musisz mieć świadomość tego, że Mediolan to miasto, które może zaoferować Ci znacznie więcej. Znajdują się tam liczne zabytki i obiekty kulturowe, które powinny Cię zainteresować. Jednym z nich jest słynny teatr La Scala. Co więc musisz o nim wiedzieć i jak możesz do niego dotrzeć?

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

La Scala w Mediolanie – historia, ciekawostki

Teatr La Scala w Mediolanie jest jednym z najpiękniejszych i najczęściej odwiedzanych zabytków w mieście. Co więcej, jest to jednocześnie jeden z najsłynniejszych teatrów na całym świecie. Sam gmach tego teatru został wzniesiony w latach 1776 – 1778 przez jednego z popularniejszych architektów – Giuseppe Piermariniego. Co ciekawe, od momentu przygotowania wstępnego projektu całego budynku minęło ponad 2 lata do momentu, w którym budowla ta została ukończona. Na samym początku słynny teatr La Scala mógł pomieścić jedynie 3 tysiące widzów.

Z samą nazwą teatru La Scala również związana jest dość ciekawa historia. Okazuje się, że pochodzi ona od nazwiska księżnej Beatrycze Reginy La Scalla. Jej mąż, książę był fundatorem słynnego kościoła, który również znajduje się w Mediolanie i jest udostępniony do zwiedzania dla turystów. Teatr La Scala został otwarty dnia 3 sierpnia 1778 roku. Wówczas podczas jego uroczystej inauguracji wystawiono operę Salieriego – L’Europa riconosciuta. Słynny teatr La Scala jest piątym, największym budynkiem operowym, jaki został wybudowany w XVIII wieku w słonecznej Italii.

La Scala w Mediolanie – gdzie się znajduje, jak dojechać?

Zastanawiasz się, w jaki sposób możesz dostać się La Scala? Otóż nie powinno być to dla Ciebie większym problemem. Znajduje się on praktycznie w samym, historycznym centrum Mediolanu – Zona 1 Centro Storico. Znajdziesz go na przeciwko słynnej katedry – Duomo di Milano. Co więcej, drogi do teatru są bardzo dobrze oznakowane, więc nie będziesz mógł go pominąć. Do teatru La Scala możesz dostać się pieszo – taki spacer wąskimi uliczkami Mediolanu będzie dla Ciebie prawdziwą przyjemnością. Drugim rozwiązaniem może być dla Ciebie skorzystanie z komunikacji miejskiej. W okolicy teatru La Scala znajduje się bowiem wiele przystanków komunikacji miejskiej, więc dojazd autobusem nie powinien sprawić Ci większego problemu. Twoim docelowym przystankiem powinno być Teatro Alla Scala – znajduje się on dosłownie na przeciwko słynnego teatru.

Teatro Alla Scala aka La Scala world famous opera house in Milan Italy (HDR)
Teatro Alla Scala aka znana na całym świecie opera La Scala w Mediolanie we Włoszech, licencja: shutterstock/By Claudio Divizia

Plac La Scala w Mediolanie

Plac La Scala – Piazza della Scala to słynny, miejski deptak w Mediolanie. Jest on poniekąd połączony z głównym, centralnym placem miejskim – Piazza del Duomo. To właśnie przy tym placu znajduje się teatr La Scala, a także wiele innych budynków o ogromnym znaczeniu architektonicznym. Tuż przy placu La Scala znajdziesz także słynną galerię Victora Emmanuela II, w której zlokalizowane są ekskluzywne butiki. Przy placu znajdują się także tereny zielone, a także ławeczki i stoliki. Znajdziesz tu także dość mocno rozbudowaną bazę gastronomiczną, więc możesz śmiało zatrzymać się także na smakowity lunch. Część turystów mija ten plac nawet, nie wiedząc o jego istnieniu. Faktem jest, że jest on dość skromny, jednak zatrzymaj się na nim, chociażby na chwilę i rozejrzyj się dookoła. Będziesz bowiem otoczony przez fenomenalną architekturę i niesamowite krajobrazy!

Museo Teatrale alla Scala: zwiedzanie opery

Jeśli już wybierasz się do teatru La Scala, wówczas zacznij zwiedzanie od trzeciego piętra budynku. Stworzono tam wyjątkowe muzeum. To właśnie tam będziesz mógł nieco bliżej zapoznać się z całą historią teatru, a także jego rozwojem w ciągu ostatnich lat. Museo Teatrale alla Scala przygotowało wiele, niezwykle intersujących wystaw, które powinieneś zobaczyć. W pierwszej kolejności wejdziesz do pomieszczenia o dźwięcznej nazwie Foyer. Jest to jedna z sal, w której widzowie odpoczywali w przerwach pomiędzy spektaklami. W tej sali rozmieszone są także multimedialne tablice, które pozwolą Ci się lepiej zapoznać z jego historią.

Następnie możesz przejść do loży, która zlokalizowana jest na trzecim piętrze budynku. W zasadzie jest to najważniejszy punkt całego zwiedzania. Ostatnim punktem zwiedzania są sale wystawowe. Podzielono je na dwa, osobne pomieszczenia pod względem tematycznym. Jedno jest poświęcone najznakomitszym artystom jacy występowali w La Scala, zaś drugie odnosi się do instrumentów i innych rekwizytów, jakie dawniej były wykorzystywane. Na ostatnim piętrze możesz także podziwiać wystawę, która jest bezpośrednio związana z historią samego budynku i jest ona nie mniej ciekawa niż pozostałe.

Zorganizowane wycieczki po operze i muzeum La Scala

Jeśli zależy Ci na tym, by dokładnie poznać teatr La Scala, wówczas możesz zdecydować się na zwiedzanie go razem z przewodnikiem. Takie zorganizowane wycieczki możesz zarezerwować np. na stronie: getyourguide.pl. Koszt około 225 złotych, a w jej zakresie możesz zwiedzić sam gmach teatru La Scala, jak i zlokalizowane na trzecim piętrze muzeum. Po całym gmachu oprowadzi Cię prywatny przewodnik i pozwoli Ci się zapoznać z historią całego budynku.

La Scala opera theatre by night,Milan
Teatr operowy La Scala nocą, Mediolan, licencja: shutterstock/By oneinchpunch

La Scala – koncerty i ceny biletów

Teatr La Scala dalej jest głównym miejscem wystawiania sztuki w Mediolanie. Możesz więc udać się tam na spektakl, który na długo zapadnie Ci w pamięć. La Scala organizuje wydarzenia zarówno dla rodzin z małymi dziećmi, ale także dla osób młodych czy nawet po 30 roku życia. Oczywiście na takie wydarzenia będziesz musiał kupić bilet wstępu i pod tym względem, koszty będą bardzo zróżnicowane. Zgodnie z informacjami na oficjalnej stronie teatru za spektakl będziesz musiał zapłacić od 36 do 99 euro. Na tej samej stronie możesz również sprawdzić kalendarz koncertów i zaplanowanych spektakli operowych, a następnie zarezerwować bilet na ten, który interesuje Cię najbardziej.

Czytaj także:

Bazylika Świętego Ambrożego w Mediolanie – zwiedzanie

Muzeum Nauki i Technologii w Mediolanie – zwiedzanie

Autor: Daria Gajewska

Poprzedni

Most Rialto i targ Rialto – symbole Wenecji, zwiedzanie

Noclegi i hotele w Mediolanie – lista najlepszych obiektów noclegowych w mieście

Następny

Dodaj komentarz