Teatro di San Carlo – zwiedzanie teatru w Neapolu, koncerty

Tagi , , , , , ,

Odwiedzający przybywają do Neapolu, aby doświadczyć czarującego uroku Teatro di San Carlo. Co zaskakujące, większość osób dostrzega znaczenie tego miejsca i wybiera wyrafinowany strój, być może nawet szykowny garnitur. Wewnątrz można delektować się zapierającymi dech w piersiach spektaklami operowymi i teatralnymi. Imponująca architektura budynku tylko dodaje mu wielkości. Bez wątpienia każdy miłośnik kultury powinien tu przyjechać. Zanurz się w głąb tego artykułu, zagłębiając się w sam teatr, hipnotyzujący projekt i najnowsze wydarzenia. Ponadto zdradzimy tajniki zakupu biletów i cen.

Zaplanuj swoją podróż

Skorzystaj z Booking.com gdzie znajdziesz najlepsze hotele i apartamenty

Potrzebujesz samochodu podczas wakacji, zarezerwuj z Booking.com

Wyszukaj najlepsze Kempingi z Suncamp.pl

Promy zarezerwujesz z DirectFerries.com

Najlepsze oferty na bilety lotnicze znajdziesz tutaj

Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Historia Teatro di San Carlo – o jednym z najważniejszych teatrów operowych na świecie

Teatro di San Carlo znajduje się wręcz w centrum miasta Neapol. Od wielu wieków przyjeżdżają tutaj osoby zakochane w sztukę. Sam teatr został założony w 1737 roku. Co ciekawe, to jest najstarszym tego typu obiektem na całym świecie. Król Karol III Burbon marzył o tym, aby jego miasto posiadało teatr z prawdziwego zdarzenia. Chciał, aby obiekt był rozpoznawany na całym świecie. Jego inicjatywa mu się udała. Kolejną ciekawostką jest fakt, że sama budowa trwała niespełna 270 dni. Publiczność z całego świata gromadziła się, aby być świadkiem znakomitych przedstawień wystawianych w słynnym Teatro di San Carlo, dzięki czemu stało się ono czołowym miejscem na scenie operowej. Na przestrzeni wieków w tym znakomitym teatrze prezentowały się talenty największych gwiazd opery. Oprócz tego, że gościł tak niezwykłe pokazy, był także miejscem narodzin kilku ponadczasowych arcydzieł operowych.

Jednym z najważniejszych miejsc na kulturalnej mapie świata jest Teatro di San Carlo. Jego historia to coś więcej niż tylko opera; to opowieść o ludziach, którzy powołali ten teatr do życia. Wybitni artyści, kompozytorzy, reżyserzy i muzycy, którzy przyczynili się do jego historii, uczynili go tym, czym jest dzisiaj. Każdy miłośnik sztuki powinien odwiedzić też Teatro di San Carlo, tętniący życiem i aktywny teatr, który przyciąga miłośników opery z całego świata. Niepowtarzalna atmosfera, bogata historia i niezrównane występy sprawiają, że dziś jest to miejsce, które nadal jest odwiedzane.

Zwiedzanie Teatro di San Carlo

Sam obiekt oferuje wszystkim zwiedzającym niezapomniane chwile. Wnętrze jest bardzo bogato zdobione, a w ciągu tylu dekad historia pisze się dalej. Każdy detal ma w sobie kawałek przeszłości, a przewodnicy zwracają uwagę nawet na cegły, na których widać ręcznie odbite palce. Pokazuje to jak bardzo chciano ukończyć budowę tej wspaniałej opery. Wyszkoleni przewodnicy są w stanie w przyjemny sposób przekazać cała swoją wiedzę na temat Teatro di San Carlo. Przede wszystkim opowiadają o tym, które osoby przyczyniły się do powstania tego niezwykłego obiektu. Mało tego otrzymasz informacje o najpopularniejszych występach na dużej scenie.

Bardzo często zdarza się, że turyści mają możliwość podejrzenia prób, więc widzą wszystko od kulis. Tak samo możliwość zobaczenia bogatej garderoby, warsztatu kostiumów, czy samej scenografii, to niezapomniane przeżycia.

Architektura i wnętrza Teatro di San Carlo

Teatro di San Carlo szczyci się fascynującą historią splecioną z uderzającą architekturą i wnętrzami. Ten teatr w stylu włoskim należy do największych na półwyspie. Bogate dekoracje zdobiące jego wnętrza tworzą oszałamiający wizualnie spektakl, a sala teatralna słynie z niezwykłej akustyki. Każdy skrupulatny szczegół w jego architekturze i wnętrzu ma na celu stworzenie niezrównanych wrażeń, które pozostaną w umysłach widzów. Jednym z najpiękniejszych przykładów stylu włoskiego jest Teatro di San Carlo, prawdziwe arcydzieło architektury. Architektura Neapolu charakteryzuje się rozpoznawalnymi elementami, takimi jak fasada w stylu neoklasycystycznym. Równie imponujące jest wnętrze teatru ze złotymi detalami i fotelami z czerwonego aksamitu. Sala teatralna jest świadectwem piękna włoskiego designu.

Ogólną atmosferę Teatro di San Carlo podkreśla charakterystyczny element znajdujący się w jego wnętrzu – sufit. Dzięki dekoracyjnym obrazom przedstawiającym opowieści z mitologii greckiej i rzymskiej teatr emanuje niepowtarzalnym urokiem. Imponujące bogatą dekoracją wnętrza Teatro di San Carlo pełne są złotych detali i aksamitnych tkanin, emanujących atmosferą elegancji i luksusu. Dzięki słynnej akustyce każdy występ w sali teatralnej staje się prawdziwym doznaniem zmysłowym.

Wydarzenia i spektakle w Teatro di San Carlo – co czeka na miłośników opery i teatru?

Niezliczone urzekające spektakle odbywają się w Teatro di San Carlo, ważnym miejscu dla opery i teatru. Miłośników sztuki z całego świata przyciągają premiery i wydarzenia specjalne, na które składają się klasyczne opery, balet i koncerty z muzyką klasyczną.

Poniżej znajdziesz listę najważniejszych wydarzeń, które mają mieć miejsce:

Miesiąc odbycia się spektakluNajważniejsze wydarzenie
Sierpień 2023Premiera „Don Carlosa” Verdiego, z udziałem niesamowitych artystów, takich jak Anna Pirozzi i Francesco Meli.
Wrzesień 2023W przedstawieniu „Cyrulika sewilskiego” Rossiniego wezmą udział wybitni artyści, tacy jak Leo Nucci czy Pretty Yende.
Październik 2023Sonya Yoncheva i Piotr Beczała wystąpią na scenie podczas debiutu „Traviaty” Verdiego.
Listopad 2023Dzięki obecności uznanych artystów Albiny Shagimuratovej i Rolando Villazón wykonanie „Czarodziejskiego fletu” Mozarta będzie naprawdę niezapomnianym przeżyciem.
Grudzień 2023Elīna Garanča i Roberto Alagny wystąpi w bardzo chwalonym spektaklu „Carmen” Bizeta.
Styczeń 2024Wykonanie „Rigoletta” Verdiego z udziałem wielkich artystów, takich jak Leo Nucci i Nadine Sierra, zachwyci publiczność.
Luty 2024Anna Netrebko i Yusif Eyvazov dadzą znakomitą kreację w debiucie „Aidy” Verdiego.
Marzec 2024Ildebrando D’Arcangelo i Diana Damrau wystąpią w zapierającym dech w piersiach wykonaniu „Don Giovanniego” Mozarta.
Kwiecień 2024Premiera spektaklu Turandot Pucciniego, w którym wystąpią Christine Goerke i Roberto Alagny.
Maj 2024Koniecznie trzeba zobaczyć wykonanie „Cosi fan tutte” Mozarta z udziałem wielkich artystów, takich jak Rolando Villazón, a także Maria Bengtsson.
Czerwiec 2024Premiera Normy Belliniego z Sondrą Radvanovsky i Josephem Calleją w rolach głównych.
Lipiec 2024Z udziałem wielkich artystów, takich jak Roberto Alagna i Kristine Opolais, jest wykonanie „Madame Butterfly” Pucciniego.
Sierpień 2024Premiera Falstaffa Verdiego, z Bryn Terfel i Lisette Oropes.
Wrzesień 2024Wystawiona zostanie „Cyganeria” Pucciniego z udziałem niezwykłych artystów, takich jak Sonya Yoncheva i Piotr Beczała.
Październik 2024Premiera „Othello” Verdiego z Jonasem Kaufmannem i Anją Harteros w rolach głównych.
Listopad 2024Z udziałem wielkich artystów, takich jak Ildebrando D’Arcangelo i Pretty Yende, inscenizacja „Don Pasquale” Donizettiego.
Grudzień 2024Premiera „Traviaty” Verdiego z Dianą Damrau i Piotrem Beczałą w rolach głównych.

Teatro di San Carlo – bilety na koncerty lub zwiedzanie

Aby w pełni doświadczyć historycznego Teatro di San Carlo, masz kilka możliwości zakupu biletów. Teatr oferuje sprzedaż biletów online za pośrednictwem swojej strony internetowej (https://www.teatrosancarlo.it/it/). Alternatywnie możesz zadzwonić na infolinię Vivaticket pod numer +39 081 7972331/421. Pamiętaj, że infolinia działa od poniedziałku do piątku w godzinach 8:30-19 oraz w soboty w godzinach 8:30-14; jest zamknięta w niedziele i święta.

Jeśli wolisz bardziej osobisty kontakt, zawsze możesz osobiście odwiedzić kasę teatru. Ceny biletów różnią się w zależności od wydarzenia, a także miejsc siedzących. Oprócz spektakli i koncertów teatr oferuje również bilety na zwiedzanie zapewniające wszechstronne wrażenia. Zwiedzanie teatru kosztuje 9 euro za bilet normalny lub 7 euro dla osób poniżej 30 roku życia, lub powyżej 60 roku życia. Jeśli przychodzisz w tygodniu, wstęp kosztuje tylko 3 euro i nie potrzebujesz przewodnika.

Cennik Teatro Sin Carlo

Jeśli chodzi o wydarzenia, koncerty oraz spektakle, to podstawowy cennik (tzw. Taryfa VIII) wyglądają następująco (stan na dzień 09.07.2023):

Rodzaj miejscaBilet normalnyBilet -10%Bilet -15%poniżej 30 lat/powyżej 65 lat
Złoty fotel70 EUR63 EUR60 EUR  
Poltronissima60 EUR54 EUR51 EUR 
Poltrona ORO60 EUR54 EUR51 EUR 
Zwykły fotel50 EUR45 EUR43 EUR20 EUR
Pudełko I, II parapet w środkowym rzędzie45 EUR41 EUR38 EUR  
Pudełko I, II środkowe rzędy z tyłu40 EUR36 EUR34 EUR  
Pudełko królewskie210 EUR189 EUR179 EUR  
Pudełko I, boczne rzędy II parapet40 EUR36 EUR34 EUR15 EUR
Pudełko I, boczny rząd II z tyłu35 EUR32 EUR30 EUR15 EUR
Box III, środkowy rząd IV parapetu35 EUR32 EUR30 EUR  
Pole III, IV środkowy rząd z tyłu32 EUR29 EUR27 EUR  
Pudełko III, boczne rzędy IV parapet32 EUR29 EUR27 EUR15 EUR
Pole III, boczne rzędy IV z tyłu30 EUR27 EUR26 EUR15 EUR
Balkon V i VI rzędów30 EUR27 EUR26 EUR  

Obniżka o 10% jest możliwa gdy CRAL, uniwersytety i inne instytucje powiązane są z Teatro di San Carlo lub bilet wykupują grupy od 10 do 20 osób. Zniżka 15% jest możliwa dla grup od 21 osób, natomiast dla osób powyżej 65 lat jest możliwa, gdy mają minimalny dochód.

Sprawdź nasz wpis także o wzgórzu Vomero z widokiem na Neapol!

Najlepsze hotele w Neapolu

Poprzedni

Najpiękniejsze ogrody Florencji – gdzie udać się na spacer?

Fontanna Di Trevi w Rzymie – kiedy najlepiej zwiedzić? Sprawdźmy!

Następny

Dodaj komentarz