Termoli – atrakcje, jak dojechać, hotele, domki wakacyjne, plaże

Tagi , , , ,

Termoli na włoskim wybrzeżu Molise to miejsce bogate w tradycję i historię. Wyróżnia się historycznym centrum, które stoi na cyplu z widokiem na morze. Posiada też piękne uliczki tworzące Borgo Antico z zamkiem w centrum. Co zwiedzić w Termoli i jak do niego dojechać?

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Termoli – co warto zobaczyć?

Termoli wychodzi na Morze Adriatyckie, zachwycając historycznym centrum położonym na cyplu z murami obronnymi i wieżami strażniczymi. Pełne jest alejek i wąskich uliczek pomiędzy różnobarwnymi domkami i kamienicami, którego centralnym punktem jest zamek Szwabski. To bardzo prosta architektonicznie budowla, bez zbędnych ozdób i z prostymi liniami. Został wybudowany w okresie normańskim, a dokładniej w XI wieku wykonany w całości z wapienia i piaskowca. Znajduje się tuż nad samym morzem i podzielony jest na centralny korpus z czterema zaokrąglonymi wieżyczkami i jedną położoną centralnie. Obecnie znajduje się w niej stacja meteorologiczna sił powietrznych.

Pierwszą rzeczą, jaka jednak przychodzi na myśl o Termoli jest Borgo Antico, składające się z niezliczonej ilości ulic i zaułków, które przeplatają się i prowadzą do Piazza del Duomokatedrą Santa Maria della Purificazione. Zbudowana została w apulijsko-romańskim stylu z monumentalnymi drzwiami głównymi i łukami ozdobionymi płaskorzeźbami. We wnętrzu znajduje się m.in. krypta z trzema absydami, w której znajdują się relikwie świętego Basso i Timoteo.

Wspominając o urokliwych uliczkach nie można nie wspomnieć również o rejecelle, czyli prawdopodobnie najwęższej uliczce we Europie i jednej z najwęższych na świecie. Co ciekawe, aby ją pokonać, trzeba ustawić się bokiem, a miejscami osiąga jedyne 34 cm szerokości.

W poszukiwaniu niebanalnych widoków na morze wato wybrać się na wybrzeże wypatrując platform rybackich zwanych trebusze. Wykonane w całości z drewna chatki połączone są długimi kładkami z lądem. Stoją w całości na wbitych w skaliste dno palach, a umieszczone na nich wyciągarki spuszczają i wyciągają rybackie sieci.

Co warto zobaczyć w okolicy Termoli?

Jednym z ciekawszych miejsc blisko miasta jest wieża Sinarca przylegająca do wybrzeża i znajdująca się niedaleko strumienia o tej samej nazwie. Wieża ma kształt piramidy o kwadratowej podstawie ze szczytem zdobionym blankami, bardzo charakterystycznym dla okresu karolińskiego. Obecnie prócz funkcji czysto muzealnej jest też restauracją, w której serwowana jest tradycyjna włoska kuchnia. Inną budowlą tego typu jest wieża Montebello w Montenero di Bisaccia. Zbudowana na dwóch poziomach połączonych ze sobą spiralnymi schodami zachwyca zwiedzających. Aby do niej wejść, trzeba wspiąć się po schodach na wysokość pierwszego piętra. Dawniej znajdowało się tam wejście chronione zwodzonym mostem.

Przykładem architektury sakralnej w okolicy jest kościół Santa Maria del Canneto znajdujący się nieopodal rzeki Trigno. Zbudowany jest w stylu romańskim z drewnianą figurą Matki Boskiej z Dzieciątkiem. Na terenie kościoła prowadzi się też wykopaliska archeologiczne, które ujawniły pozostałości rzymskiej willi z okresu I wieku n.e.

Zamek Civitacampomarano pochodzi natomiast z okresu Andegawenów i znajduje się w samym centrum okolicznej wioski Molise. Składa się z dwóch cylindrycznie zbudowanych wież strażniczych i okalającej zamek fosy. Wewnątrz znajduje się fontanna Samnitów ozdobiona antropomorficznymi postaciami. Jednak tym, co rozsławiło to miejsce, jest sztuka uliczna, która rozkwitła  dzięki Alice Pasquini, która jako artystka organizuje festiwal sztuki i dąży do pomalowania starożytnych murów na kolory nadziei, aby przeciwdziałać wyludnianiu się miasta.

Termoli – gdzie dobrze zjeść?

W Termoli, jak zresztą na całym obszarze przybrzeżnym Włoch, w kuchni dominują ryby i inne owoce morza. W samym mieście znajduje się mnóstwo dobrych restauracji, ale gdy zechcemy skupić się wyłącznie na tych w samym historycznym centrum miasta, warto zajść m.in. do Trattoria L’opera z drewnianymi meblami i kolorowymi ścianami, złoconymi ramami luster i ceglanym sklepienie, które przyciąga miłośników tradycyjnej kuchni włoskiej.

Do Nicolino natomiast można wybrać się na elegancką i romantyczną kolację we dwoje. Przyciąga ceglanym sklepieniem, marmurowymi pokryciami i przede wszystkim typowym daniem Brodetto alla Termolese i owocami morza w prostych zestawieniach.

La Vecchia Napoli prócz oczywiście przystawek z owoców morza można zamówić prawdziwą neapolitańską pizzę. Miłośnicy mięsa z pewnością znajdą coś dla siebie wśród grillowanych potraw w Don Giovanni, która posiada kolorowe ściany i retro wygląd.

Termoli – najpiękniejsze plaże

W Termoli istnieje kilka świetnych plaż, a do jednych z ciekawszych należy z pewnością Sant’Antonio, która reprezentuje symbol morza. Dzieje się tak dlatego, że prócz urokliwej okolicy znajduje się blisko historycznego zamku. Dzięki temu staje się nie tylko ulubioną plażą samych mieszkańców miasta, ale i przyjezdnych poszukujących morza i kultury. Plaża jest szeroka i obfituje w różnego rodzaju rozrywki jak sporty wodne czy gra w siatkówkę plażową. Oferuje też możliwość łowienia ryb, czy skorzystania z obiektów rekreacyjnych, takich jak zjeżdżalnie wodne.

Najbardziej rozpoznawalną i najczęściej zachwalaną plażą w Termoli jest Rio Vivo, która znajduje się dokładnie w południowej części miasta. Pełno na niej boisk do gry w siatkówkę plażową, tenisa czy piłkę nożną. To również idealne miejsce do żeglowania oraz zaciszny skrawek wybrzeża, który ogranicza siłę fal morskich, mimo że jest wystawiony na działanie wiatrów.

Jak dojechać do Termoli?

Termoli jest dobrze skomunikowane z innymi miastami we Włoszech. Połączenia autobusowe dojeżdżają z Rzymu, Neapolu, Isernii, Ankony, Florencji i wielu więcej głównych miast. Posiada też stację kolejową, dlatego można dostać się do niego pociągiem z takich miast jak Bolonia, Rzym i Bari a najbliższe lotniska to Rzym Ciampino i Fiumicino.

Wybierając samochód, wystarczy jedynie pamiętać, że Termoli leży nad Morzem Adriatyckim, więc prowadzi do niego jedna z najpiękniejszych włoskich autostrad A14. Autostrada Adriatica niemal w całości leżąca nad brzegiem morza, obfituje w najpiękniejsze widoki. To doskonały wybór zarówno dla tych jadących od północy, jak i od południa. Natomiast z Rzymu należy jechać najpierw autostradą A24 i dalej A25 aż do wspomnianej już A14. Z niej należy zjazdem na Termoli i dalej drogą SS 87. Z Neapolu prowadzi autostrada A1, aż do zjazdu na Campobasso i dalej SS 650 w kierunku San Salvo do autostrady A14 i dalej tak, jak w przypadku drogi z Rzymu.

Gdzie parkować w Termoli?

Przyjeżdżając do Termoli własnym samochodem, najlepiej jest parkować na parkingu własnego hotelu. Gdy jednak chcemy zwiedzać miasto lub jesteśmy w nim jedynie przejazdem, warto znać kilka miejsc, w których najłatwiej można się zatrzymać. Parkowanie przy drodze w obszarach centrum miasta oznaczonej niebieskimi paskami jest płatne. Cena to od 0,80 € za pierwszą godzinę o 0,20 € za każdą następną.

Najważniejszym parkingiem w mieście jest jednak teren portu regulowany parkometrem. Dodatkowo nie posiada on limitu wysokości, dlatego można na nim parkować także kampery. Parking na Piazza Sant’Antonio znajduje się natomiast na placu Ratuszowym. Jest on nieco mniejszy, ale dostępny zarówno dla samochodów osobowych, jak i kamperów. Darmowe miejsca parkingowe są rzadkością, ale jeśli już można je odnaleźć na parkingu dworcowym.

Top 3 najlepszych noclegów w Termoli i okolicach

Jednym z najlepszych hoteli w Termoli jest czterogwiazdkowy Hotel Santa Lucia przy Largo Pie di Castello tuż nad brzegiem morza, obok plaży Sant’Antonio i Rio Vivo. Posiada znakomitą restaurację Oyster Fish z kuchnią włoską, kawiarnię i bar na miejscu. Oferuje dostęp do ogrodu z tarasem, zajęć rekreacyjnych oraz wspólnego salonu.

Zaledwie 7 km od centrum miasta znajduje się jeden z najciekawszych hoteli w okolicy, a mianowicie Martur Resort  przy drodze SS16 w kierunku Vasto. Leży nad brzegiem morza z dostępem do plaży Litorale Nord i posiada świetną restaurację Sottacqua. Oferuje dostęp do kawiarni, baru, prywatnej części plaży, ogrodu z tarasem i miejscem na ognisko, wspólnego salonu, oraz sezonowego basenu bez krawędzi.

Prócz hoteli ciekawą opcją nocowania są domy wakacyjne, jak chociażby czterogwiazdowy Beautiful Holiday Home in Vasto oddalony od Termoli o około 34 minuty drogi. Posiada 40 m2 powierzchni, kuchnię z wszelkimi najpotrzebniejszymi sprzętami i odkryty basen. Tego rodzaju wybór nada się idealnie zarówno dla rodzin z dzieci, jak i dla grupy przyjaciół.

Wycieczki po termli-hotele

Poprzedni

Vipiteno – narty, atrakcje, co zobaczyć, jak dojechać, hotele

Przewodnik po Udine – co zobaczyć, atrakcje, jak dojechać, hotele

Następny

Dodaj komentarz