Termy Karakalli w Rzymie – zwiedzanie, bilety

Tagi , , ,

Termy, czyli słynne łaźnie parowe związane są z historią Rzymu od dawna. Już w czasach starożytnych korzystali z nich głównie mężczyźni jako forma relaksu i wypoczynku. Oczywiście współczesne termy to łaźnie nowoczesne i nie mają zbyt wiele wspólnego z tradycyjnymi. Jednak, będąc w Rzymie, możesz zwiedzić antyczne termy Karakalli, które zabiorą Cię w niesamowitą podróż do przeszłości.

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Termy Karakalli – historia, ciekawostki

Termy Karakalli to prawdopodobnie jedno z najważniejszych miejsc w Rzymie, które koniecznie musisz odwiedzić podczas pobytu w mieście. Zgodnie ze źródłami ich budowę rozpoczęto w 206 roku, za panowania Spetymiusza Sewera. Ponadto termy te zostały oddane do użytku dopiero w latach 216 – 217, już po śmierci ówczesnego władcy. Obecnie Termy Karakalli są jednymi z najlepiej zachowanych zabytków w całym mieście. Co ciekawe, były to także jedne z pierwszych łaźni publicznych, jakie zostały wzniesione w Rzymie od ponad 100 lat. Oczywiście termy te były wielokrotnie rozbudowywane, aczkolwiek po roku 537 zostały one całkowicie porzucone i stopniowo popadały w ruinę. Kres ich działalności położyli Goci, którzy podczas oblężenia Rzymu całkowicie zniszczyli akwedukty doprowadzające wodę do miasta.

Terme di Caracalla or the Bath of Caracalla springs ruins, view from ground panoramic in Rome - Italy
Terme di Caracalla lub ruiny łaźni Caracalla Springs, widok z ziemi panoramiczny w Rzymie – Włochy, licencja: shutterstock/By jackbolla

Termy Karakalli to kompleks, który w czasach swojej świetlności zajmował powierzchnię około 12 hektarów. Ściany i podłogi zdobione były licznymi mozaikami i malowidłami. Jednocześnie termy przez długi czas popadały w ruinę, gdyż były zapomniane. Zainteresowanie zaczęły budzić dopiero w XVI wieku – głównie wśród architektów oraz archeologów, którzy zdecydowali się prowadzić na tym obszarze prace wykopaliskowe. Pozwoliły one odkryć liczne dzieła sztuki, które obecnie znalazły miejsce w Narodowym Muzeum Archeologicznym w Neapolu. Dodatkowo obecnie Termy Karakalli są dostępne dla zwiedzających i stanowią jedną z największych, archeologicznych atrakcji miasta.

Gdzie znajdują się Termy Karakalli w Rzymie, lokalizacja, jak dojechać?

Termy Karakalli znajdują się za Porta Capena w okręgu XII. Jest to praktycznie samo centrum miasta, w niedalekiej odległości od słynnego Koloseum. Do term możesz dostać się na kilka sposobów. Jednym z nich jest spacer w kierunku południowym od Koloseum. Z drugiej zaś strony do term możesz dojechać samochodem, jednak miej na uwadze to, że parking znajduje się kilka metrów od stanowiska archeologicznego i jest płatny. Do Term Karakalli kursuje także komunikacja miejska. Najbliżej nich znajdują się przystanki:

  • Terme Caracalla – zatrzymują się tam linie 671, 714, 792;
  • Terme Caracalla/ Valle Camene – zatrzymują sie tam linie 118 i 628;
  • Bacceli – zatrzymuje się tam autobus numer 160.

Alternatywnie możesz także skorzystać z taksówki, jednak koszt przejazdu może być dla Ciebie dość pokaźnym wydatkiem.

Enterance to the Ancient Roman Bath Ruins in Rome
Wejście do starożytnych ruin łaźni rzymskich w Rzymie, licencja: shutterstock/By Bharat+Bains

Termy Karakalli – ceny biletów i godziny otwarcia

Termy Karakalli są otwarte dla turystów przez siedem dni w tygodniu – od poniedziałku do piątku – przez cały rok. Wyjątkiem są jedynie dwa dni świąteczne tj. 1 stycznia oraz 25 grudnia. Zazwyczaj termy otwierają się od godziny 9:00, a czas ich zamknięcia nie jest stały. Ponadto wszystko zależy od sezonu i ilości turystów, którzy chcą je odwiedzić. Przygotuj się jednak na to, że w niektóre dni Termy Karakalli mogą być zamknięte już 14:15, zaś w inne będą działać nawet do godziny 19:00.

Zawsze przed wizytą sprawdzaj na stronie głównej zabytku, jakie są godziny otwarcia w konkretnym dniu. Potrzebny Ci będzie także bilet wstępu, który możesz kupić na miejscu lub online. Jego cena to 8 euro – dla osób dorosłych, a cena biletu ulgowego to 2 euro. Młodzież i dzieci poniżej 18 roku życia mogą do Term Karakalli wejść za darmo. Z racji tego, że nie ma wiele tablic opisowych w języku angielskim, dolicz do ceny biletu również 5 euro za wypożyczenie audioprzewodnika w języku angielskim. W każdą, pierwszą niedzielę miesiąca, w okresie od marca do października, wejście do Term Karakalli jest darmowe dla każdego.

Autor: Daria Gajewska

Najlepsze hotele w Rzymie

Poprzedni

Tanie restauracje we Florencji, polecane miejsca

Szpitale w Rzymie – sprawdź, gdzie szukać pomocy

Następny

Dodaj komentarz