Tirano – co zobaczyć, hotele, noclegi, atrakcje, zwiedzanie

Tagi , , , , , ,

Tirano to niewielkie miasteczko i gmina we włoskim regionie Lombardia. Znajduje się tuż przy samej granicy ze Szwajcarią w otoczeniu malowniczych, alpejskich krajobrazów. Wielu turystów pomija tę miejscowość, spiesząc się na stoki narciarskie, czy też odwiedzając pobliski Trydent. Jednak warto zatrzymać się tun a dłużej. Oto krótki poradnik zwiedzania Tirano.

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Co zobaczyć w Tirano? – muzea, atrakcje, zabytki

Tirano to niewielkie miasteczko w Lombardii, które zlokalizowane jest kilka kilometrów od granicy ze Szwajcarią. Na co dzień miasteczko mieszka tu niespełna 10 tysięcy osób. Co więcej, to jedna z piękniejszych, alpejskich miejscowości, jakie można podziwiać w regionie Lombardii.

Tirano. The church of Santa Perpetua. It was a set of structures intended for the reception of travelers, of which only the church remains. 12th century. Province of Sondrio. Northern Italy
Tirano. Kościół Santa Perpetua. Był to zespół obiektów przeznaczonych do przyjmowania podróżnych, z którego pozostał jedynie kościół. XII wiek. Prowincja Sondrio. Północne Włochy, licencja: shutterstock/By DARRAY

Znajduje się tam wiele zabytków, inspirujących miejsc i szereg innych atrakcji. Oto te najpopularniejsze.

  • Santuario della Madonna di Tirano – jest to jedna z najważniejszych bazylik w tym niewielkim mieście. Znajduje się ono nieco na obrzeżach i reprezentuje dość surowy styl. Jednak we wnętrzu sanktuarium możesz podziwiać niesamowite rzeźby i inne dzieła sztuki;
  • Salis Palace – to muzeum sztuki, które zgromadziło w swojej kolekcji wyjątkowo ciekawe eksponaty i zbiory;
  • La Storica Rimessa di Tirano – to z kolei muzeum kolei, w którym możesz podziwiać różnorodne maszyny pochodzące z różnych okresów historycznych;
  • Chiesa di San Perpetua – to malowniczy, kościół znajdujący się na wzgórzu miasta. Jest on wzniesiony w stylu gotyckim, a z malowniczego dziedzińca roztaczają się panoramiczne widoki na Tirano.
Santuario della Madonna di Tirano - Tirano, Italy
Santuario della Madonna di Tirano – Tirano, Włochy, licencja: shutterstock/By piithhant

Będąc w mieście, nie zapomnij także wybrać się do centrum i odwiedzić zabytkowe, stare miasto. Uliczki starówki są wąskie. Poczujesz tu prawdziwy, alpejski klimat.

Gdzie zaparkować w Tirano?

Jeśli przyjeżdżasz do Tirano samochodem, wówczas powinieneś wiedzieć, w jakich miejscach możesz parkować. Otóż parkingi w Tirano wydzielone są białymi lub niebieskimi liniami. W mieście znajdziesz jeden parking długoterminowy – Parcheggio Piazza Cavour, który jest parkingiem płatnym. Z kolei parkingi na krótszy postój znajdziesz w zarówno w centrum miasta, jak i na jego obrzeżach. Pamiętaj, że te parkingi również są płatne. Opłaty możesz dokonać w automacie, ale także za pośrednictwem odpowiedniej aplikacji. W mieście nie znajdziesz parkingów bezpłatnych, chyba że uwzględnisz krótkie postoje pomiędzy osiedlami.

Czerwony pociąg z Tirano do Szwajcarii.
Czerwony pociąg z Tirano do Szwajcarii., licencja: shutterstock/By ratikova

Kiedy jechać do Tirano? – pogoda i temperatura w ciągu roku

Miasteczko znajduje się w strefie klimatu oceanicznego. Możesz się więc domyślić, że lata są tam dość krótkie, obfitują w duże ilości opadów, a także nie rozpieszczą pod względem temperatury. Z reguły w miesiącach letnich jak czerwiec, lipiec i sierpień możesz spodziewać się około 15-17 stopni Celsjusza. Są to również jedne z najbardziej deszczowych miesięcy w mieście. Zimy z kolei są dość długie, a przymrozki zaczynają się już pod koniec października. W nocy temperatury spadają nawet do -13 stopni Celsjusza. Jednym słowem, jeśli chcesz mimo wszystko skorzystać ze słońca, to wybierzesz się do Tirano w sezonie letnim i nie zapomnij zabrać ze sobą odzieży przeciwdeszczowej.

Tirano street to the Basilica Madonna di Tirano.
Tirano do Bazyliki Madonna di Tirano., licencja: shutterstock/By ratikova

Gdzie zjeść? – rekomendowane obiekty gastronomiczne

Tirano posiada dość dobrze rozwiniętą bazę gastronomiczną. Nie powinieneś mieć więc problemu ze znalezieniem dogodnego miejsca na lunch w stylu włoskim. Do najczęściej rekomendowanych przez turystów restauracji zaliczają się:

  • Ristorante Al Portic – jest to lokal średniej klasy, który specjalizuje się w kuchni włoskiej oraz regionalnej;
  • Italian Restaurant Vittoria – to z kolei jednak z bardziej ekskluzywnych restauracji w mieście. Również specjalizuje się ona w kuchni włoskiej;
  • Parravinvini Restaurant e Wine Bar – to ekskluzywna restauracja i winiarnia. Możesz tam nie tylko dobrze zjeść, ale także rozsmakować się w regionalnych winach.

Znajdziesz też tradycyjne bary z przekąskami i kolorowymi drinkami.

TOP 3 noclegi w Tirano w przystępnej cenie

Baza noclegowa również jest dobrze rozwinięta. Jeśli zależy Ci na tanim i dobrym noclegu, wówczas możesz zatrzymać się w:

  • Hotel Corona – to trzygwiazdkowy obiekt noclegowy blisko centrum. Zatrzymasz się w nim za jedyne 220 złotych za noc;
  • Albergo Meuble Stelvio – to również jeden z trzygwiazdkowych obiektów noclegowych w Tirano. Możesz się z nim zatrzymać za około 340 złotych za noc od jednej osoby;
  • Altavilla Albergo meublé – to z kolei dwugwiazdkowy obiekt noclegowy, który znajduje się około 1,5 kilometra od centrum Tirano. Zatrzymasz się w nim za około 400 złotych za noc dla jednej osoby.

Poczytaj także o innych miastach w regionie:

Wycieczka nad jezioro Tenno – jak dojechać, parkingi, kąpiele

Città Bassa (Dolne Miasto) w Bergamo – zwiedzanie

Autor: Daria Gajewska

Najlepsze hotele w Lombardii i Mediolanie

Poprzedni

Vietri sul Mare – co zobaczyć, hotele, noclegi, atrakcje, zwiedzanie

Barolo – co zobaczyć, hotele, noclegi, atrakcje, zwiedzanie

Następny

Dodaj komentarz