TOP 18 rzeczy do zobaczenia w Kampanii

, Tagi , , , , , , ,

Kampania to włoski region leżący na południu kraju. Stolicą jest piękny Neapol. Poznaj 18 miejsc, których nie możesz ominąć, będąc w regionie Kampanii.

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Teatr San Carlo w Neapolu, najstarszy teatr operowy

Teatro di San Carlo mieszczący się w Neapolu, czyli Teatr Świętego Karola, jest najstarszym teatrem operowym na świecie, w którym wciąż możemy wziąć udział w odbywających się tam wydarzeniach kulturowych. Jego otwarcie miało miejsce w 1737 roku, czyli dziesiątki lat przed popularną mediolańską La Scala, czy też wenecką La Fenice. Sezon operowy w teatrze trwa od stycznia do maja, a sezon baletowy rozpoczyna się w kwietniu i kończy z początkiem czerwca. Teatr Świętego Karola to jednak nie tylko odbywające się w nim występy – zarówno przed, jak i po nich, goście mogą podziwiać przepiękną architekturę. Do najbardziej charakterystycznych elementów zaliczany jest gigantycznych rozmiarów fresk na suficie teatru, proscenium ozdobione pozłacanym królewskim herbem czy też gmach z licznymi płaskorzeźbami. 


Pompeje, symbol starożytnościmiejsca warte zobaczenia w Kampanii

Pompeje to miasto znajdujące się we Włoszech w regionie dzisiejszej Kampanii. Wybuch Wezuwiusza w 79 roku doszczętnie zniszczył miasto. Dziś jest to znany na całym świecie symbol starożytności i jednocześnie stanowisko archeologiczne wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Pompeje leżą nieopodal Neapolu i są jedną z najpopularniejszych atrakcji w całym kraju, które możemy zwiedzić w ciągu jednego dnia. Trzeba mieć jednak na uwadze, że teren Pompejów jest ogromny, warto więc wspomóc się mapą lub aplikacją Google Maps i chociaż pobieżnie zaplanować optymalną dla nas trasę. Jeśli wystarczy nam czasu, warto odwiedzić również Narodowe Muzeum Archeologiczne, gdzie możemy podziwiać między innymi przywiezione z Pompejów freski.


Jaskinie Pertosa-Auletta

W południowo-zachodnich Włoszech, w dolinie rzeki Tanagro znajdziemy niewielkich rozmiarów wioskę o nazwie Muraglione. Jedną z najciekawszych atrakcji turystycznych są właśnie Jaskinie Pertosa, czyli groty znane ludziom już w starożytności. Forma zwiedzania jaskiń jest bardzo ciekawa, ponieważ główne wejście zostało zalane wodą. Do środka można dostać się jedynie za pomocą łodzi turystycznej. Turyści mają do dyspozycji 3-kilometrową trasę z wieloma atrakcjami. Oprócz zwiedzania pięknej jaskini turyści mogą zobaczyć kapliczkę oraz niewielki wodospad znajdujący się w środku.


Villa Cimbrone w Ravello – zwiedzanie Kampanii we Włoszech

Ravello to miasteczko, które słynie z niesamowitych widoków. Jednym z najbardziej charakterystycznych i najlepszych punktów do ich podziwiania jest Villa Cimbrone, która leży wysoko ponad linią morza. Powstała ona na przełomie XIV i XV wieku, choć jej dzisiejszy obraz jest wynikiem przebudowy mającej miejsce z początkiem XX wieku. Obowiązkowym i ulubionym punktem jest niezwykły taras nazywany Tarasem Nieskończoności (Terrazza dell’Infinito). Wypełniony jest on posągami z białego marmuru, które tworzą wspaniały kontrast z błękitnym niebem. Mając ograniczony czas na zwiedzanie Villi Cimbrone, ogrody i taras są miejscem, które trzeba zobaczyć w pierwszej kolejności! Kampania ma do zaoferowania mnóstwo punktów widokowych, jednak to właśnie ten jest jednym z najchętniej odwiedzanych i robiących największe wrażenie.

Amalfi, duma Kampanii

Amalfi to dawna kolonia rzymska, położona na przecięciu kilku szlaków handlowych. W średniowieczu był to potężny port morski, z czego dumni byli mieszkańcy miasteczka. Obecnie Amalfi przyciąga turystów z całego świata – nic dziwnego, bowiem już sama droga dojazdowa, czyli tak zwana Amalfitana, jest jedną z najpiękniejszych widokowo tras w kraju. Budynki utrzymane są w białych lub pastelowych kolorach, ozdobione dodatkowo malutkimi ogródkami lub dużymi donicami z roślinnością. Spędzając czas w Amalfi, nie sposób się nudzić – za dnia nawet zwykły spacer po urokliwych uliczkach tego miasta będzie nie lada atrakcją. Obowiązkowym punktem dla nas powinno być historyczne centrum. Po zmroku natomiast szybko zapełniają się lokalne bary i kluby, gdzie często drinki przygotowywane są w akompaniamencie muzyki granej na żywo.


Termy na Ischii

Ischia jest największą wyspą w Zatoce Neapolitańskiej, dumnie nazywana włoskim SPA. Wyspa ma pochodzenie wulkaniczne, a na jej powierzchni zlokalizowanych jest ponad 100 źródeł termalnych i aż 69 stanowisk z wyziewami wulkanicznymi, nazywanymi fumarolami. Już w starożytności korzystali z nich Grecy do leczenia ran wojennych. Dziś źródła termalne wykorzystuje się do leczenia takich schorzeń jak choroby skórne, choroby układu rozrodczego i oddechowego, rwa kulszowa czy też artretyzm. Szczególnie polecany do odwiedzenia jest park Giardini Poseidon Terme (Termy Posejdona) – rozciąga się z niego przepiękny widok na zatokę, a ponad 20 basenów rozlokowanych jest wśród skał i zieleni. Na Ischii znajdziemy nie tylko parki z basenami, ale również dzikie gorące źródła! Najpopularniejszym jest Baia di Sorgeto, gdzie znajdziemy wypływającą spośród kamieni wodę gorącego źródła o temperaturze przekraczającej 70°C!


Ścieżka Bogów, wyjątkowa trasa trekkingowa
w Kampanii

Jedną z najbardziej znanych atrakcji, która czeka na nas podczas wizyty na Wybrzeżu Amalfitańskim, jest tak zwana Ścieżka Bogów (Sentiero degli Dei), czyli trasa trekkingowa łącząca Nocellę z Agerolą. Swoją nazwę zawdzięcza legendzie, w której greccy bogowie udali się jej trasą, aby ocalić Odyseusza przed syrenami. Ścieżka „zawieszona” jest pomiędzy niebem a morzem, co sprawia, że jest jedną z najbardziej malowniczych tras w całym kraju. Podczas wędrówki będziemy mieli okazję podziwiać morze Tyrreńskie, słynną wyspę Capri oraz półwysep Sorrento. Trasa liczy sobie około 7 kilometrów długości i można pokonać ją w obie strony, jednak znacznie łatwiejsze jest przejście z Ageroli do Nocelle, ponieważ właśnie w tym kierunku ścieżka w większości biegnie w dół.


Lago di Fusaro, słynne włoskie jezioro

Jezioro Fusaro, czyli Lago di Fusaro leży na terytorium wspólnoty w Bacoli, w prowincji Neapol. Wąski pas przybrzeżny oddziela jezioro od morza. Słynie ze swojego nietypowego ekosystemu, który charakteryzuje się różnorodną roślinnością. Dzięki obecności źródeł słodkiej wody poławiane są tutaj małże oraz wyjątkowo pokaźne ostrygi, co rozsławiło to jezioro niemal na cały świat. Wokół jeziora znajdziemy wiele budynków, takich jak Royal Casina, Grand Restaurant czy też Green Park, które nie są w większości wykorzystywane zgodnie ze swoim pierwotnym przeznaczeniem, jednak pełnią teraz cele turystyczne. Najbardziej znany jest jednak Casina Vanvitelliana, czyli mały domek, który jest rezydencją dla ważnych gości.


Formacje skalne Faraglioni

Włoska wyspa Capri jest jedną z najpiękniejszych w całej Europie! Podobnie jak wyspa Ischia, leży ona w Zatoce Neapolitańskiej. Nie ma ona pochodzenia wulkanicznego – powstała wskutek odłączenia się od Półwyspu Sorrento. Swoją popularność zawdzięcza między innymi niezwykłym formacjom skalnym – Faraglioni! Wypiętrzają się one z morza w odległości około 50 metrów od lądu. Popularne są rejsy wokół wyspy, podczas których będziemy mieli możliwość podziwiania i zobaczenia z bliska słynnych skał. Wycieczki często oferują dodatkowo nurkowanie czy też kąpiele w morzu w ich pobliżu. W jednej ze skał znajduje się otwór przypominający nieco bramę – bardzo często przepływają przez niego stateczki wycieczkowe. Rejs jest doskonałą okazją do podziwiania piękna wyspy i pobliskich skał!


Zabytki Kampanii – Willa cesarzowej Poppei

Oplontis to nadmorskie miasteczko antyczne, które zlokalizowane było niedaleko Pompei. Wybuch Wezuwiusza pogrzebał całe miasto w głębokiej warstwie popiołu. Do tej pory archeologom udało się zidentyfikować dwa stanowiska, z czego jednym z nich jest willa cesarzowej Poppei (Villa di Poppea). Postać pojawiła się w dziele „Quo Vadis?” Sienkiewicza jako wyniosła i dumna żona Nerona. Willa cesarzowej znajduje się prawie 10 metrów poniżej obecnego poziomu gruntu. Fragmenty posiadłości, które przeznaczone są do zwiedzania, pozwalają wyobrazić sobie niezwykły przepych, jaki panował wśród wyższych klas w antycznym Rzymie.


Romantyczne Positano

Positano uważa się za najpiękniejsze miasto w całej Kampanii. Ten tytuł zawdzięcza między innymi śródziemnomorskiej zabudowie, wszechobecnej zieleni oraz niezliczonej ilości urokliwych knajpek na świeżym powietrzu. Wpływa na to również wyjątkowe położenie, tuż na zboczu stromej góry. Positano to świetna propozycja na romantyczny wyjazd we dwoje. Miasteczko upodobali sobie celebryci, którzy chętnie organizują tu śluby. Miasteczko prezentuje się pięknie zarówno w ciągu dnia, jak i późnymi wieczorami, kiedy morze rozświetlone jest światełkami stojących łodzi, ulice skąpane są w ciepłym, żółtym świetle, a na restauracyjnych stolikach palą się świece. Miasto od 1997 roku widnieje na Światowej Liście Dziedzictwa UNESCO.


Villa Rufolo w Ravello

Villa Rufolo to drugi znakomity punkt widokowy w Ravello, tuż obok Villi Cimbrone. Pierwotny układ pochodzi z XIII wieku, natomiast gruntowna przebudowa miała miejsce w XIX wieku. Początkowo należała ona do bogatej rodziny Rufolo, następnie przechodziła w spadku innym właścicielom. N koniec trafiła w ręce Szkota, który przyczynił się do przebudowy i zmiany układu na taki, który znamy dziś. Pozostałość po rezydencji rodziny Rufolo to pokaźnych rozmiarów kompleks ruin, małego muzeum oraz tarasów, z których rozciąga się niezapomniany widok. Błękit nieba i morza wspaniale kontrastuje tutaj z bujną, egzotyczną roślinnością wkomponowaną w malownicze ruiny. Zdecydowanie warto przyjść tutaj choćby na krótki spacer!


Pałac Królewski w Casercie
pałace Kampanii

Caserta to niewielka miejscowość, zlokalizowana około 35 kilometrów w kierunku północnym od Neapolu. Jedną z atrakcji jest imponujący pałac (Reggia di Caserta), stanowiący jedną z największych dawnych rezydencji Królestwa Sycylii i Neapolu. Nakręcono w nim kilka scen filmowych, między innymi do pierwszych części „Gwiezdnych Wojen”. Spacer po pałacu i jego okolicy zdecydowanie będzie dla nas niezapomnianym przeżyciem! Czekają tu na nas gabinety urządzone w stylu rokoko, barokowe komnaty oraz pokaźne ogrody wypełnione fontannami i rzeźbami. W celu zwiedzenia ogrodów możemy wybrać się na wycieczkę rowerową lub skorzystać z przejazdu dorożką.

Park Narodowy Cilento, Vallo di Diano i Alburni

Parco Nazionale del Cliento, Vallo di Diano e Albuni powstał w 1991 roku. Zajmuje on imponującą powierzchnię 1810 km², co czyni go drugim co do wielkości parkiem narodowym we Włoszech. Leży na obszarach aż 80 gmin i rozciąga się od wybrzeży Morza Tyrreńskiego aż do podnóży Apeninów. Za sprawą znajdujących się tu stanowisk archeologicznych Paeustum, Velia i Certosa di Padula znajduje się na liście UNESCO. W parku znajdziemy pozostałości po antycznej historii, czyli między innymi świątynię Ateny, amfiteatr rzymski oraz dwie świątynie Hery. Oprócz tego czekają na nas liczne jaskinie oraz niezwykle bogata fauna i flora. Miejsce to zyskuje coraz liczniejsze grono zwolenników, także wśród polskich turystów.


Benevento

Benewent, czyli Benevento, to miasteczko położone o około 60 km od Neapolu. W czasach rzymskich było ono jednym z kluczowych ośrodków handlowych. Według legendy miasto założył Diomedes podczas polowania na dzika, który jest w herbie miasta. W mieście zachowało się wiele zabytkowych budowli, a najważniejsze z nich pochodzą z I wieku naszej ery. Jest to rzymski teatr, a także Łuk Trajana wzniesiony w 114 roku na pamiątkę ukończenia budowy drogi łączącej Benevento z portem znajdującym się w Brindisini. Znajdziemy tutaj również kamienny Most Leproso, zamek obronny, obwarowania miejskie i romańską katedrę (Cattedrale Metropolitana di Santa Maria de Episcopio). Wśród miejscowych kościołów najbardziej znany jest kościół św. Bartłomieja oraz kościół bizantyjski.


Salerno

Salerno jest malowniczym miasteczkiem, niezatłoczonym, będącym świetną bazą wypadową do Pompejów, Neapolu czy pod wulkan Wezuwiusz. Jest to doskonałe miejsce na zaplanowanie uroczych wakacji i zaczerpnięcia chwili spokoju. Dzięki licznym atrakcjom czekającym na miejscu z pewnością nie będziemy mieli problemu z zaplanowaniem czasu. Polecanym punktem widokowym jest zamek Arechi królujący nad Salerno, który leży na wysokim wzgórzu. Rozciąga się z niego przepiękny widok na zatokę i okolicę. Kontrastem do historycznego zamku są porty, w których będziemy mogli zachwycić się nowoczesną architekturą. Idealnym miejscem na spacer będą promenady oraz plaże w Salerno, a także historyczne centrum miasteczka.


Castellabate – piekne miasteczka Kampanii

Castellabate to kolejne urokliwe miasteczko Kampanii, o którym nie sposób nie wspomnieć. Dzięki wyjątkowemu położeniu na wysokim wzgórzu rozpościerają się stąd przepiękne widoki. Jednocześnie znajdziemy tutaj piaszczyste plaże oraz plątaninę wąskich uliczek, średniowieczny zamek i ciasne przesmyki. Film „Witamy na południu”, którego akcja dzieje się właśnie w Castellabate, rozsławił okolicę. Od tego czasu miasteczko zyskało wielu nowych zwolenników – nie tylko z Włoch. Jest to doskonałe miejsce dla osób ceniących sobie niezapomniane widoki, spokój oraz kontakt z naturą.


Paestum, starożytna Posejdonia

Paestum założono w VII wieku p.n.e., gdzie w czasach greckich nosiło wdzięczną nazwę Posejdonia. Po dziś dzień zachowano tutaj fragmenty antycznej zabudowy, a także trzy świątynie doryckie – świątynię Ateny oraz dwie świątynie Hery. Jest to popularny kierunek na całodniową wycieczkę z okolic Neapolu, którą można bez problemu zorganizować. Do zwiedzania oprócz punktu archeologicznego jest także muzeum, w którym możemy znaleźć wiele reliktów z czasów przed naszą erą. Z pewnością warto odwiedzić Paestum, które uznawane jest za jeden z najważniejszych parków archeologicznych w całej Europie.  

Poprzedni

Trekking wokół Tre Cime (Trzy Szczyty) w Dolomitach – praktyczne informacje

Przewodnik po Maceracie – co zobaczyć, atrakcje, jak dojechać, hotele

Następny

Dodaj komentarz