Abruzja to jeden z tych regionów Włoch, w którym nadal widać onieśmielającą moc natury. To kraina pełna ciekawych miejsc, bogatej historii i wspaniałej architektury. Warta jest odkrycia i poznania wielu miejsc. Poznaj naszą listę 20 atrakcji do zobaczenia w Abruzji, które są szczerą wizytówką wspaniałego krajobrazu tego regionu.
Skorzystaj z Booking.com gdzie znajdziesz najlepsze hotele i apartamenty
Potrzebujesz samochodu podczas wakacji, zarezerwuj z Booking.com lub przez discovercars.com
Wyszukaj najlepsze Kempingi z Suncamp.pl
Promy zarezerwujesz z DirectFerries.com
Najlepsze oferty na bilety lotnicze znajdziesz tutaj
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!
Zamek Rocca Calascio w Abruzji
Zamek Rocca Calascio, który dominuje w bajecznej górskiej scenerii nad doliną Tirino i płaskowyżem Navelli, leży na wysokości 1460 m n.p.m. w regionie Abruzji. Budowla zbudowana jest w całości z białego kamienia. Należała do większej całości wojskowych punktów obserwacyjnych pozwalających na komunikację z innymi pobliskimi wieżami i zamkami. Obecnie, po szeregu prac konserwacyjnych, dostępny jest dla zwiedzających zupełnie za darmo, dając możliwość podziwiania wspaniałej włoskiej architektury.
Park Narodowy Gran Sasso i Monti della Laga
Ten Park Narodowy należy do jednych z bardziej złożonych i różnobarwnych w całych Włoszech pod względem biologicznym, kulturowym i kulinarnym. Rozciąga się na obszarze aż 150 000 hektarów zlokalizowany na terenie aż 3 regionów. W przeważającej części parku w krajobrazie dominuje masyw Dolomitów Gran Sasso, ale można tu również dostrzec małe pagórki, pastwiska i uprawne doliny. Park przecinają gęste sieci szlaków oraz trasa konna, która dostępna jest też dla rowerów górskich.
Atrakcje do zobaczenia w Abruzji – Santo Stefano di Sessanio
Niewielka wioska Santo Stefano di Sessanio to architektoniczna perła okresu średniowiecza, zachowana w całości. Do wsi prowadzi Brama Medyceuszy, na której do dziś widoczny jest herb wielkiego rodu florenckiego. Nad całością góruje rekonstrukcja dawnej cylindrycznej wieży, która zawaliła się podczas trzęsienia ziemi w 2009 roku. W pobliżu wieży można podziwiać Casa del Capitano, czyli XV-wieczny budynek zwieńczony elegancką loggią. Punktem kulminacyjnym wioski jest niewielki kościół Santo Stefano, który jest poświęcony świętemu, od którego wieś zyskała nazwę.
Grotte di Stiffe w Abruzji
Jaskinie Stiffe znajdują się na terytorium San Demetrio ne Vestini, będąc jedną z głównych atrakcji Regionalnego Parku Przyrody Sirente-Velino. Wycieczki po całym terenie parku są łatwe, ekscytujące i pouczające. We wnętrzu Grotte di Stiffe znajduje się m.in. podziemny wodospad, a przejrzysta ścieżka charakteryzuje się białymi ścianami, poprzecinanymi czerwonobrązowymi odcieniami. W głębi jaskini zobaczyć można również podziemne jeziora w kolorze smoły, wąskie i kręte tunele wykute w skale oraz kamienny las, czyli stalaktyty i stalagmity.
Jezioro Lago di Scanno – obowiązkowy punkt do zobaczenia w Abruzji
Jezioro Scanno to największe naturalne zagłębienie w całej Abruzji, sugestywne i bogate w atrakcje. Znajduje się w sercu regionu w Parku Narodowym Abruzzo. Jezioro jest idealne do różnego rodzaju sportów wodnych, takich jak kajakarstwo czy pływanie łodzią. Wokół Lago di Scanno gniazduje też wiele gatunków ptaków, dając niesamowitą możliwość obserwacji. Pobliskie plaże są jednak stworzone z myślą o osobach, które w wypoczynku stawiają na relaks i odpoczynek, a także opalanie. Nad jeziorem znajdują się też pola namiotowe, lasy i strumienie, możemy tu również zorganizować piknik lub grilla.
Eremo di San Bartolomeo in Legio
Pustelnia San Bartolomeo in Legio to ścieżka, która prowadzi przez kamienne szlaki w dolinie Giumentina. Widoki w tej okolicy są przepiękne – od kamiennych pastwisk po szałasy i szeregowe ściany. Pustelnia znajduje się na zboczu klifu z widokiem na dolinę Santo Spirito. W średniowieczu pustelnicy wykopali wejście w skale i wyrzeźbili schody, które prowadzą do małej kaplicy, w której wciąż znajdują się ślady średniowiecznych fresków. Z tyłu są natomiast małe pokoje służące jako dormitoria dla pobożnych.
Zamek Castello Piccolomini w Celano
Chroniony potężnymi murami zamek Piccolomini w Celano otoczony jest chodnikami, wychodząc na majestatyczny i imponujący widok na równinę Fucino, niegdyś jezioro. Sama budowla była dawniej jedną z wielu rezydencji obronnych, która składała się z centralnego bloku o kształcie prostokąta oraz czterech narożnych wież z blankami. Obecnie we wnętrzu zamku znajduje się Narodowe Muzeum Sztuki Sakralnej Marsica. Wśród eksponatów i dzieł zobaczyć można m.in. rzeźby, freski, obrazy oraz sztukę złotniczą. Wszystkie te dzieła pochodzą z całego terytorium Marsakan od VI wieku i znajdują się aż w 8 salach wystawowych.
view of medieval town Celano, Province of L’Aquila, Abruzzo, Italy, licencja: shutterstock/By leoks
Do zwiedzenia w Abruzji – Alba Fucens
Ruiny Alba Fucens to rzymskie pozostałości znajdujące się na starożytnym dnie jeziora otoczone górami. Prócz głównej budowli znajdują się tu także średniowieczne pozostałości zamku i bazylika zbudowana nad świątynią poświęconą Apollowi. Alba Fucens znajduje się w bardzo urokliwym miejscu. Ruiny położone w dolinie, niegdyś starożytnym jeziorze ze szczytem Monte Velino i wśród masywu Majella tworzą niesamowity pejzaż.
Wybrzeże Trabocchi
Wybrzeże Trabocchi rozciąga się na południowej części Abruzji, między Ortoną a Vasto. Zachwyca głównie piękną panoramą na niezwykłe olbrzymy wynurzające się z wody. W rzeczywistości to maszyny rybackie na palach, które przypisuje się Fenicjanom, chociaż ich pochodzenie nie jest do końca jasne. Wiele trabocchi, bo tak nazywają się te konkretne konstrukcje, zostało odrestaurowanych, a w niektórych z nich znajdują się restauracje z typowym lokalnym jedzeniem. Plaże w tej części wybrzeża należą do jednych z najbardziej fascynujących po tej stronie Adriatyku, chociaż nie ma na nich wielu turystów. Niektóre z nich, jak plaża Ripari di Giobbe uważane są za obszary chronione i zachwycają czystą wodą, drobnym piaskiem i pięknymi widokami.
Miejscowość Cocullo
Cocullo to jedna z bardziej znanych wiosek, rozsławiających region Abruzji. Znajduje się w połowie drogi między doliną Peligna a Marsicą. Chociaż jest niewielka, znajduje się na górze, z której rozciąga się widok na pobliskie równiny, ukryte wśród bujnej roślinności. Początki powstania wioski datowane są już na około IV wiek p.n.e. ale jej obecny wygląd niemal zupełnie zawdzięcza epoce średniowiecza. Dziś Cocullo jest jednym z najczęściej odwiedzanych miejsc przez pielgrzymów i turystów z całego świata podczas corocznego wydarzenia, jakim jest Rytu Serpari, na cześć mnicha z XI wieku, będącego obrońcą przed dzikimi zwierzętami, który odwiedził miasto podczas swoich wędrówek po ziemi Abruzzo, oddając swój ząb jako relikwię.
Rezerwat przyrody Calanchi w Atri
Rezerwat przyrody Calanchi jest niewątpliwym dowodem na różnorodność włoskiego krajobrazu przyrodniczego i bioróżnorodności. Regionalny rezerwat i oaza WWF znajdują się na obszarze specjalnej ochrony w gminie Atri. Obszar ten rozciąga się na około 600 hektarach i przedstawia niespotykane formy pagórków w krajobrazie Adriatyku, do którego dochodzą rowy, strumienie, jeziora i to wszystko w bogatej osłonie roślin, lasów i pól uprawnych. Najbardziej charakterystycznym elementem w rezerwacie są jednak żleby, które silnie kontrastują z krajobrazem i dzięki erozji ukazują skamienieliny morskie osadzone w warstwach gliny.
Campo Imperatore – piękny płaskowyż w Abruzji
Campo Imperatore to największy płaskowyż Apeninów, posiadający liczne okazy niezwykłej flory i fauny, a także ciekawe aspekty geologiczne i geomorfologiczne. Płaskowyż położony jest na zmiennej wysokości od 1500 m n.p.m. do 1900 m n.p.m. z łagodnie wznoszącymi się zboczami, naprzemiennie z równinami, morenami, lodowcami skalnymi, kotłami polodowcowymi i rzekami. Szczyty, które wyznaczają kraniec płaskowyżu, należą do najwyższych w Apeninach.
Miejscowość Sulmona
Sulmona to niewielkie miasteczko u podnóża Majelli, otoczone górami. To tu łączy się starożytna historia z silną i mocno zakorzenioną tradycją kolorowych słodyczy. Niegdyś miasto należało do rzymian i było miejscem narodzin znanego na świecie rzymskiego poety Owidiusza. Sulmona słynie z migdałów w cukrze, zwanych po włosku confetti. Całe ulice ozdobione są kolorowymi bukietami tych właśnie słodyczy. Mozna je również kupić w wielu smakach – od cytrynowych, tiramisu, przez gruszkowe, po owoce leśne i orzecha laskowego.
Jezioro Capo d’Acqua
Jezioro Capo d’Acqua znajduje się na zachodnim zboczu Monte Scarafano. Jest sztucznym basenem połączonym z systemem nawadniającym, który zasila elektrownię wodną. Zbiornik ten tworzy jednak urocze wysokogórskie jezioro z licznymi naturalnymi źródłami, tamą i oczywiście rzeką Tirino. Co ciekawe, w krystalicznie czystej wodzie znajduje się wciąż młyn, który niegdyś stał u zbocza rzeki. Na powierzchni widać pozostałości dawnej fabryki farb, która znajdowała się w tym miejscu przed zalaniem.
Twierdza Fortezza Civitella del Tronto
Fortezza Civitella del Tronto leży na wysokości 600 m n.p.m. w strategicznym miejscu na dawnej północnej granicy Wicekrólestwa Neapolu z Państwem Papieskim. To jednocześnie jedna z największych i najistotniejszych obiektów inżynierii wojskowej w Europie. Charakteryzuje się eliptycznym kształtem z przedłużeniem 25 000 m2 i długości ponad 500 m. Twierdza aragońska zbudowana została na miejscu dawnej średniowiecznej budowli, a następnie całkowicie przekształcona w 1564 roku przez Filipa II Habsburga. Dziś całą budowlę można zwiedzać, przechadzając się przez trzy zadaszone chodniki, place z bronią, cysterny, pozostałości Pałacu Gubernatora, kościół San Giacomo i koszary.
Rezerwat Przyrody Valle dell’Orfento
Rezerwat Przyrody Valle dell’Orfento to górska dolina utworzona w naturalny sposób przez rzekę o tej samej nazwie. Krajobraz charakteryzuje się masywną serią warstw wapiennych składających się z fragmentów muszli mięczaków i ślimaków. Rezerwat prezentuje również duże różnice wysokości pomiędzy najniższymi partiami na wysokości 500 m n.p.m. a najwyższym szczytem na wysokości 2676 m n.p.m. Prócz bogactwa flory i fauny w dolinie znajduje się też centrum dla zwiedzających w Caramanico Terme. Znajduje się tam sala wystawowa, sala konferencyjna i muzeum przyrodniczo-archeologiczne.
Średniowieczny kościół Basilica Santa Maria w Collemaggio
Bazylika Santa Maria w Collemaggio należy do kompleksu architektonicznego znajdującego się na pagórkowatym terenie. Zgodnie z legendą budowę świątyni zlecił pustelnik Pietro Angeleri da Morrone. W 1294 roku został tu koronowany na papieża Celestino V. Obecnie kościół przypomina ogromną halę podzieloną na trzy nawy zakończone kopułą na skrzyżowaniu i trzema apsydami. Monumentalna fasada stanowi jeden z najciekawszych i najbardziej efektownych elementów całej budowli. Całość pokryta jest białymi i różowymi płytkami kamiennymi, ułożonymi we wzór krzyżyków i rombów.
Opactwo San Giovanni w Venere
Opactwo San Giovanni wznosi się obrzeżach miasta Fossacesia. Znajduje się na cyplu, z którego dominują okoliczne pola uprawne i rozległy odcinek morza, znany jako Costa dei Trabocchi. Z architektonicznego punktu widzenia opactwo przedstawia różne epoki, dzięki temu jest ono doskonałym elementem kulturowym regionu. Kościół ma klasyczną konstrukcję bazyliki w stylu cysterskim. Pod głównym ołtarzem znajduje się krypa, w której znajdują się kolumny będące częścią starożytnej świątyni Wenus.
Park Narodowy w Abruzji
Park Narodowy Abruzji może stać się doskonałym miejscem na dostarczenie wielu emocji. Dzięki niezbyt surowemu klimatowi park można zwiedzać przez okrągły rok. Na jego obszarze znajdują się zarówno średnie, jak i wysokie góry oraz lasy. Park można zwiedzać pieszo, rowerem oraz konno, a na jego obszarze skorzystać z zajęć w centrum, zwiedzić muzeum, ogrody botaniczne, czy dzikie obszary przyrody.
Nekropolia w Fossie
Nekropolia w Fossie to starożytny obszar grobowy znaleziony na początku lat 90. XX wieku na równinie aluwialnej będącej obszarem między Casale a Cave di Pietra. Nie jest tylko jednym z najważniejszych archeologicznych miejsc w Abruzji, ale i kulturowym świadectwem ludzi żyjących dawniej na tych obszarach. Nekropolia obecnie to jedynie ułamek tego jak wyglądała, ale widać na niej charakterystyczne kopce zbudowane z dużych mas ziemi i kamieni o średnicy od 8 do 18 metrów i otoczone koroną płyt wbitych pionowo w ziemię.