Tor wyścigowy w Monza – krótka historia motoryzacji oraz zwiedzanie

Tagi , , , , , , ,

Monza to miasteczko we Włoszech, które zlokalizowane jest jedynie 12 kilometrów od Mediolanu. Możesz tam znaleźć jeden z najsłynniejszych torów wyścigowych – Autodromo Nazionale di Monza. Związana jest z nim niesamowita historia. Co więc musisz o nim wiedzieć i ile zapłacisz za wejście na wyścig Formuły 1? Przekonajmy się już teraz! Tor wyścigowy w Monza – wszystkie najważniejsze informacje!

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Wyjątkowy tor wyścigowy w Monza – krótka historia

Tory wyścigowy w Monza tak naprawdę nazywa się Autodromo Nazionale di Monza. To właśnie na nim odbywa się Grand Prix Włoch Formuły 1. Tor w Monzie wyróżnia się przede wszystkim długimi, prostymi odcinkami, dzięki czemu kierowcy mogą rozwijać na nim zawrotne prędkości. Co ciekawe, budowa toru rozpoczęła się już w 1922 roku. Pracowało nad nim wielu architektów i inżynierów, starając się wykreować jak najlepsze miejsce do przeprowadzania słynnych wyścigów. Prace nad torem przebiegły wyjątkowo szybko i sprawnie – był on gotowy w niecałe pół roku od rozpoczęcia budowy. Dokładna data otwarcia Autodromo Nazionale di Monza to 3 września 1922 roku. Przy jego budowie brało udział aż 3,5 tysiąca robotników nie tylko z Włoch, ale także i innych krajów w Europie. Wyjątkowości toru wyścigowego w Monzie dodaje fakt, że był to trzeci tor – po Brooklands oraz Indianapolis – który zyskał sobie miano toru stałego.

A red racing car running in the circuit of Monza, Italy
Czerwony samochód wyścigowy poruszający się po torze Monza we Włoszech, licencja: shutterstock/By afinocchiaro

W początkowym okresie działalności toru, jego charakterystycznym punktem była owalna część, którą jednak wycofano z użytku na przełomie lat 60 XX wieku. Decyzja ta podyktowana była w pełni względami bezpieczeństwa. Ta część toru w Monzie nie miała wystarczającej ilości zabezpieczeń, co znacznie zwiększało ryzyko wypadku lub kolizji. Przy prędkościach rozwijanych na Autodromo Nazionale di Monza, nawet najmniejsza stłuczka, niosła za sobą śmiertelne ryzyko. Będąc w okolicy Mediolanu, koniecznie udaj się na zwiedzanie toru wyścigowego w Monzie. To właśnie z nim związana jest najpiękniejsza historia włoskiej i europejskiej motoryzacji.

Czy można wejść na tor Monza? Oto godziny zwiedzania

Autodromo Nazionale di Monza to miejsce chętnie odwiedzane przez turystów. Nie chodzi tu jedynie o możliwość bycia świadkiem niesamowitych wyścigów, ale także o możliwość zwiedzenia samego toru. Autodromo Nazionale di Monza był miejscem wielu, ciekawych wydarzeń, wyścigów i eventów, które na stałe zapisały się już w historii motoryzacji. Możesz więc bez problemu wejść na tor i rozpocząć jego zwiedzanie. Nie potrzebujesz przewodnika, wystarczy, że zapoznasz się z historią toru w Monzie. Jest on otwarty dla turystów każdego dnia, czyli od poniedziałku do niedzieli. Co więcej, godziny otwarcia są stałe. Tor w Monzie możesz odwiedzić każdego dnia od godziny 7:00 do godziny 20:30. Jedynym wyjątkiem są dni świąteczne, kiedy to godziny otwarcia toru ustalane są na bieżąco. Zawsze możesz je sprawdzić na oficjalnej stronie Autodromo Nazionale di Monza.

Monza race circut aerial view near Milano, Lombardy region of Italy
Widok z lotu ptaka toru wyścigowego Monza w pobliżu Mediolanu, region Lombardia we Włoszech, licencja: shutterstock/By xbrchx

Ile kosztuje bilet na wyścig Formuły 1 w Monza?

Grand Prix Włoch w Monzie to jeden z najpopularniejszych wyścigów Formuły 1 nie tylko w Europie, ale także i na świecie. Udział w nim biorą najlepsi kierowcy, którzy z dumą prezentują nie tylko swoje umiejętności, ale także możliwości swoich bolidów. Wydarzenie to przyciąga do Monzy najwięcej turystów, którzy chcą doświadczyć tych emocji na własnej skórze i stać się częścią pięknej, motoryzacyjnej historii. Oczywiste jest to, że Ty również możesz wziąć udział w Grand Prix Włoch Formuły 1 jako widz. Jednak musisz liczyć się z koniecznością zakupu biletu. Niestety, wejściówki nie są tanie, więc weź pod uwagę nieco większe koszty.

Jeśli zdecydujesz się na najtańsze rozwiązanie, czyli bilet bez gwarantowanego miejsca w jednym z sektorów, zapłacisz za niego około 290 euro. Bilet ten będzie ważny przez 3 dni, czyli przez czas trwania całego wydarzenia. Jeśli jednak zależy Ci na miejscu w sektorze jak np. 6 C Alta Velocita, wówczas za bilet będziesz musiał zapłacić już 1330 euro. Będzie on również obowiązywał przez 3 dni. Rezerwacji biletów na Formułę 1 w Monzie najlepiej dokonać online. Pamiętaj, że bilety te szybko się wyprzedają, więc musisz się pośpieszyć.

Autor: Daria Gajewska

Poprzedni

Stresa – co zobaczyć, hotele, noclegi, atrakcje, zwiedzanie

Novara di Sicilia – przewodnik, co zobaczyć i zwiedzić, noclegi

Następny

Dodaj komentarz