Lago di Garda, czyli jezioro Garda, znajduje się w północnych Włoszech i rokrocznie przyciąga do siebie tłumy turystów z całego świata. Zimą nad brzegi jeziora ściągają miłośnicy narciarstwa, latem natomiast amatorzy sportów wodnych, windsurferzy, zapaleni rowerzyści i turyści. Takiej popularności sprzyja idealne położenie jeziora Garda.  Jest ono otoczone szczytami Prealpi Gardesane. W pobliżu znajdują się także łańcuchy górskie Alpi dell’Adamello e della Presanella, Dolomiti di Brenta, Dolomiti di Fiemmei Prealpi Vicentine. Warto też dodać, że jezioro Garda rozciąga się na terenie 3 włoskich prowincji: Trydentu, Werony i Brescia, co daje okazję do zwiedzania niezwykłej okolicy.

370 km2 powierzchni plasuje Lago di Garda na pierwszym miejscu pod względem wielkości wśród włoskich jezior. Dodatkowo uznaje się, że jest to najczystszy akwen wodny w całym kraju, więc widok tafli wody robi niesamowite wrażenie.

Oprócz pięknej przyrody, jezioro Garda może się pochwalić też ciekawą historią, sięgającą czasów celtyckich, kiedy to jezioro określano mianem Benaco, czyli „rogaty”. Historycy twierdzą, że nazwa musiała wywodzić się od licznych zatok w kształcie rogów. Współcześnie to 60-kilometrowe jezioro jest kojarzone z kształtem fallicznym, dlatego w niektórych miejscowościach sprzedawane są specjalne pamiątki o takim kształcie.

Nad Jeziorem Garda znajduje się 21 miejscowości, więc nietrudno jest znaleźć dla siebie bazę noclegową. Są to: Bogliaco, Bardolino, Campione del Garda, Garda, Gardone Riviera, Gargnano, Desenzano del Garda, Lazise, Limone sul Garda, Malcesine, Manerba del Garda, Moniga del Garda, Nago-Torbole, Padenghe sul Garda, Peschiera del Garda, Punta San Vigilio, Riva del Garda, Salò, Sirmione, Torri del Benaco, Toscolano-Maderno.

Kempingi Włochy
Kempingi Włochy
Zaplanuj swoją podróż

Skorzystaj z Booking.com gdzie znajdziesz najlepsze hotele i apartamenty

Potrzebujesz samochodu podczas wakacji, zarezerwuj z Booking.com lub przez discovercars.com

Wyszukaj najlepsze Kempingi z Suncamp.pl

Promy zarezerwujesz z DirectFerries.com

Najlepsze oferty na bilety lotnicze znajdziesz tutaj

Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Trasy trekkingowe nad Jeziorem Garda – via ferraty

Via ferraty to w dosłownym tłumaczeniu z włoskiego „zależne drogi”. Jest tym nieco prawdy, gdyż w praktyce są to szlaki turystyczne o charakterze wspinaczkowym. Spotkamy tutaj stalowe liny, schodki, drabiny i nie tylko. Na taką trasę należy wziąć ze sobą sprzęt do wspinaczki i nieustannie pamiętać o autoasekuracji. Porównując via ferraty do polskich tras wspinaczkowych, to najłatwiejsze z nich można określić jako III poziom trudności w polskiej skali wspinaczkowej. Z tego też powodu na konkretne via ferraty można wybrać się z lokalną firmą wspinaczkową.

Nim wybierzemy się na dowolną via ferratę, powinniśmy się zaopatrzyć w sprzęt wspinaczkowy, w tym kask, uprząż, karabinki oraz w dobrą mapę. Dolomity charakteryzują dużo większe przewyższenia niż Tatry, co przekłada się na większe wymagania kondycyjne. Dodatkowo warto pamiętać o ciepłych ubraniach w plecaku, gdyż na wysokości 2000 metrów robi się chłodno – nawet w lecie. Pomimo tych niedogodności, via ferraty to również przepiękne widoki, które wynagrodzą trud wspinaczki.

Trasy trekkingowe nad jeziorem Gardavia ferrata Ballino – trasa dla wymagających

Punkt startowy Via ferrata Ballino zlokalizowany jest przy wodospadzie Rio Ruzza. Jeśli podróżujecie samochodem, auto możecie zostawić na parkingu w Ballino i udać się dalej pieszo. Dojście na punkt startowy nie będzie nastręczać żadnych trudności, gdyż via ferraty są bardzo dobrze oznaczonymi trasami. Przy wodospadzie Rio Ruzza wspinaczka zaczyna się od pokonania niemalże pionowego odcinka o długości około 155 metrów. W tym miejscu należy podjąć decyzje, czy podejmuje się wyzwanie via ferrata Ballino, gdyż nie ma możliwości odwrotu z trasy, gdy się już na nią wejdzie. Warto także wybrać się na tę trasę rano, gdyż możliwości mijanki z innymi turystami są ograniczone. Mały ruch nie tylko ułatwi samą wspinaczkę, ale także pozwoli w spokoju cieszyć się widokami. Oficjalnie podaje się, że via ferrata Ballino zajmie Wam około dwóch i pół godziny, chociaż zależy to od indywidualnej kondycji. Sama trasa oznaczona jest jako trudna.

Via Ferrata Ottorino Maragoni na Monte Albano – czterogodzinna trasa dla zaawansowanych

W miejscowości Mori rozpoczyna się jedna z najtrudniejszych via ferrat wokół Jeziora Garda – Via Ferrata Ottorino Maragoni, prowadząca na Monte Albano. Przewyższenia tutaj wynoszą 210 metrów i jest to trasa dla doświadczonych wspinaczy. Widoki zapewniane przez ten szlak są niesamowite, jednak literka D przy nazwie oznacza bardzo trudną trasę. Jedną z trudności na Via Ferrata Ottorino Maragoni są śliskie skały. Sama trasa powinna Wam zająć dwie godziny, natomiast zejście drogą okrężną i dotarcie na miejsce zajmie od półtorej do dwóch godzin.

Rio Sallagoni – ferrata nad kanionem, także dla początkujących

Via ferrata Rio Sallagoni znajduje się wewnątrz kanionu, niedaleko miasteczka Drena. Samochód można zostawić na parkingu w Riserva delle Marocche. Ferrata Rio Sallagoni świetnie nadaje się jako trasa dla początkujących, gdyż nie brakuje tutaj mostów linowych i drabinek, a sama trasa nie biegnie na zbyt dużej wysokości, dzięki temu można łatwo wdrożyć się we wspinaczkę bez poczucia zagrożenia życia. Szlak przejdziecie w około dwie i pół godziny. Kończy się przy zamku w Drenie, który posiada wieżę widokową, na którą również warto wejść.

Szlaki piesze nad Jeziorem Garda dla spacerowiczów i tych bardziej zaawansowanych w pieszych wyprawach

W samym tylko północnym rejonie jeziora Garda możemy spotkać ponad 600 km oficjalnie wytyczonych tras pieszych, dlatego tutaj wspomnimy tylko o kilku z nich. Jeśli jednak pragniecie, poznać je wszystkie, to warto zaopatrzyć się w odpowiednią mapę na miejscu i uważnie czytać znaki po drodze.

Spacer nad Jeziorem Garda – szlak Santiero Busatte-Tempesta

Szlak Santiero Busatte-Tempesta należy do najpopularniejszych szlaków pieszych w rejonie Garda. Jest przy tym także najłatwiejszy, dlatego w wycieczce może brać udział cała rodzina. Po drodze czekają Was wspaniałe widoki na jezioro Garda oraz okoliczne szczyty. Trasa jest w pełni zabezpieczona – w niektórych miejscach napotkacie barierki – natomiast w punktach widokowych zastaniecie ławeczki. Jej przejście zajmie Wam około dwóch godzin i zaczyna się w miejscowości Torbole, w Parco delle Busatte.

Trasa na Monte Brento – zdobądź szczyt liczący 1545 m n.p.m.

W San Giovanni zaczyna się trasa na górę Monte Brento znajdującą się 1545 m n.p.m. Szlak do najkrótszych nie należy, gdyż zajmie Wam około czterech godzin. Sama ścieżka biegnie też stromo w górę przez las, dlatego nie jest idealna dla amatorów oraz najmłodszych. Na szczycie Monte Brento czeka wspaniały widok na okolice, który jest nagrodą za cały trud. Północną granią schodzi się do miejsca startowego, czyli do San Giovanni.

Szlakiem I wojny światowej – piesza trasa do Cima Nodice

W małej miejscowości o nazwie Pregasinie, dokładniej pod kościółkiem, zaczyna się szlak do Cima Nodice. Kamiennymi schodami docieramy do tunelów z czasów I wojny światowej, co z pewnością będzie nie lada atrakcją również dla najmłodszych. Po drodze można zobaczyć także stare zasieki, druty kolczaste i tereny noszące ślady po dawnych bitwach. Szlak do Cima Nodice zajmie Wam około trzech godzin.

Trasy rowerowe w rejonie Jeziora Garda – prawdziwy raj dla rowerzystów

W rejonie Jeziora Garda znajduje się ponad 50 szlaków rowerowych, które razem dają około 1300 km tras przeznaczonych dla jednośladów. Dla miłośników kolarstwa to wymarzone miejsce na wakacje, zwłaszcza że szlaki biegną wzdłuż linii brzegowej jeziora oraz nieco w głąb pięknych dolin. Na samych trasach należy spodziewać się rozbudowanej infrastruktury pod postacią specjalnych kładek, tuneli, mostów, ścieżek dwupasmowych, a nawet skrzyżowań ze znakami mówiącymi, którzy rowerzyści mają pierwszeństwo. Należy się także spodziewać dużego ruchu rowerowego – zwłaszcza w sezonie.

Rowerem na Monte Brione – 8 kilometrowa trasa na najbardziej charakterystyczną górę w regionie Jeziora Garda

Trasa wiedzie na górę Monte Brione, liczy sobie 8 kilometrów, podczas gdy suma przewyższeń wynosi około 550 metrów. Trzeba się też liczyć z ostrymi podjazdami i zjazdami, jednak jechać tym szlakiem mogą zarówno zaawansowani, jak i początkujący. Na szczyt góry można dostać się z dwóch stron – jedna trasa ma dość ostre podjazdy, druga jest o wiele łagodniejsza. Mając mapę rowerową w ręce, możemy dokonać wyboru, którą trasą chcemy pojechać. Na szczycie góry znajdują się pozostałości po umocnieniach z okresu I wojny światowej, co będzie stanowiło doskonałą nagrodę za pokonanie trasy.

Trasa Anello Garda Sarca – przez winnice i wzdłuż rzeki Sarca

Ta 60-kilometrowa trasa zafunduje nam łączną liczbę przewyższeń równą 2900 metrów, jednak szlak nie należy do trudnych. Zwłaszcza że w trakcie jazdy można podjąć decyzje, czy jedzie się trudniejszymi odcinkami, czy łagodniejszymi ścieżkami. Z tego powodu amatorzy również mogą wsiąść na rower i wybrać się na trasę Anello Garda Sarca. Piękne widoki będą nam towarzyszyć cały czas, ponieważ szlak prowadzi z daleka od dróg i przecina sady owocowe, winnice oraz gaje oliwne.

Jedna z popularniejszych tras w regionie Jeziora Garda – Lago di Tenno

Szlak rowerowy Lago di Tenno liczy sobie 22 km, a suma przewyższeń to zaledwie 1140 metrów. Trasa jest niezwykle malownicza i oznaczona jako łatwa, więc praktycznie każdy może nią pojechać. W razie problemów zawsze można zrezygnować z odcinków szutrowych na rzecz jazdy asfaltem. Trasa wiedzie w kierunku niewielkiego, urokliwego jeziora Lago di Tenno, gdzie można zatrzymać się na zasłużony postój.

Jazda po serpentynach, klifami i tunelami – szlak do Punta Larici

Szlak do Punta Larici określany jest też mianem Via del Ponale. Jest to malowniczy szlak  pełen serpentyn i tunelów, który poprowadzi nas krawędzią klifów, co gwarantuje wręcz zabójcze widoki. Trasa liczy sobie 20 km, licząc także powrót, a suma przewyższeń to 2000 metrów. Szlak do Punta Larici składa się trzech ważnych punktów, o których warto pamiętać, planując wyjazd.

Pierwszy z nich to dolina prowadząca do jeziora Ledro. Dojazd tutaj to około 3,5 km z Riva Del Garda. Dobrze jest wybrać się w trasę wcześnie rano, gdyż sporo osób wybiera tę trasę lub przemierza ją na piechotę. Na szczęście większość osób nie jedzie dalej.

Drugi punkt wycieczki to Pregasina, miejscowość oddalona od jeziora Ledro o 7 km. W tym pięknie położonym miasteczku można zrobić przerwę na posiłek lub nocleg, jeżeli planujemy rozłożyć wyprawę na dwa dni.

Finał trasy to miejsce o nazwie Punta Larici. Znajduje się tam jeden z najlepszych punktów widokowych na Jezioro Garda. Widoki z pewnością ucieszą oko, ale ten fragment trasy należy do wymagających – czeka nas 970 metrów ciągłej jazdy pod górę i 10 km drogi do Pregasiny.

Jedna z najdłuższych tras w regionie Jeziora Garda – szlak na Tremalzo

Z Riva del Garda wiedzie 65-kilometrowy szlak do Tremalzo, jeden z najczęściej uczęszczanych szlaków rowerowych w okolicy. Suma przewyższeń wynosi tutaj 5000 metrów, ale należy pamiętać, że liczba ta jest rozłożona na długiej trasie. Wybierając ten szlak, można się spodziewać sporego ruchu, gdyż jest to wręcz kultowa dla rowerzystów droga.

Na trasę można wjechać od strony jeziora Garda, jednak trzeba się przygotować na morderczą wręcz trasę, składającą się z licznych zakrętów, ostrych podjazdów i kamienistego podłoża – to wariant dla zaawansowanych. Jednak jeśli nie chcemy się męczyć bardziej niż to konieczne, możemy pojechać łagodnym szlakiem od strony Tiarno di Sopra, który przez większość czasu prowadzi nas asfaltową drogą. Suma przewyższeń pozostaje bez zmian, więc amatorzy pragnący jechać tym szlakiem powinni dobrze ocenić swoje siły.

Najlepsze hotele nad jeziorem Garda

Poprzedni

Urbino – atrakcje, co zobaczyć, jak dojechać, hotele

Torbole nad Jeziorem Garda – atrakcje, jak dojechać, hotele, domki wakacyjne, plaże

Następny

Dodaj komentarz