Triora – co zobaczyć, hotele, noclegi, atrakcje, zwiedzanie

Tagi , , , , , ,

Triora to niewielka wieś w regionie Liguria, która dawniej znana była jako „miasteczko czarownic”. Znajduje się ona w malowniczej dolinie, a dostęp do tej wioski nie jest najłatwiejszy. Tak naprawdę, wielu turystów nawet nie zdaje sobie sprawy z jej istnienia. Wioska otoczona jest górami i gęstymi lasami. Jeśli jednak podróżujesz po Ligurii, to udaj się tam, chociażby na jeden dzień. Co możesz i powinieneś zobaczyć w Triora? Gdzie nocować? Sprawdźmy wspólnie!

Kempingi Włochy
Kempingi Włochy
Zaplanuj swoją podróż

Skorzystaj z Booking.com gdzie znajdziesz najlepsze hotele i apartamenty

Potrzebujesz samochodu podczas wakacji, zarezerwuj z Booking.com

Wyszukaj najlepsze Kempingi z Suncamp.pl

Promy zarezerwujesz z DirectFerries.com

Najlepsze oferty na bilety lotnicze znajdziesz tutaj

Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Co zobaczyć w Triora? – zabytki, muzea atrakcje

Triora to wioska, w której na co dzień mieszka jedynie 700 osób. Zgodnie z tym, co zostało wspomniane, odkrycie i dotarcie do niej nie jest takie proste. Malownicza dolina otoczona wysokimi szczytami sprawia, że Triora jest praktycznie niewidoczna. Jednak wioska ta może pochwalić się ciekawą historią, a także szeregiem zabytków i atrakcji, o których mogłeś nawet nie myśleć. Wobec tego, co powinieneś zobaczyć w Triora? Otóż:

  • Museo di Triora Estnografico e della Stregoneria – to jedyne, niewielkie muzeum etnograficzne w Triora. Odtworzona w nim została historia „miasta czarownic”, która poniekąd na zawsze zdefiniowała charakter wioski. Zgodnie z legendami, w wiosce nadal mieszka ostatnia czarownica, która obecnie ma 92 lata.
  • Starówka w Triora – zabytkowa, historyczna starówka w Triora, która ma swój wyjątkowy urok. Cechuje się ona maksymalnie wąskimi, kamiennymi uliczkami, a także kamiennymi zabudowaniami mieszkańców. Tak naprawdę, może Cię ona nieco przerazić swoim surowym charakterem. Mimo wszystko, spacerując tymi uliczkami poczujesz się jak w bajce!
  • Ca de’ Baggiure – jest to tzw. Dom Czarownic. Został on przebudowany w momencie, kiedy urządzano „polowania na czarownice”. Jest to jeden z najbardziej charakterystycznych budynków w Triora.

Niestety, w tej niewielkiej wiosce nie ma więcej atrakcji lub zabytków. Jednak te, które się tam już znajdują, z pewnością na długo zapadną Ci w pamięć.

Triora. Ancient village in Liguria region of Italy
Triora. Starożytna wioska w regionie Liguria we Włoszech, licencja: shutterstock/By

Gdzie zaparkować?

Jeśli wybierasz się do Triora samochodem, to niestety, ale nie będziesz mógł nim wjechać do wioski. Każda uliczka jest na tyle wąska, że bardzo ciężko po niej przejechać. Co prawda, zauważysz samochody mieszkańców, aczkolwiek mają oni zagwarantowane prywatne miejsca parkingowe. Jako turysta w Triora, nie będziesz miał dostępu do parkingów. Jednym rozwiązaniem okazuje się parking zlokalizowany około 800 metrów od wjazdu do wioski. Jest on oczywiście płatny.

Kiedy jechać do Triora? – klimat, pogoda i temperatur w ciągu roku

Triora to wioska w strefie klimatu umiarkowanego, ciepłego. Lata są tam wyjątkowo gorące, a temperatury dochodzą nawet do 30 stopni Celsjusza. Zimy z kolei są łagodne, aczkolwiek obfitują w dużą ilość opadów. W miesiącach zimowych termometry rzadko kiedy wskazują wartości niższe niż 5 stopni Celsjusza. Jednym słowem, najlepszym okresem na odwiedzenie miasteczka jest sezon letni. Wówczas będziesz się mógł cieszyć fenomenalną pogodą.

City of Triora, Liguria, Italy
Miasto Triora, Liguria, Włochy, licencja: shutterstock/By

Gdzie zjeść w Triori? – rekomendowane restauracje

W Triora nie ma rozbudowanej bazy gastronomicznej. Znajduje się tam jedynie jedna restauracja – L’Erba Gatta. Specjalizuje się ona w wyjątkowo prostej kuchni lokalnej. Możesz tam zjeść chociażby dziczyznę marynowaną w czerwonym winie, makarony, a nawet włoską pizzę. Restauracja ta serwuje również różnorodne alkohole. Jest to jedyny lokal gastronomiczny w Triora, który czynny jest praktycznie przez cały dzień.

TOP 3 noclegi w Triora w przystępnej cenie

Baza noclegowa w Triora również jest mocno ograniczona. Do rekomendowanych obiektów w przystępnej cenie można zaliczyć:

  • La Stregatta – to niewielki pensjonat, który oferuje Ci cenę rzędu około 220 złotych za noc;
  • L’Incantesimo – to również niewielki pensjonat zarządzany przez prywatnego gospodarza. Za jedną noc zapłacisz tam około 380 złotych;
  • Albergo Santo Spirito – ten nocleg znajduje się około 2 kilometry od Triora. Możesz się w nim zatrzymać za około 400 złotych za noc.

Niestety, w Triora ciężko będzie znaleźć duży hotel, jednak oferta mniejszych pensjonatów powinna być wystarczająca.

Zainteresowany innymi miastami? Sprawdź także:

Dolceacqua – co zobaczyć, hotele, noclegi, atrakcje, zwiedzanie

Bordighera – co zobaczyć, hotele, noclegi, atrakcje, zwiedzanie

Autor: Daria Gajewska

Najlepsze hotele w Ligurii i Genui

Poprzedni

Vigevano – co zobaczyć, hotele, noclegi, atrakcje, zwiedzanie

Lerici – co zobaczyć, hotele, noclegi, atrakcje, zwiedzanie

Następny

Dodaj komentarz