Trydent – atrakcje dla dzieci

Tagi , , , ,

Trydent jest doskonałym miejscem na wakacyjną podróż z rodziną. Uznawany przez media za jedno z najlepszych miejsc do życia, posiada wszystko, co cenimy sobie w słonecznej Italii. Położony na dawnym szlaku łączącym Europę Środkową z Morzem Śródziemnym odznacza się wyjątkową architekturą, na którą przez wieki oddziaływały wpływy germańskie i włoskie. Trydent z każdej strony otoczony jest wysokimi górami, które zimą gromadzą miłośników narciarstwa i wspinaczki.

Aby móc zrozumieć dlaczego w Trydencie język niemiecki traktowany jest na równi z włoskim, warto poznać jego burzliwą historię. Otóż do 1918 roku region ten należał do Austrii. Po zakończeniu I wojny światowej znalazł się pod wpływem włoskim. Wtedy to znany wszystkim Benito Mussolinii poddał go italianizacji. Po II wojnie światowej pomiędzy Austrią a Włochami toczyły się intensywne dyskusje o przynależność Trydentu, w których uczestniczyło ONZ. Na szczęście po tym jak Austria dołączyła do krajów Unii Europejskiej, doszło do kompromisu. Dziś do regionu przynależy północna część jeziora Garda, dzięki czemu sezon turystyczny w Trydencie trwa przez cały rok.

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Trydent – miejsca, które warto zobaczyć z dzieckiem

MUSE – nowoczesne muzeum dedykowane dzieciom w Trydencie

MUZE uznawane za polski odpowiednik Centrum Nauki Kopernik, to miejsce, w którym przeżyjemy wraz z dziećmi niezwykłą podróż do świata natury i nauki. Muzeum Nauki w Trydencie zostało stworzone w oparciu o plany znanego we Włoszech architekta Renzo Piano. Na powierzchni niespełna 20 000 metrów kwadratowych mieści się wiele interesujących ekspozycji, które w przystępny sposób pokazują, w jaki sposób na przestrzeni wieków zmieniał się ten niezwykły pod względem przyrodniczym region. Na sześciu piętrach znajdziemy odpowiedzi na to, w jaki sposób powstały Dolomity oraz kiedy na tym terenie pojawiły się pierwsze żywe istoty.

MUSE skupia się na przedstawieniu relacji pomiędzy człowiekiem a naturą. Mali odkrywcy w towarzystwie rodziców dowiedzą się jak wykorzystać dostępną technikę do znalezienia rozwiązań, które pomogą chronić naszą planetę. W Muzeum Nauki nie można się nudzić, gdyż oprócz wystaw stałych dostępnych jest wiele ekspozycji specjalnych dostępnych zaledwie przez kilka tygodni.

Na piątym piętrze muzeum znajduje się imponujących rozmiarów taras, z którego można podziwiać Dolomity i miasto. Czwarte zostało poświęcone lodowcom, a trzecie niezwykłym zwierzętom żyjącym w Alpach. Na drugim pokazano historię powstania gór, a na pierwszym naturalnych rozmiarów modele prehistorycznych ludzi.

Zamek Buonconsiglio – jedne z najstarszych fresków w regionie Trydentu

Zamek Buonconsiglio przypadnie do gustu miłośnikom sztuki, gdyż w wieży Torre Acquila mieszczą się jedne z najstarszych i najlepiej zachowanych fresków w regionie. Castello Buonconsiglio w przeszłości był siedzibą książąt biskupów. W związku z tym, iż na przestrzeni wieków był wielokrotnie przebudowywany, dziś jego fasada jest mieszanką różnych stylów. Mieszczące się obecnie w jego wnętrzu muzeum posiada wiele interesujących dzieł sztuki, które są nierozerwalnie związane z tym regionem. W historię zamku wprowadza multimedialna prezentacja dostępna nie tylko w języku włoskim, ale i niemieckim oraz angielskim.

Podczas zwiedzania na szczególną uwagę zasługują przepiękne ogrody otaczające obiekt, a także sala biskupów z portretami duchownych, którzy sprawowali tu władzę przez blisko osiem wieków. Przebywając wewnątrz Torre Acquila warto przyjrzeć się umiejscowionym na ścianach freskom. Do dzisiaj przetrwało jedenaście z dwunastu niezwykłych malowideł obrazujących rok z życia mieszkańców dworu, pasterzy i rolników. Najwięcej emocji pośród zwiedzających wzbudza styczeń. To najstarszy fresk w regionie, na którym pokazano oprószone śniegiem miasto i obrzucających się śnieżkami mieszczan.

Trydent Kościół Santa Maria Maggiore i kopia baldachimu z bazyliki św. Piotra

Podróż z dzieckiem powinna nie tylko bawić, ale i uczyć. Podróż do Trydentu z pewnością dostarczy mu wielu cennych informacji dotyczących historii kościoła. Mówi się, iż to właśnie w Santa Maria Maggiore Kościół rozpoczął kontrreformację. To właśnie w jego murach podczas Soboru Trydenckiego  postanowiono wystąpić przeciwko szerzącej się w Europie herezji. Surowe mury świątyni miały być dowodem tego, iż Kościół przechodzi głębokie reformy. Wiara w słuszność podjętych decyzji spowodowała, iż w 1845 roku do kościoła dobudowano 53-metrową wieżę, która do dziś uchodzi za najwyższą w mieście. Kościół Santa Maria Maggiore skrywa wiele interesujących i cennych zabytków. Jednym z najchętniej oglądanych jest kopia baldachimu znajdującego się nad grobem św. Piotra wykonanego przez Giovanniego Lorenzo Beriniego.

Trydent dla aktywnych

Trydent oprócz wielu zabytków oferuje jedne z najpiękniejszych tras trekkingowych we Włoszech. W Monte Bonde, które zimą przemienia się w prawdziwy raj dla narciarzy, znajdziemy ponad trzydzieści pięć kilometrów dróg wiodących pośród bujnej alpejskiej roślinności. Zmęczeni całodniowym spacerem turyści mogą odpocząć w ulubionym przez mieszkańców kąpielisku, czyli Lago di Caldonazzo. W położonym na wysokości 430 metrów n.p.m. zbiorniku woda latem osiąga nawet dwadzieścia pięć stopni Celsjusza.

Informacje o najlepszych kempingach i parkingach Trydentu znajdziecie tutaj.

Piazza del Duomo – centrum życia towarzyskiego Trydentu

Piazza del Duomo jest centralnym placem w Trydencie. To właśnie tutaj wieczorami gromadzą się spragnieni spotkań towarzyskich mieszkańcy miasta. Wokół niego wznoszą się doskonale zachowane średniowieczne kamienice, które nadają mu szczególny charakter.  Oprócz nich przed wiekami na placu umiejscowiono katedrę poświęconą św. Wergiliuszowi i majestatyczną fontannę z posągiem Neptuna.  Budowę świątyni zainaugurował biskup Federico Wanga. Dziś fasadę kościoła zdobią kunsztownie wykonane rozety, spośród których najsłynniejsza przedstawia Koło Fortuny.

Miejsca, w których zjemy prawdziwe włoskie specjały

Jedzenie jest integralnym elementem każdej podróży. Przyjeżdżając do Trydentu warto skosztować miejscowych specjałów podawanych w niewielkich restauracjach i klimatycznych kawiarniach. Pomimo wpływów germańskich, kuchnia Trydentu jest do bólu włoska. Obowiązkową potrawą, jaką należy zamówić w mieście, jest polenta. Dawniej jadana przez najbiedniejszych, dziś stała się przysmakiem turystów. Przygotowywana zaledwie z trzech składników: wody, soli, mąki kukurydzianej odznacza się wyjątkowym smakiem.

W prowadzonych od pokoleń kawiarniach znajdziemy dziesiątki słodkich deserów, których nie odnajdziemy w naszym kraju. Wszystkim dzieciom przypadnie do gustu torrone, czyli nugat dostępny w dwóch rodzajach: na miękko oraz na twardo. Jego struktura zależy od długości wypiekania i proporcji użytych składników. Cannoli, choć pochodzi z Sycylii, dostępne jest również w Trydencie. Cannoli to odpowiedniki naszych faworków, które zostały uformowane na kształt niewielkich rurek wypełnionych nadzieniem z ricotty. Każdemu dziecku przypadnie również do gustu cassata, czyli sernik na bazie sera ricotta i masy z migdałów, kandyzowanych owoców i oczywiście cukru. Jej obłędny smak sprawi, iż wspomnienie o podróży do Włoch pozostanie w głowie dziecka przez wiele lat.

Poprzedni

Wynajem samochodu w Bari

Imperia – atrakcje, co zobaczyć, jak dojechać, hotele, plaże

Następny

Dodaj komentarz