Wakacje na Lampedusie — urlop poza utartym szlakiem

, Tagi , , , , ,

Lampedusa, największa z trzech wysp pelagicznych, leży około 200 km na południe od Sycylii. Główną atrakcją turystyczną wyspy są plaże, które są nawleczone wzdłuż 11 km południowego wybrzeża. Najbardziej znaną i jedną z najpiękniejszych w basenie Morza Śródziemnego jest Spiaggia dei Conigli (aka Rabbit Beach) w Isola dei Conigli. Zobacz, jak spędzić wakacje na Lampedusie.

Lampedusa trafiła na pierwsze strony gazet w ostatnich latach jako główny port wjazdu dla uchodźców z Afryki i Bliskiego Wschodu. Aby zobaczyć najlepszy zachód słońca na Lampedusie, udaj się do tego punktu widokowego w pobliżu północno-zachodniego rogu wyspy, gdzie możesz spojrzeć w kierunku Tunezji, gdy słońce spada bezpośrednio na nieprzerwaną przestrzeń morza. Około 3 km na wschód od Capo Ponente na głównej drodze, miniesz kolejne piękne miejsce do oglądania zachodu słońca w Albero Sole (133 m), najwyższym punkcie Lampedusy.

Przeczytaj również: Wakacje na Sycylii – co warto zobaczyć

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Plaże na Lampedusie

Dziewicze plaże Lampedusy są głównym siedliskiem lęgowym dla żółwi morskich, w szczególności drwali. Istnieje tu organizacja oparta na wolontariacie, która pracuje nad ich ochroną, przyjmując i rehabilitując ranne żółwie.

Rabbit Beach

Niezamieszkany od wieków, dziś jest kwitnącym letnim miejscem najbardziej znanym z niebiańskich piasków. Odpocznij na Rabbit Beach lub wybierz się do maleńkich zatoczek, do których można dotrzeć tylko pieszo. Rabbit Beach stwarza poczucie oddalenia pomimo łatwego dostępu. Z niemożliwie drobnymi białymi piaskami i turkusowymi płyciznami, nic dziwnego, że Rabbit Beach — która bierze swoją nazwę od futrzastych mieszkańców, którzy kiedyś tu mieszkali – została uznana za najlepszą plażę na świecie. Rzadko zbyt zatłoczona, ta zatoka zapewnia spokojny czas dla mnie, gdy spokojne, czyste wody schodzą na brzeg.

Cala Croce

Plaża Cala Croce jest tak samo idylliczna jak Rabbit Beach. Łatwo dostępny z pobliskiej Cala Guitgia, składa się z dwóch białych wlotów piasku i skalistego. Croce jest usiany kolorowymi fotelami i pasiastymi parasolami, kusząc poszukiwaczy słońca leniwymi popołudniami, chłonąc gorące promienie.

Cala Pulcino

Plaża Cala Pulcino nie ma jasnych białych piasków, podobnych do swojego przebojowego sąsiada, Rabbit Beach – ale z turkusowymi wodami otoczonymi wzgórzami maquis, ta zaciszna plaża jest kawałkiem raju. Dostępna tylko pieszo, chropowata, dzika i nietknięta zatoczka daje wrażenie rozbitków. Posłuchaj kojących dźwięków fal oceanu toczących się delikatnie po kamieniach lub zanurz się w orzeźwiającym morzu krystalicznym.

Cala Greca

Z kolei plaża Cala Greca ukrywa się na południowym wybrzeżu Lampedusy, w pobliżu kempingu Rock Village. Ten maleńki odcinek jasnobrązowego piasku pokrytego ciepłymi wodami otaczają kolczaste drzewa agawy i fioletowe kwiaty, które przeciwstawiają się jałowym klifom. Dotarcie tutaj wymaga wędrówki wokół skalistych formacji skalnych otaczających kemping, ale plaża nadal może być zatłoczona. Posiadając półprzezroczyste zielone wody i ciemnoniebieskie morza, Cala Greca jest popularna wśród turystów.

Cala Francese

Natomiast sława plaży Cala Francese jest w dużej mierze zasługą byłego premiera Włoch Silvio Berlusconiego, który kupił willę tuż za nią. Czasami zatłoczona i wietrzna, ta jałowa, skalna plaża na południowo-wschodnim wybrzeżu Lampedusy jest od czasu do czasu atakowana przez potężne fale.

Wakacje na Lampedusie — co zobaczyć?

Tabaccara to miejsce, w którym można zobaczyć dziewicze, turkusowe wody Lampedusy w najlepszym wydaniu. Ten naturalny basen ze słoną wodą, w skalistej zatoczce z plażą, jest dostępny tylko łodzią. Morze jest tutaj tak czyste, że łodzie wyglądają, jakby unosiły się w powietrzu, jeśli uzyskasz odpowiedni kąt kamery. Przynieś fajkę, aby uzyskać najlepszy widok na życie morskie pływające pod tobą.

Spokojne plaże Lampedusy są wylęgarnią zagrożonych gatunków żółwia morskiego Caretta Caretta, które pływają na wyspie między majem a sierpniem. Niestety, nierzadko zdarza się, że żółw utknął w sieci rybackiej i właśnie tam wkracza Grupa Żółwi Lampedusa.

Dziewicze plaże Lampedusy są głównym siedliskiem lęgowym dla żółwi morskich, w szczególności drwali, a ta organizacja oparta na wolontariacie od 10 lat uparcie pracuje nad ich ochroną, przyjmując i rehabilitując ranne żółwie, jednocześnie edukując lokalne dzieci w wieku szkolnym i ogół społeczeństwa na temat ochrony żółwi.

Gdzie zjeść na Lampedusie?

Scena kulinarna na Lampedusie jest tak włoska, jak w Rzymie, specjalizując się w owocach morza, biorąc pod uwagę napięty harmonogram dnia lokalnych rybaków. Po długim dniu spędzonym na słońcu będziesz chciał usiąść wygodnie na tarasie w Bar dell’Amicizia i skubać ich słynne cannoli – smażone rurki do ciasta wypełnione słodzonym serem ricotta — z spritzem lub dwoma. Aby uzyskać wystawny przykład włoskiego ruchu Slow Food, udaj się do Trattoria Terranova de Bernardo, trochę za miastem.

Najpopularniejsze restauracje to:

– Trattoria Terranova de Bernardo

– Pizzeria Papa

– II Balenottero

Jak dotrzeć na Lampeduzę?

Wyspa posiada dobrą komunikację z Sycylią. Drogą morską połączenia są wspólne dla Siremar i Ustica Lines, dwóch firm morskich, które wykonują transport statkami motorowymi, które łączą Lampedusę z Trapani oraz z Lampedusą i Linosą, Wyspami Pelagijskimi. Samolotem na wyspę można dotrzeć z szerszego zakresu miejsc. W sezonie letnim można polecieć na wyspę bezpośrednio z Mediolanu, Bolonii, Wenecji i Rzymu. Loty łączące Sycylię i Lampedusę, do i z Trapani i Palermo odbywają się cały rok.

Gdzie się zatrzymać?

Istnieje wiele uroczych miejsc na dłuższy pobyt wakacyjny lub po prostu na weekend na Lampedusie. Można do nich zaliczyć przede wszystkim takie miejsca jak:

– Hotel Shrine of Our Lady of Lampedusa, który oferuje szereg atrakcji, jak również prywatną plażę. Jest to miejsce, które z pewnością sprawdzi się na pobyt dla całej rodziny. 

– Hotel Isle de Lampadusa posiada bardzo przestronne pokoje, które są w pełni wyposażone. Każdy z pokoi posiada również klimatyzację oraz kuchnię. 

– Hotel Mare Blue, który znajduje się blisko plaży, a oprócz tego oferuje swoim gościom możliwość korzystania z odkrytego basenu.

O tym warto pamiętać będąc na Lampedusie

Lampedusa to wyspa o powierzchni ośmiu mil kwadratowych położona na Morzu Śródziemnym. Znajduje się około 70 mil od Tunezji, co w rzeczywistości czyni go bliżej Afryki niż Europy. Jest częścią Włoch i mieszka na niej około 6000 osób. W ostatnich latach na Lampedusę przybyły tysiące migrantów. Lampedusa, będąc maleńką wyspą o bardzo małej populacji, nie ma zasobów ani mieszkań, aby utrzymać gwałtowny napływ migrantów. Pozostałości starej bazy morskiej są wykorzystywane do pomocy migrantom. Migranci mają pozostać na wyspie tylko przez kilka dni. W ciągu dnia migranci wędrują po ulicach, ponieważ schrony są przeznaczone tylko do użytku w nocy.

Chociaż Lampedusie brakuje zasobów, nie powstrzymuje to miejscowych przed dostarczaniem żywności, i innych form gościnności grupom przybywających migrantów. Mieszkańcy wyspy pomagają tym, którzy przybywają w każdy możliwy sposób, bezpośrednio wpływając na zmniejszenie ubóstwa migrantów. W 2011, 2014 i 2016 roku wyspa była nominowana do Pokojowej Nagrody Nobla za hojność mieszkańców.

Grupa wysp Pelagii

Lampedusa to wyspa położona w grupie wysp Pelagii na Sycylii we Włoszech. Wyspa jest największą w grupie wysp i jest najbardziej wysuniętą na południe wyspą na Sycylii; znajduje się na środku Morza Śródziemnego. Wyspa ma tylko 3 km szerokości i 12 km długości. Lampedusa ma bardzo żywą kulturę i historyczną przeszłość, ponieważ przez wieki zamieszkiwały ją różne narodowości i plemiona. Budynki, kultura i architektura nadal zachowują wpływy wszystkich tych różnych mieszkańców sprzed wieków. Rolnictwo, turystyka i rybołówstwo to główne gałęzie przemysłu. Jednak wyspa znana jest głównie z nielegalnej imigracji, na którą cierpiała w ostatnich latach.

Plaże na Lampedusie

Lampedusa ma sporo plaż – kilka z nich jest dość znanych i ma tendencję do bycia bardzo zatłoczonymi podczas głównych sezonów turystycznych. Jednak na wyspie jest o wiele więcej plaż, które są nadal ukryte przed turystami i są w większości znane tylko miejscowym. Odwiedzający, którzy wypożyczyli skuter lub motorower, mogą z łatwością spędzić czas, szukając kilku pięknych opuszczonych miejsc. Wyspa królików lub jak to jest powszechnie znane tutaj, l’Isolotto dei Conigli jest dobrym miejscem do odwiedzenia jako jednodniowa wycieczka z Lampedusy. Jest ona dość mała i jest dobrym miejscem do odwiedzenia, aby cieszyć się pięknymi plażami i po prostu zrelaksować się przy popołudniowym piknikowym lunchu. Wyspa pozostaje w większości opuszczona w dni powszednie i tylko kilka osób odwiedza ją w weekendy.

Flora i Fauna

Wyspa Lampedusa jest dość bujna i bogata w lokalną florę i faunę. Wokół wyspy znajduje się kilka różnych szlaków przyrodniczych i pieszych, oznakowanych i nieoznakowanych. Ponieważ wiele części wyspy pozostaje stosunkowo opuszczonych, przyjemnie jest po prostu spacerować po szlakach i podziwiać piękne widoki na morze. Ci, którzy interesują się przyrodą, z pewnością chcieliby spacerować po wyspie. Po prostu uważaj na upał, przynieś wodę i kapelusz w gorącym sezonie  Lampedusa jest również dość popularna do nurkowania. Woda jest wyjątkowo czysta i jest dostępna, co sprawia, że nurkowanie i odkrywanie życia morskiego jest całkiem przyjemne. Ci, którzy są doświadczeni, mogą wypożyczyć sprzęt do nurkowania w sklepach na wyspie.

Najlepsze hotele na Sycylii

Poprzedni

Wyspy Egadzkie- wakacyjnym rajem na Ziemi.

Najpiękniejsze plaże na Sycylii

Następny

Dodaj komentarz