Wakacje w Palermo, zwiedzanie, hotele, plaże

Tagi , , , ,

Palermo to miasto kojarzone z mafią, ale przede wszystkim nieformalna stolica i serce jednej z najpiękniejszych i najbardziej popularnej części Włoch, jaką jest Sycylia, słoneczna wyspa na południu Włoch, na Morzu Tyrreńskim. Co warto zobaczyć i jak najlepiej spędzić czas podczas pobytu w Palermo?

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Perła sycylijskiego wybrzeża

Podczas pobytu w Palermo koniecznie trzeba podzielić czas tak, aby wystarczyło go i na plażowanie i na zwiedzenie tutejszych atrakcji, a miasto ma ich naprawdę wiele. Palermo to miasto mające swój początek już w czasach starożytnych. Zostało założone przez Fenicjan i przez wieki przechodziło z rąk do rąk. Od początku swojego istnienia było pod panowaniem Rzymian, było też częścią Bizancjum, następnie przeszło w ręce Arabów, a później nawet Normanów i Andegawenów. Jego bogatą historię można podziwiać w licznych zabytkach i pozostałościach po zabudowaniach sprzed lat. W niektórych częściach miasta można też odnieść wrażenie, jakby zatrzymał się tu czas.

Najstarszą i najbardziej atrakcyjną częścią miasta jest Stary Rynek z czterema dzielnicami: Kalsa, Alberheria, La Loggia i II Capo. Na uwagę zasługuje również samo miejsce połączenia się tych dzielnic, czyli skrzyżowanie Quatro Canti otoczone zabytkowymi, bogato ozdobionymi rzeźbami kamienicami.

Palermo, Włochy. Fontanna Pretoria na Piazza Pretoria i Chiesa di Santa Caterina.
Palermo, Włochy. Fontanna Pretoria na Piazza Pretoria i Chiesa di Santa Caterina. licencja: shutterstock/By ecstk21

Najlepsze smakołyki znajdziemy na rynkach

Aby posmakować śródziemnomorskiej kuchni oraz wielu arabskich i włoskich smakołyków, warto odwiedzić targ Ballaro znajdujący się w centrum miasta, a zaczynający się na placu Piazzo Ballaro. Jest otwarty codziennie z wyjątkiem niedzieli. Drugim, podobnym miejscem jest targ Vucciria mieszczący się przy ulicy Via Roma – jednej z głównych ulic Palermo, obok wielu popularnych butików, kawiarni i restauracji. Trzecie tego typu miejsce, to Capo Market. We wszystkich jest nie tylko mnóstwo świeżych, lokalnych produktów, ryb i owoców morza, ale i popularnych, sycylijskich przekąsek.

Najlepszy punkt widokowy

W odległości zaledwie 4 kilometrów od centrum miasta, na wschód od zatoki wznosi się góra Monte Pellegrino. Góra ma wysokość 606 metrów n.p.m., a z jej szczytu roztaczają się wspaniałe widoki na panoramę całego miasta oraz wybrzeża i pobliskich gór. Wzgórze to jest również jednym z popularnych kierunków pielgrzymek, a to za sprawą Sanktuarium Santa Rosalia, czyli świątyni poświęconej Świętej Róży, patronce miasta. Świątynia została ukryta w jednej ze skalnych grot, a powstawała w latach 1069 – 1190. W jej wnętrzu znajdują się między innymi relikwie świętej i królewskie groby.

Największe zabytki w Palermo

Most na Katedrze w Palermo, Włochy, fot. shutterstock.com

Most na Katedrze w Palermo, Włochy, fot. shutterstock.com

Jedną z najstarszych pamiątek historycznych w Palermo są pozostałości murów miejskich pochodzących jeszcze z czasów rzymskich, między którymi znajdują się liczne zabytki miasta, a wśród nich:

 • kamienny most  Ponte dell’Ammiraglio z czasów średniowiecza, znajdujący się na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO.
 • zabytkowa i pełna przepychu średniowieczna Katedra Monreale na przedmieściach Palermo, uznawana za jedną z piękniejszych w całej Europie.
 • plac Piazza Pretoria w historycznym centrum Palermo, z zabytkowym ratuszem miejskim i słynną Fontanną Wstydu. Nazwaną tak ze względu na ozdabiające ją posągi 16 nagich postaci nimf, satyrów i syren.
 • sąsiadujący z nim plac Piazza Bellini wraz ze stojącymi w jego centrum dwoma kościołami: XII-wiecznym kościołem Santa Maria dell’Ammiraglio (nazywanym też kościołem La Martorana) oraz kościołem San Cataldo ozdobionym czerwonymi kopułami, również zbudowanym w XII wieku. Oba budynki znajdują się na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO.
 • przepiękny, potężny gmach Pałacu Normanów ze słynną Katedrą Palatyńską  – dawniej siedziby królów, a dziś parlamentu regionalnego, którego budowę rozpoczęto w XI wieku, a dwa stulecia później, za czasów panowania hiszpańskiego został rozbudowany i również trafił na listę UNESCO.
 • Chiesa di Santa Caterina d’Alessandria, czyli Klasztor Świętej Katarzyny z pięknym, bogato zdobionym wnętrzem, kolorowym dziedzińcem i wspaniałym tarasem widokowym na dachu budynku oraz muzeum Sacra et pretiosa z kolekcją cennych dzieł sztuki.
 • słynne na cały świat podziemne cmentarzysko z tysiącami mumii, czyli katakumby znajdujące się pod starym klasztorem Kapucynów.

Na uwagę zasługuje także tutejszy Teatro Massimo. Jest to największy we Włoszech teatr operowy i zarazem trzecia co do wielkości opera w Europie, zaraz po operze w Paryżu i Wiedniu. Mniej turystycznym, ale również wartym odwiedzenia miejscem jest piękny park Villa Bonanno w sercu miasta, w którym można schronić się przed upałami i uciec choć na chwilę od zatłoczonych ulic i zgiełku miasta.

Najpiękniejsze plaże w Palermo i okolicach

Palermo dzięki położeniu na skraju Sycylii, tuż przy brzegu Morza Tyrreńskiego obfituje we wspaniałe plaże z łagodnym brzegiem i doskonałym widokiem na rozległe wody Morza Tyrreńskiego. Jedną z najpiękniejszych plaż w Palermo jest słynna plaża w dzielnicy Mondello, oddalona od centrum miasta ok. 10 kilometrów i przyciągająca tłumy turystów swoim złocistym piaskiem i krystalicznie czystą wodą.

Alternatywą dla tętniących życiem i często tłocznych plaż w Palermo mogą być sąsiednie miejscowości, z równie atrakcyjnymi miejscami do plażowania. W promieniu kilkudziesięciu kilometrów znajduje się turystyczna miejscowość Cefalu, a w niej plaże Lido Eolo, Peter Pan oraz Pollina. Nieco dalej leży niewielka osada Gorgo Lungo z piękną plażą Spaggia Gorgo.

Jak poruszać się po Palermo?

Palermo jest sporym miastem, więc zwiedzanie go na pieszo może być dość męczące. Jeśli nie posiada się własnego środka transportu, można skorzystać ze sprawnej komunikacji miejskiej. W Palermo działa ona na naprawdę wysokim poziomie i kursuje po całym mieście. Koszt biletu na jeden przejazd to ok. 1,5 euro, można też zainwestować w bilet całodobowy, wtedy nie trzeba pamiętać o każdorazowym kasowaniu biletu. Na terenie miasta kursują również dedykowane turystom specjalne linie autobusowe obsługiwane przez popularną firmę CitySightseeing. Pozwalają one na przemieszczanie się pomiędzy największymi atrakcjami w Palermo. Niektóre z autobusów wyjeżdżają nawet poza granice miasta.

Chcąc być bardziej niezależnym i w pełni mobilnym można oczywiście wynająć samochód na czas urlopu. Tylko na terenie portu lotniczego jest przynajmniej kilkanaście wypożyczalni aut. Cena wynajmu komfortowego samochodu na jeden dzień zaczyna się już od kilkudziesięciu złotych.

Jedną z możliwości podróżowania, głównie do pobliskich miejscowości, jest kolej. W Palermo jest duży dworzec kolejowy, z którego każdego dnia odjeżdża kilkadziesiąt pociągów kursujących w różne kierunki wyspy i dociera do wszystkich najważniejszych miast na Sycylii. Pomiędzy miastami kursują też koleje nazywane normalnotorowymi, a po mieście koleje wąskotorowe, w tym metro. Jedna ze stacji znajduje się w pobliżu lotniska, dzięki czemu można wygodnie i sprawnie, a przede wszystkim niedrogo dostać się do centrum miasta.

Niektóre z linii kolejowych prowadzą wzdłuż morza, pozwalając na podziwianie wspaniałych widoków podczas podróży. Co ciekawe, pociągiem można się dostać na Sycylię także z części kontynentalnej, np. z Rzymu do Palermo. W takim przypadku podróż obejmuje przeprawę promem, co jest dość nietypowym rozwiązaniem, więc tym bardziej wartym sprawdzenia.

Gdzie można smacznie zjeść w Palermo?

Sycylijska pizza, Palermo, Włochy, fot. shutterstock.com

Sycylijska pizza, Palermo, Włochy, fot. shutterstock.com

Palermo, jako że jest częścią kraju słynącego z doskonałej kuchni, może pochwalić się wieloma miejscami serwującymi najsmaczniejsze włoskie potrawy. Na terenie miasta jest wiele polecanych miejsc z dobrą, lokalną kuchnią, a wśród tych najpopularniejszych i najlepiej ocenianych przez gości znajdują się między innymi:

 • restauracja La Galleria z szerokim wyborem znakomitych, włoskich win i bogatym menu zawierającym wszystkie popularne dania kuchni włoskiej,
  (adres: Salita Ramirez 2, Palermo);
 • rodzinna pizzeria Frida z tradycyjną, włoską pizzą, uznawana za najsmaczniejszą w mieście i prawdopodobnie jedną z lepszych na całej Sycylii,
  (adres: Piazza Sant’Onofrio 37/38, Palermo);
 • restauracja Osteria Mercede z przytulnym wnętrzem i skromnym, ale prawdziwie włoskim menu,
  (adres: Via Sammartino 1, Palermo);
 • Buatta Cucina Popolana z tradycyjną sycylijską kuchnią, która trafiła na listę kultowego przewodnika Michelin,
  (adres: Via Vittorio Emanuele 176, Palermo);
 • rodzinna restauracja Trattoria Del Massimo serwująca smaczne dania tradycyjnej kuchni włoskiej,
  (adres: Piazza Verdi 25/26, Palermo);
 • restauracja sycylijska Taverna Dei Canti słynąca z serwowania tradycyjnych potraw włoskiej kuchni w oryginalnej, nowoczesnej formie,
  (adres: Via Maqueda 229, Palermo).

Najlepsze noclegi w Palermo

Jak przystało na popularny turystyczny kurort, oferta noclegowa w Palermo jest równie bogata, co ta gastronomiczna. Niestety w przypadku większości obiektów bogate musi być również wnętrze portfela. Ceny w większości sycylijskich hoteli o wysokim standardzie często wynoszą od kilkuset do nawet kilku tysięcy złotych za jeden nocleg, poniżej przedstawiamy te najlepiej oceniane w rozsądnej cenie.

Top 3 hotele w Palermo:

Alma Hotel – trzygwiazdkowy hotel zlokalizowany w samym centrum miasta, z wygodnymi, klimatyzowanymi pokojami. Cena za noc w dwuosobowym pokoju wynosi od ok. 400 do prawie 800 złotych i różni się w zależności od sezonu.

Adres: Via Mariano Stabile, 136/a, Palermo.

Palazzo Natoli Boutique Hotel – czterogwiazdkowy hotel butikowy oddalony jedynie kilkaset metrów od centrum miasta, z przytulnymi pokojami i doskonałym widokiem na miasto. Cena za jedną noc w dwuosobowym pokoju oscyluje między 500 a 1000 złotych, w zależności od sezonu i rodzaju apartamentu.
Adres: Via Santissimo Salvatore 6, Palermo.

Hotel Principe di Lampedusa – czterogwiazdkowy hotel we wnętrzu klimatycznej kamienicy, usytuowany zaledwie kilkaset metrów od centrum miasta, z wygodnymi, klimatyzowanymi pokojami, tarasem, wspólnym salonem i barem. Cena za dwuosobowy pokój waha się między 700 a ok. 1000 złotych za noc i zależy głównie od terminu pobytu.
Adres: Piazza Cassa di Risparmio n.17, Palermo.

Jak można dostać się do Palermo?

Najprostszą metodą, aby trafić do Palermo, jest podróż z kontynentalnej części kraju, np. jako wycieczka podczas spędzania wakacji na południu Włoch. Drugim, dużo szybszym i bardziej komfortowym sposobem jest podróż samolotem, zwłaszcza jeśli wizyta na Sycylii obejmuje cały urlop. W odległości ok. 35 km od Palermo znajduje się duże lotnisko Falcone-Borsellino (dawne lotnisko Punta Raisi). Obsługuje ono loty krajowe i międzynarodowe, także te wykonywane przez tanie linie lotnicze.


Polskę i Palermo dzieli odległość ponad 2500 kilometrów. Najłatwiej jest się tutaj dostać z lotniska we Wrocławiu, Bydgoszczy, Poznaniu, Katowicach lub Warszawie, jednak niestety w żadnym przypadku nie będzie to lot bezpośredni, bo z minimum jedną przesiadką najczęściej w Rzymie, Mediolanie, Pizie lub Bolonii, alternatywnie w Brukseli lub Londynie. Można też zaplanować lot z Łodzi, Krakowa, Rzeszowa, Szczecina lub Gdańska, ale wtedy podróż potrwa dużo dłużej i trzeba się liczyć z dwiema przesiadkami.

Przewoźnikami najczęściej obsługującymi loty do Palermo są najczęściej holenderskie linie lotnicze KLM oraz włoskie ITA Airlines. Loty organizowane są także przez RyanAir i WizzAir, rzadziej przez LOT i Lufthansę.

Najlepsze hotele na Sycylii

Poprzedni

Parma – jednodniowa wycieczka, zwiedzanie, atrakcje

Taormina, czyli must see w podróży po Sycylii

Następny

Dodaj komentarz