Wakacje w Rimini – dlaczego warto?

Tagi , , ,

Rimini jest jedną z popularniejszych nadmorskich miejscowości we Włoszech. Modny, wakacyjny kurort leży na zachodnim wybrzeżu słonecznych Włoch, przy brzegu czystego i ciepłego Morza Adriatyckiego. Najbardziej popularne w miasteczku są z pewnością szerokie, piaszczyste plaże, które rozciągają się na kilkunastu kilometrach i przyciągają turystów niczym magnes, jednak nie są one jedyną atrakcją Rimini. Turystyczne kurorty i bogate życie nocne mieszają się tutaj z historią i wieloma zabytkowymi budowlami.

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Największe atrakcje we włoskim Rimini

Rimini kojarzy się głównie z nadmorskimi kurortami, ale nie każdy planujący pobyt tutaj zdaje sobie sprawę, że miasto powstało już w czasach starożytnych, a pierwsze zabudowania sięgają III wieku p.n.e. Najbardziej znanym wśród zabytków Rimini jest kamienny Most Tyberiusza (Ponte di Tiberio) – jeden z najlepiej zachowanych antycznych mostów i pamiątka po starożytnych Rzymianach. Łączy on dwa brzegi rzeki Marecchia i prowadzi z komercyjnej, plażowej części Rimini do historycznej części miasta. Drugim zabytkiem jest Łuk Augusta – najstarszy zachowany łuk triumfalny z okresu Cesarstwa Rzymskiego, wzniesiony w I wieku naszej ery jako fragment starożytnej drogi Via Flaminia. Kolejną perełką jest zabytkowa, renesansowa katedra San Francesco Malatestiano Temple, czyli kościół Świętego Franciszka zbudowany w stylu gotyckim, który zachwyca wyglądem, chociaż nigdy nie został w pełni ukończony.

Poza tymi najbardziej charakterystycznymi zabytkami jest też kilka innych miejsc na mapie miasta, które warto odwiedzić, spędzając urlop w Rimini. Większość z nich znajduje się na terenie i w najbliższej okolicy Starego Miasta.

Stare Miasto w Rimini

Na terenie Rimini nie ma jednego centrum, życie toczy się tu we wszystkich częściach miasta, ale głównie wzdłuż plaży oraz wokół Starego Miasta. W przerwie od plażowania koniecznie trzeba odwiedzić okolicę Starego Miasta, a w niej obowiązkowo udać się na jeden z najstarszych placów miejskich Piazza Cavour z kamienną fontanną w centrum i kilkoma średniowiecznymi pałacami dookoła, w tym doskonale zachowanym romańsko-gotyckim Palazzo dell’Arengo z początków XIII wieku. Dodatkowo w każdą niedzielę na placu odbywa się targ staroci, który może być świetną alternatywą dla straganów z pamiątkami – przy odrobinie szczęścia i czasu można tu trafić na  naprawdę piękne i niedrogie przedmioty.

Całkiem niedaleko znajduje się kolejny plac, to Piazza della Pescheria nazywany przez miejscowych Piazzetta delle Poveracce, z zabudowaniami dawnego targu rybnego. Przed laty handlowano tutaj świeżymi rybami i owocami morza, a dziś można schronić się w cieniu kolumnady i odpocząć na jednej z kamiennych ławek.

Będąc w pobliżu Starego Miasta, warto też przespacerować się po jednej z głównych ulic miasta, która jest jednocześnie najpopularniejszym deptakiem w Rimini, czyli Corso d’Augusto. Idąc nim mija się popularne butiki oraz najlepsze restauracje i kawiarnie, a w końcu dociera się na pobliski Piazza Tre Martiri, który jest drugim pod względem wielkości placem w Rimini. Plac znajduje się w miejscu dawnego forum rzymskiego, w jego centrum wznosi się stara wieża zegarowa, a dookoła stoi wiele zabytkowych kamienic zbudowanych między XVI a XIX wiekiem.

Zamek

Podczas zwiedzania Rimini nie sposób ominąć zabudowań wznoszącego się w samym sercu miasta średniowiecznego zamku Sismondo z XV wieku, z dużym dziedzińcem, na którym odbywają się najważniejsze wydarzenia kulturalne miasta. Można także odwiedzić muzeum miejskie z siedzibą w XVIII-wiecznym klasztorze, które posiada kolekcję starożytnych dzieł i narzędzi odnalezionych na terenie Rimini. Jedną z atrakcji miasta jest też Muzeum Federico Felliniego, jednego z najpopularniejszych włoskich reżyserów, który urodził się właśnie w Rimini. Kolejnym miejscem upamiętniającym artystę jest nadmorski park miejski z ogromną fontanną dei Quattro Cavalli.

Najpiękniejsze publiczne plaże w Rimini

Rimini jest popularnym kurortem przede wszystkim ze względu na kilkunastokilometrowe, szerokie i piaszczyste wybrzeże. Większą część 15-kilometrowej linii brzegowej zajmują prywatne plaże, które należą do tutejszych hoteli i nadmorskich ośrodków. Od turystycznej dzielnicy Torre Pedrera z nadmorską promenadą do spokojnej dzielnicy Miramare jest blisko 250 różnych kurortów, a wszystkie z nich są doskonale wyposażone i przygotowane na odwiedzających je turystów. Na każdym kroku stoją bary i restauracje, są też przebieralnie, toalety i prysznice, baseny, place zabaw, a w niektórych miejscach także boiska do siatkówki oraz wypożyczalnie sprzętu wodnego.

Wszystkie plaże w Rimini są oznaczone numerami i niestety na wszystkich usytuowanych przy hotelach, choć wejść można na nie bez problemu, dla turystów spoza obiektu każdy leżak jest dodatkowo płatny. Na szczęście w kilku miejscach przy brzegu morza można też wypocząć zupełnie za darmo. Jednym z takich miejsc jest plaża Piazzale Boscovich znajdująca się zaraz przy przystani, pozostałymi są niektóre odcinki między ośrodkami, a wśród nich między innymi:

część plaży oznaczonej numerem 1, znajdującej się między tutejszym delfinarium a portem morskim w dzielnicy Rivabella,

miejsce między Villa Salus a plażą numer 58 oraz pomiędzy plażami numer 71 a 72 w dzielnicy Viserbella,

fragment wybrzeża w dzielnicy Torre Pedrera, pomiędzy plażą 76 a granicą z dzielnicą Bellaria oraz odcinek między plażami numer 57 a 58,

okolice między plażami 105 a 106 oraz odcinek przed hotelem Colonia ENEL, między plażami 107 i 108 na terenie dzielnicy Marebello,

plaża przed Colonia Bolognese – od obszaru przeznaczonego dla korpusu lotniczego do granicy z miejscowością Riccione.

Diabelski Młyn

Mniej więcej na środku długiej plaży w Rimini mieści się port morski z przystanią, a tuż obok niego, przy plaży na małym półwyspie stoi wielki diabelski młyn La Ruota Panoramica, będący też doskonałym punktem widokowym, z którego roztaczają się panoramiczne widoki na miasto, morze i całe wybrzeże. Nieopodal stoi zabytkowa latarnia morska Il Faro di Rimini oraz drewniane molo – idealne miejsce do spędzenia popołudnia i podziwiania zachodu słońca przy drinku w kultowej restauracji Rock Island, stojącej na końcu molo.

San Giuliano – zabytkowa część miasta

Jednym z najciekawszych miejsc w Rimini, oczywiście poza pięknym wybrzeżem, jest dzielnica Borgo San Giuliano. To stara, zabytkowa dzielnica miasta, w której do dziś zachowany jest dawny włoski klimat oraz zabudowa, całkowite przeciwieństwa turystycznej części Rimini. Dawna dzielnica rybacka jest nieco oddalona od nadmorskiej części Rimini, więc nie każdy zdaje sobie sprawę, że jest jedną z ważniejszych pamiątek po dawnych czasach i ciekawą odskocznią od zatłoczonego wybrzeża. Dzięki temu, że plaże i starówka skupiają większość ruchu turystycznego, tutaj jest znacznie mniej tłoczno, przez co też dużo przyjemniej. W spokojnej i urokliwej dzielnicy San Giuliano można odpocząć od zgiełku i nabrać trochę oddechu. Znajdują się tu małe, kolorowe kamieniczki, dawne domy rybaków, a pośród nich mnóstwo przytulnych barów, kafejek i restauracji i  wszystko połączone labiryntem wąskich, brukowanych uliczek i małych placyków, obsadzonych wielokolorowymi kwiatami.

Ciekawe miejsca w pobliżu Rimini

W przerwie między zwiedzaniem miasta i plażowaniem można również zaplanować wycieczkę do jednej z pobliskich miejscowości i odwiedzić np. park miniatur Italia in Miniatura, z wystawą miniatur najważniejszych włoskich budowli i zabytków lub parków rozrywki Mirabilandia i Fiabilandia, z dziesiątkami kolejek górskich i zjeżdżalni wodnych oraz licznymi atrakcjami dla całej rodziny.

Popularnymi atrakcjami jest też leżące nieopodal San Marino, czyli niewielkie państwo-miasto założone na początku IV wieku naszej ery. Miasto można w całości zwiedzić pieszo, znajduje się w nim mnóstwo punktów widokowych i zabytkowych budowli.

Wycieczki po atrakcje-w-riminii

Poprzedni

Wakacje w Cefalu – atrakcje, przewodnik, hotele, plaże

Kiedy jechać do Turynu, pogoda i temperatura w Turynie

Następny

Dodaj komentarz