Watykan – pogoda i temperatura w ciągu roku

Tagi , , ,

Watykan to oczywiście bijące serce chrześcijaństwa, ale i doskonałe miejsce do poznania wspaniałej historii, kultury i przede wszystkim dziedzictwa artystycznego. Prace Michała Anioła, Rafaela, Leonarda da Vinci, Berniniego i Caravaggia są tu na wyciągniecie ręki. Kiedy więc najlepiej jechać do Watykanu? I jaka pogoda czeka nas w ciągu roku w Stolicy Apostolskiej?

Kempingi Włochy
Kempingi Włochy
Zaplanuj swoją podróż

Skorzystaj z Booking.com gdzie znajdziesz najlepsze hotele i apartamenty

Potrzebujesz samochodu podczas wakacji, zarezerwuj z Booking.com

Wyszukaj najlepsze Kempingi z Suncamp.pl

Promy zarezerwujesz z DirectFerries.com

Najlepsze oferty na bilety lotnicze znajdziesz tutaj

Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Jaki klimat panuje w Watykanie?

Watykan znajduje się w typowym klimacie śródziemnomorskim, ale z niewielkimi elementami kontynentalnego. Oznacza to łagodne, deszczowe i wietrzne zimy oraz gorące i suche lata. Stolica Apostolska położona jest w środkowych Włoszech, na równinie, około 25 km od Morza Tyrreńskiego.

Temperatury w Watykanie różnią się znacząco w zależności od pór roku i tak najcieplejszymi miesiącami są lipiec i sierpień z temperaturami dochodzącymi do 32°C, a najchłodniejszymi styczeń i luty, gdy temperatura spada do około 3°C, czasem niewiele poniżej zera. W ciągu roku spada około 800 mm deszczu ze znaczną przewagą jesieni.

Z perspektywy najdogodniejszej pogody w ciągu roku do Watykanu najlepiej wybrać się od kwietnia do października. Gdy jest dużo ciepłych i słonecznych dni, a liczne fontanny i cienie zabytkowych budynków dadzą wytchnienie w najbardziej upalnych momentach sezonu.

Watykan wiosną

Wiosna w Watykanie to jedna z najbardziej kapryśnych pór roku. Kształtują ją często wiatry tworzące się w wyniku wysokiego ciśnienia na Atlantyku. Sprzyjają one powstawaniu zimnych wiatrów bezpośrednio z Arktyki do Europy, a co za tym idzie i do Włoch. Zimne powietrze w tym okresie łącząc się z niskim ciśnieniem na Morzu Śródziemnym, jest odpowiedzialne za częstsze opady deszczu, a nawet tworzenie się burz.

Typowo pogoda w marcu to średnie temperatury wynoszące 15,6°C, ale potrafi spaść nawet do 5,3°C. W kwietniu średnia najwyższa temperatura to 17,6°C a najniższa 7,5°C. Początek miesiąca jest jednak zawsze nieco chłodniejszy. Maj to prawdziwy początek pięknej pogody w Watykanie średnia temperatura wynosi wtedy 22,8°C.

Liczba słonecznych dni w ciągu dnia to około 5 w marcu, w kwietniu około 6 godzin, a w maju 7 godzin. Wiosną jest też dość duża wilgotność powietrza i wieje zazwyczaj słaby wiatr. Szczególnie w marcu nadal mogą występować lokalne mgły i coraz częściej burze. Generalnie w Wielkanoc pogoda bywa zmienna, przeplatając słoneczne dni z deszczem, a nawet z mrozem. Od maja zaczyna również płynąć lekka bryza znad Morza Tyrreńskiego, która chłodzi pierwsze gorące dni.

Właśnie wiosną rozpoczynają się audiencje papieskie na Placu Świętego Piotra, a później także w letniej rezydencji w Castel Gandolfo. To ważne wydarzenie dla wszystkich pielgrzymów wyznania katolickiego. Wówczas napływa coraz większa liczba turystów i powoli zaczyna się nowy sezon wakacyjny.

Lato w Watykanie

Typowa pogoda w Watykanie w czerwcu to średnio 27°C, co sprawia, że to jeden z najbardziej przyjemnych miesięcy w roku. Wówczas mijają już zimne poranki i noce, a temperatura w ciągu dnia nie jest nieznośnie upalna. To również oficjalny moment rozpoczęcia sezonu wakacyjnego. W tym czasie ulice Rzymu i Watykanu wypełniają się turystami i wiernymi.

W lipcu i sierpniu temperatury w Watykanie osiągają średnio 30,5°C, ale sporadycznie bywają także wyższe. Wilgotność powietrza utrzymuje się wówczas nadal na wysokim poziomie, sięgając nieco ponad 70%. Co ważne, miesiące letnie to również przewaga południowych wiatrów zwanych ponentino. Odrobinę łagodzą one upały, mimo że przez gęstą miejską zabudowę nie jest to łatwe. Dodatkowo niemal każda noc podczas lata jest parna, o ile wytchnienia nie przyniosą burze.

W miesiącach letnich duży napływ turystów skutkuje ogromnymi kolejkami, które podczas dotkliwych upałów mogą być męczące. Aby je ominąć, warto wtedy oglądać zabytki wczesnym rankiem lub wynająć przewodnika. Trzeba też pamiętać o butelce wody, kremie z filtrem i odpowiednim nakryciu głowy.

Watykan jesienią

Watykan to wspaniałe miejsce o każdej porze roku, a dzięki swojej wszechstronności potrafi zafascynować turystów i mieszkańców również jesienią. Wówczas pogoda jest stosunkowo łagodna, a we wrześniu niezbyt odległa temperaturami od letnich. Okres ten to również doskonały czas na zwiedzanie Stolicy Apostolskiej, tylko w znacznie mniej upalnej porze roku.

Jesienią te same wiatry znad Adriatyku, które tworzyły zimne wiatry wiosną, przynoszą duże i obfite opady deszczu i silne podmuchy. Wśród wiatrów występujących właśnie o tej porze roku są libeccio i sirocco. W ciągu przeciętnego dnia we wrześniu słońce świeci przez około 6 godzin, w październiku przez około 4, a w listopadzie już zaledwie przez 2 godziny. Wilgotność powietrza jesienią przekracza nawet 80%, a wiatr wzmaga się w stosunku do lata. Październik i listopad to także miesiące wzmożonych opadów deszczu, gdy spada średnio do 126 litrów na m2.

We wrześniu typowa temperatura w Watykanie to 26,1°C, dając wiele możliwości przyjemnego spędzania czasu. W październiku średnia temperatura wynosi 21,1°C, a w listopadzie średnia najwyższa temperatura w Watykanie to 16,5°C, ale bywają i momenty, gdy spada do zaledwie 7,3°C.

Jesień to także okres świąt i wydarzeń takich jak Wszystkich Świętych. Spędzanie czasu w Watykanie o tej porze roku to doskonały pomysł, gdy zależy nam na mniejszych tłumach wśród największych zabytków i gdy chcemy zdążyć przed zimowymi temperaturami.

Zima w Watykanie

Zimą nad Watykan nadciąga zimne powietrze z północnego wschodu. Przynosi ono opady deszczu i wiatr, a w lutym dochodzi jeszcze zimny wyż syberyjski. Taka kombinacja wiąże się czasem z opadami śniegu. Mimo że śnieg w Watykanie nie jest częstym widokiem, to jest to całkowicie możliwe. Cała okolica zmienia się wtedy nie do poznania i w połączeniu z zabytkami tworzy zimową krainę niczym z bajki.

Typowa temperatura w grudniu w Watykanie to od 12,6°C do nawet zaledwie 4,4°C. Natomiast styczeń to jeden z najchłodniejszych miesięcy w ciągu roku, a temperatury osiągają wówczas zaledwie od 3,3°C do maksymalnie 12,1°C. W lutym średnia najwyższa temperatura w Watykanie to 13,3°C a średnia najniższa 3,8°C.

Dla osób, którym nie przeszkadza zimowy chłód Watykan zimą to doskonały pomysł. Od grudnia do marca w tej części Włoch jest zdecydowanie mniej turystów. Dzięki temu łatwiej jest się przemieszczać a ceny hoteli, restauracji i innych usług są zdecydowanie niższe.

Najważniejszy punktem zimy również w Watykanie są oczywiście święta Bożego Narodzenia, Sylwester, Nowy Rok, Święto Trzech Króli i karnawał. W tym okresie wiele atrakcji może być nieczynnych lub pracować w zmniejszonym okresie czasu. Tyczy się to również restauracji, warto więc pamiętać o rezerwacji hotelu z pełnym wyżywieniem.

Jarmarki bożonarodzeniowe w Watykanie

Ciekawym wydarzeniem o tej porze roku są jarmarki bożonarodzeniowe, które otwierają się na początku grudnia, z rękodziełem, ozdobami i tradycyjnymi przysmakami. Jednak najważniejszym punktem w tradycji zbliżających się świąt jest tworzenie szopek, które kończy się w Wigilię, dokładając do całości postać Dzieciątka Jezus i wtedy na Placu św. Piotra zostaje odsłonięta szopka naturalnej wielkości. Dodatkowo 8 grudnia papież obchodzi święta Niepokalanego Poczęcia, podejmując pielgrzymkę z Watykanu na Piazza di Spagna, gdzie składa wieniec przed kościołem Trinita dei Monti przy Kolumnie Niepokalanego Poczęcia.

Na Święto Trzech Króli ku uczczeniu zakończenia obchodów Bożego Narodzenia setki ludzi udają się do Watykanu w średniowiecznych strojach, niosąc symboliczne prezenty dla papieża. Uroczystość odbywa się na Piazza Navona i towarzyszy jej taniec, muzyka i rozrywka.

Kiedy najlepiej jechać do Watykanu?

Najlepszy czas na wyjazd do Watykanu to sezon pośredni, czyli od połowy kwietnia do połowy czerwca i od września do początku października. W czerwcu pogoda jest już często doskonała, ale czasami może być zbyt upalna, szczególnie w drugiej połowie miesiąca. Na początku maja może co prawda być czasem nieco chłodniej i wietrznie, a we wrześniu i październiku częściej padać, ale jest to optymalny okres pod względem temperatur.

W środku lata, czyli od lipca do sierpnia, pogoda jest oczywiście bardzo dobra, ale może dochodzić do znacznych upałów. Mimo to o każdej porze roku w Watykanie można odnaleźć miejsca, zabytki i arcydzieła, które warte są zobaczenia bez względu na porę roku i temperaturę.

Wycieczki po watykan

Poprzedni

Wakacje w Portonovo – atrakcje, jak dojechać, hotele, domki wakacyjne, plaże

Kamperem nad jezioro Maggiore – przewodnik

Następny

Dodaj komentarz