Wenecja autem, gdzie zaparkować, wskazówki

, Tagi , , ,

Wenecja jest miejscem, które każdy powinien choć raz w życiu zobaczyć na własne oczy. Ów miasto jest bowiem unikalne na skalę światową i posiada niezwykły klimat, co sprawia, że łatwo można ulec jego urokowi. W tym artykule postaramy się udzielić kilku informacji dla osób, które zamierzają wybrać się po raz pierwszy do Wenecji i nie orientują się jeszcze za dobrze w różnych kwestiach, związanych z podróżą do tego miejsca. Wenecja autem – podpowiemy m.in.: jak można poruszać się po Wenecji, gdzie można znaleźć parkingi oraz jakie są za nie opłaty, a także zdradzimy kilka wskazówek odnośnie podróży samochodem do Wenecji.

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Kilka słów o Wenecji

Wenecja to włoskie miasto, leżące na północy nad morzem Adriatyckim. Znajduje się w regionie Wenecji Euganejskiej, której jest jednocześnie stolicą. Miasto posiada powierzchnię 415 km2, z czego 157 km2 to powierzchnia samych wód. Wenecję zamieszkuje na stałe ok. 260 tys. mieszkańców. Dawniej Wenecja była stolicą niezależnej Republiki Weneckiej, która była uznawana za jedną z potęg morskich oraz handlowych, znajdujących się na Morzu Śródziemnym. Słynne miasto może pochwalić się unikalną architekturą oraz licznymi zabytkami, które sprawiły, że obecnie Wenecja jest uznawana za jedną z najcenniejszych pozycji, wpisanych na listę światowego dziedzictwa ludzkości.

Wenecja autem – jak dojechać do Wenecji samochodem?

Do Wenecji można dostać się w sumie głównie dwoma sposobami: samochodem bądź samolotem. W przypadku wybrania samochodu należy pamiętać, że czeka nas długa droga, gdyż z Polski do Wenecji jest ok. 1300 km. Ewentualnie można skorzystać z tanich lotów do Bolonii czy Mediolanu i dopiero stamtąd wyruszyć do Wenecji samochodem. W samej Wenecji nie jest możliwe poruszanie się autem, dlatego należy zostawić je na stałym lądzie np. w Mestre, czyli w części lądowej Wenecji lub pozostawić na którymś z parkingów, znajdujących się w Piazzale Roma.

Jak poruszać się po Wenecji?

Osoby, które mieszkają w lądowej części Wenecji, czyli w Mestre mogą do samej Wenecji dostać się bardzo szybko pociągiem. To jedna z wygodniejszych opcji, gdyż Włochy posiadają wysoce rozwiniętą sieć kolejową i pociągi kursują tu bardzo często. Nie inaczej jest w przypadku pociągów na linii Mestre-Wenecja. Ważną kwestią dla wielu osób podróżujących do Wenecji jest z pewnością cena, jaką trzeba zapłacić za bilet w jedną stronę na takiej trasie. Otóż cena takiego biletu nie jest przesadnie wysoka, gdyż oscyluje ona w granicach 1,30 euro.

Opcji kupna biletów jest sporo. Można to zrobić poprzez stronę internetową, w kasach biletowych, znajdujących się na dworcach czy też w automatach. Należy jednak pamiętać o tym, aby zawsze mieć przy sobie kartę płatniczą, gdyż nie wszystkie biletomaty przyjmują gotówkę. Pociąg to jednak niejedyna opcja, jaka pozostaje turystom, chcącym dostać się z Mestre do Wenecji, gdyż można to zrobić również autobusem, który wyrusza z przystanku autobusowego, znajdującego się obok dworca kolejowego Santa Lucia.

Zwiedzanie Wenecji z poziomu wody

Z racji tego, że Wenecja jest miastem, położonym na wodzie, to poruszanie się po niej może odbywać się drogą morską. Dostępne są takie opcje jak tramwaje wodne czy słynne gondole. Dla wielu osób cena tej drugiej opcji może nieprzyjemnie zaskoczyć, gdyż opiewa ona na kwotę ok. 80 euro i to w dodatku za jedyne pół godziny rejsu. Bardziej opłacalne okazują się zatem tramwaje wodne, które kursują m.in. na wyspę Burano czy Lido. W sumie w Wenecji jest bardzo duża ilość dostępnych linii, na których kursują tramwaje wodne, dlatego w celu lepszego zorientowania się, warto zaopatrzyć się w mapę.

Jedną z lepszych opcji jest poruszanie się również po Wenecji po prostu pieszo. Poza tym można również przemieszczać się po mieście taksówkami wodnymi.

Wenecja autem – parkowanie i opłaty w Wenecji

Auto można zostawić na jednym z dwóch dużych parkingów, które znajdują się w Wenecji. Jeden z nich jest umiejscowiony blisko centrum na Piazzale Roma, a stąd jest już bardzo blisko do historycznego centrum Wenecji. Ów parking to Autorimessa Comunale. Cena, jaką trzeba zapłacić za dobę parkowania, wynosi 26 euro. Ten wielopoziomowy parking posiada aż 2182 miejsca dla samochodów, a także 300 wyznaczonych stref dla motocykli. Miejsce parkingowe można zarezerwować online i wtedy opłata jest niższa, gdyż wynosi ona 3 euro. Na Piazzale Roma znajduje się również inny, duży parking – Parking S. Andrea. Dokładnie jest on umiejscowiony w tym samym budynku, co Autorimessa Comunale, ale wjazd do niego jest zlokalizowany za bramą podziemną z drugiej strony. To dobra opcja, ale tylko dla osób, które nie zamierzają na długo zostawiać samochodu w Wenecji, gdyż cena za dwie godziny postoju wynosi 7 euro.

Wenecja autem – najtańsze parkowanie w Wenecji

W centrum Wenecji na wyspie Isola Nuova znajduje się jeszcze parking Tronchetto. Turyści mają tam do dyspozycji łącznie 4000 miejsc postojowych. Tronchetto podobnie jak Autorimessa Comunale oraz S. Andrea jest dobrze strzeżony. Postój do 24 godzin na nim kosztuje 21 euro. Parkingi dla naszego samochodu możemy znaleźć również w Mestre. Jeden z nich (Venice City Park) jest zlokalizowany tuż przed mostem do Wenecji, ale nie ma nim zbyt dużej ilości miejsc. Jednakże jest to jeden z najtańszych parkingów w Wenecji, gdyż stawka dzienna za dobę wynosi jedynie 5,50 euro. W Mestre znajduje się również parking S. Giuliano, który jest prawdopodobnie najtańszym parkingiem w Wenecji. W przeciwieństwie do Venice City Park, możliwe jest na nim rozliczanie się w formie godzinowej.

Warto wiedzieć, że pierwsze 3 godziny na tym parkingu są bezpłatne, ale jest ono dostępne tylko raz na podstawie bezpłatnego biletu. Za 6 godzin postoju należy zapłacić 8 euro, natomiast cały dzień kosztuje 12 euro. Parking podzielony został na 3 bramy: czerwoną, żółtą oraz niebieską. Strefa bramy czerwonej jest w stanie pomieścić 251 samochodów bądź motocykli. Z kolei w strefie bramy niebieskiej zlokalizowanych jest 186 miejsc parkingowych. Parkować w obu tych strefach można jedynie w wyznaczonych godzinach: od 2:00 do 6:00. Natomiast strefa bramy żółtej jest czynna całą dobę.

Kilka dodatkowych wskazówek dla turystów

Wybierając się do Wenecji, warto wiedzieć również o następujących kwestiach:

– wybierając się w podróż do Wenecji z biurem podróży, rejs gondolą, czyli jedną z symboli miasta, jest wliczony w cenę całej wycieczki. Warto wiedzieć, że 30 minut rejsu gondolą będzie nas kosztować ok. 70-100 euro.

– W celu komfortowego zwiedzania miasta, turyści mogą skorzystać z tramwaju wodnego, który opływa zarówno centrum, jak i obrzeża oraz wyspy.

– Do dostania się do mniej popularnych miejsc można wykorzystać „motoscafi”, natomiast po popularnych szlakach jak Canale Grande kursuje „vaporetti” (zadaszony statek wycieczkowy).

– Do przeprawienia się na drugi brzeg Canale Grande można wykorzystać „traghetti”, czyli jednostki, będące połączeniem gondoli i promu.

Za towary i usługi, które są warte powyżej 30 euro, można zapłacić we Włoszech jedynie kartą debetową bądź kredytową. W przypadku obcokrajowców przepisy te mają jedynie zastosowanie w restauracjach, hotelach czy hurtowaniach.

Poprzedni

Wakacje w Ricadi (Kalabria) – atrakcje, jak dojechać, hotele, plaże

Najlepsze miejsca do kąpieli nad Jeziorem Como

Następny

Dodaj komentarz