Magiczne „Miasto Mostów”. Poradnik dla podróżujących do Wenecji.

, Tagi , , , , ,

Wenecji nie trzeba nikomu przedstawiać. Uznawana za najpiękniejsze miasto świata, podziwiana przez niezwykłe położenie, ceniona za unikalne zabytki. Słynie z karnawału, kanałów i romantycznych scenerii (to połączenie naprawdę ma sens!). Co roku przyciąga miliony turystów z całego świata. W czym tkwi fenomen „Miasta Mostów”?

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Wycieczka marzeń na dwa sposoby. Jak dojechać?

Wenecja znajduje się w północnej części Włoch, nad morzem Adriatyckim. W jej skład wchodzi 118 wysepek, które oddzielone są przez kanały, a połączone dzięki mostom.

Miasto, przynajmniej w większości, położone jest na bagnistych terenach. Otoczone przez Lagunę Wenecką (która została wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO) jest jedyne w swoim rodzaju.

Dobrze, a jak tam dojechać?

Samolot, wygoda i Wenecja

Wenecja, jak przystało na turystyczne miasto posiada port lotniczy o wdzięcznej nazwie Marco Polo. Dolecimy tam w ok. 2 godziny z lotniska w Warszawie.

Z innych portów w Polsce- jak Kraków, Poznań, Wrocław, Gdańsk, Katowice czy Szczecin też dotrzemy na miejsce- ale są to loty z (przynajmniej) jedną przesiadką. Mimo wszystko, podróż nie powinna zająć więcej niż 6 godzin. Czyli da się wytrzymać.

Podróż samochodem i atrakcje

Podróż samochodem to gratka dla fanów czterech kółek, ale i entuzjastów przygód. Trasa powinna zająć ok dwanaście godzin. Po drodze zobaczymy Czechy i Austrię. Można wybrać też drugą, nieco dłuższą (o ok. 1 godzinę) trasę, która prowadzi przez Czechy, Słowację, Węgry i Słowenię- jeszcze więcej do zobaczenia! Albo… sprawdzić obie, jedną do Włoch, a drugą z powrotem. Taki miły dodatek krajoznawczy.

Jeżeli chodzi o Wenecję ruch samochodowy możliwy jest tylko na obrzeżach miasta, właśnie tam warto zostawić pojazd na czas wakacji – nie będzie potrzebny.

Wenecja- atrakcje, ciekawostki i szczegóły. Co zobaczyć?

W Wenecji znajdziemy mnóstwo atrakcji i miejsc, które absolutnie trzeba zobaczyć. Najsłynniejsze place, zabytki, muzea i atrakcje dla dzieci. Ale po kolei…

Plac Św. Marka

Piazza San Marco, czyli Plac św. Marka znajduje się w historycznej części miasta. Jego początki sięgają IX wieku, kiedy powstała tam Basilica di San Marco – obecna wizytówka miasta. Ta niezwykła świątynia, stworzona jest z połączenia kilku stylów architektonicznych: romańskiego, gotyckiego i bizantyjskiego. Wnętrze pełne jest zdobień w różnych formach- rzeźb, złoceń czy mozaik. Wejście do części ogólnej jest darmowe, ale istnieją też płatne zakątki. Są to między innymi:

 • Muzeum z tarasem widokowym. Wśród eksponatów znajdują się oryginalne dywany, manuskrypty czy przedmioty o szczególnym znaczeniu liturgicznym. Bilet wstępu to koszt 5€ od osoby.
 • Skarbiec, który skrywa dzieła weneckich złotników. Bilet wstępu to koszt 3€ od osoby.
 • Pala d’Oro, czyli Złoty Ołtarz, cudo sztuki jubilerskiej, które składa się z cennych kamieni szlachetnych- szmaragdów, szafirów i pereł. Bilet wstępu to koszt to 2€ od osoby.

W pobliżu bazyliki znajduje się także Campanile di San Marco – dzwonnica wysoka na 99 metrów. Jest to doskonały punkt widokowy na miasto i Lagunę Wenecką, otwarty dla zwiedzających. Koszt biletu to 8€.

Wycieczka z historią w tle. Muzea

Museo Archeologico Nazionale di Venezia zostało założone w 1523 roku. Eksponaty dotyczą głównie czasów starożytnej Grecji i Rzymu z I w. p.n.e., ale znajdziemy też elementy z epoki neolitu. Duża i zróżnicowana kolekcja obejmuje rzeźby, ceramikę, biżuterię, monety i wiele innych. A o biletach za chwilę.

Palazzo Ducale lub po prostu Pałac Dożów to budowla w stylu flamboyant. Swój obecny wygląd zawdzięcza licznym przebudowom i renowacjom. Znajdziemy tam słynne Scala dei Giganti z posągami Marsa i Neptuna. Wnętrze stworzono z iście królewskim przepychem, łącząc wiele stylów architektonicznych i zdobień. W pałacu znajduje się obecnie Museo dell’Opera. Zwiedzający mogą obejrzeć najpiękniejsze pomieszczenia pałacowe i poznać ich niezwykłą historię.

Biblioteca Nazionale Marciana to najważniejsza biblioteka w Wenecji i jedna z największych we Włoszech. Budynek jest wyjątkowo zdobny i dopracowany w najmniejszych szczegółach. Najlepsze skrywa jednak w środku- jest to przede wszystkim unikalny zbiór rękopisów greckich, łacińskich i orientalnych. Warto odwiedzić wszystkie historyczne sale biblioteki, które bardziej przypominają wnętrza pałacowe niż czytelnie.

Do trzech powyższych placówek, można kupić jeden, łączony bilet wstępu. Koszt to:

 • 31€ dla osoby dorosłej
 • 19€ dla dziecka w wieku 6- 14 lat
 • poniżej 6 roku życia wstęp jest bezpłatny

Museo Storico Navale di Venezia to Muzeum Morskie, które poprzez eksponaty opowiada historię weneckiej floty. Znajdziemy tam modele statków, broń a także obrazy przedstawiające potęgę dawnej Republiki Wenecji. Koszt biletu to:

 • 10€ dla osoby dorosłej
 • 7,50€ dla dzieci w wieku 6- 14 lat dla dzieci
 • poniżej 6 roku życia wstęp jest bezpłatny

Kościoły, czyli atrakcje architektoniczne i sakralne w Wenecji

Chiesa di San Giacomo di Rialto to najstarszy kościół w Wenecji zbudowany ok. V wieku. Pomimo wielu renowacji świątynia zachowała swój pierwotny kształt i urok. To co zwraca uwagę, to ogromny zegar słoneczny umieszczony na skromnej fasadzie.

Basilica di Santa Maria Gloriosa dei Frari to imponujący budynek w stylu gotyckim- największy ze wszystkich w Wenecji zbudowanych w tym stylu architektonicznym. Znajdują się w nim dzieła Tycjana- „Wniebowzięcie” i „Madonna rodziny Pesaro”, a także Paolo Veneziano- „Madonna”.

Chiesa di Santa Maria dei Miracoli to piękny kościół w stylu renesansowym. Chociaż nie jest największy czy najstarszy, uchodzi za jeden z najpiękniejszych w Wenecji. Nosi (nieoficjalną) nazwę „kościoła ślubnego”- jest ulubionym miejscem uroczystości związanych z zawieraniem związków małżeńskich mieszkańców.

Wejście do każdego z kościołów to koszt 3€ dla każdej osoby powyżej 11 roku życia.

Można też zdecydować się na bilet łączony, uprawniający do odwiedzenia wszystkich powyższych kościołów (i kilku innych, należących do organizacji Chorus Venezia) w cenie dwunastu € dla osób powyżej 11 roku życia. Dzieci wchodzą za darmo.

Warto pamiętać, że w niedzielę kościoły są zamknięte dla zwiedzających.

O mostach w Wenecji – ciekawostki, legendy i trochę faktów

Wenecja położona jest na bagnach i przecinają ją kanały. Uroczo, ale niepraktycznie. Składa się więc z mostów i kładek- których obecnie jest ponad 400. Które z nich warto zobaczyć?

Ponte di Rialto jest najsłynniejszy i najstarszy w całej Wenecji, według legend zbudowany przez samego diabła. Imponujący most ma 48 m długości i 22 m szerokości. Powstał w XVI wieku i służy mieszkańcom do dziś. Jest jednym z najbardziej znanych symboli Wenecji.

Most Ponte dei Sospiri powstał w 1614 roku. Cechuje go styl barokowy z płaskorzeźbami i kamiennymi dekoracjami. Zwany Mostem Westchnień- był ostatnim punktem na drodze więźniów do sali sądowej, a wiec ostatnim spojrzeniem na piękną Wenecję. Według legend pocałunek pod mostem o zachodzie słońca gwarantuje dozgonną miłość.

Ponte degli Scalzi to piękny most łukowy o długości 55 metrów. Z uwagi na dużą trwałość i walory estetyczne do budowy użyto jasnego kamienia z Istrii. Z mostu rozciąga się widok na Canale Grande i pobliskie budynki. Uwaga, bywa tłoczny. Tak naprawdę każdy z mostów jest inny i wyjątkowy. Chociaż nie sposób odwiedzić wszystkich, warto zobaczyć jak najwięcej.

Carnevale di Venezia – tajemnicza Wenecja

Karnawał Wenecki to niesamowite wydarzenie, które przyciąga turystów z całego świata. Dlaczego? W trakcie festiwalu odbywają się pokazy artystyczne i konkursy, pełne zabawy i radości. Mieszkańcy przebierają się w zdobne stroje minionych epok i nakładają słynne maski. Chociaż karnawał jest festiwalem ruchomym, zgodnie z tradycją mieszkańcy mogą nosić maski od 26 grudnia do wtorku poprzedzającego Środę Popielcową (czyli przełomu lutego i marca).

No właśnie, weneckie maski- małe dzieła sztuki, wykonane z niebywałą precyzją i gustem, dopracowane w każdym, najmniejszym nawet detalu. Ręcznie malowane i bogate w dodatki, jak pióra, koronki czy biżuteria- piękne i niepowtarzalne. Czy to właśnie w nich tkwi urok? Czy może chodzi o magię festiwalu i dozę tajemniczości? Tak czy inaczej, Carnevale di Venezia warto zobaczyć…i przeżyć.

Gondole w Wenecji, ceny

Kanały i gondole to symbole miasta znane na całym świecie. Przejażdżka jest więc punktem obowiązkowym pobytu w Wenecji. Koszt takiej atrakcji jest regulowany przez władze miasta, wynosi więc tyle samo w każdym zakątku miasta. Dodatkowo, nie płacimy za osobę, a za całą gondolę. Ile trzeba wydać na taką wycieczkę?

 • 80€ za 30 minut- w godzinach 8:00- 19:00 (każde dodatkowe 20 minut to koszt 40€)
 • 100€ za 30 minut- w godzinach 19:00- 8:00 (każde dodatkowe 20 minut to koszt 50€)

Atrakcje dla dzieci w Wenecji

Labirinto di Villa Pisani to świetna atrakcja dla dzieci i dorosłych. Labirynt, chociaż może wydawać się łatwy do przejścia w rzeczywistości okazuje się bardzo mylący i skomplikowany, nawet dla starszych uczestników zabawy. Ponoć zgubił się w nim sam Napoleon- w takim razie można się zgubić, to żaden wstyd. Labirynt jest częścią baśniowego kompleksu, który wart jest uwagi. Znajdziemy tam piękny park i zabytkową willę. Koszt biletu to:

 • 4,50€ za park, dla osób powyżej 18 lat
 • 7,50€ za willę+park dla osób powyżej 18 lat
 • poniżej 18 roku życia wstęp jest bezpłatny

Do Villa Pisani można dojechać autobusem miejskim, a podróż zajmie ok 1 godziny.

I jeszcze raz o maskach, ale tym razem trochę inaczej. Bo na mapie Wenecji istnieje miejsce, gdzie mogą stworzyć je najmłodsi- używając tradycyjnych technik. Zajęcia trwają ok. 60 minut, wszystkie materiały udostępniane są przez organizatorów.

Procesowi tworzenia towarzyszą historie i legendy, a także…wskazówki dotyczące prawidłowego wykonania maski karnawałowej. Koszt takiej zabawy to 50€ od osoby. Rezerwacji można dokonać kontaktując się poprzez adres e-mail: info@masksvenice.com

Wyspa Murano słynie ze szkła. Znanego na całym świecie, kolorowego, weneckiego szkła. Znajdują się tam również fabryki w których można zobaczyć, jak przebiega niezwykły proces tworzenia delikatnych dzieł. Vetro di Murano Originale to właśnie jedno z takich miejsc, gdzie artyści nadal używają tradycyjnych metod. Bilet wstępu to koszt 5€.

Według mieszkańców najlepszą atrakcją dla dzieci jest zabawa z gołębiami na Piazza San Marco. W Wenecji wszystko jest możliwe.

Jak zwiedzać? Wenecja praktycznie

Miasto można przemierzać pieszo, żaden problem. Ale można też szybciej i łatwiej. Jak sprawnie poruszać się po Wenecji? Oczywiście wodnym tramwajem. Vaporetto to najlepszy środek komunikacji. Koszt biletów na większość tras to:

 • 7,50€- bilet ważny jest przez 75 minut, z możliwością przesiadek
 • 20€- bilet ważny jest przez 24 godziny
 • 30€- bilet ważny jest przez 48 godzin
 • 40€- bilet ważny jest przez 3 dni
 • 60€- bilet ważny jest przez 7 dni

Dzieci poniżej 6 roku życia mogą podróżować za darmo. Bilety można nabyć w automatach zlokalizowanych przy przystankach.

Jak Wenecja, to i najpiękniejsza plaża

Plaże w okolicach Wenecji są idealne. Piękne, czyste i bezpieczne- większość z nich ma strefy płytkiego dna. Posiadają rozbudowaną wakacyjną infrastrukturę- do odpoczynku i sportów wodnych.

Najsłynniejsza, Lido di Venezia znajduje się na wyspie o tej samej nazwie. Na plaży znajdziemy miękki, złoty piasek i krystalicznie czystą wodę- a płytkie wejście sprawia, że jest bardzo ciepła o każdej porze dnia. Dotrzemy tam bez trudu wodnym tramwajem.

Bibione to nowoczesna plaża, która wchodzi w skład większego kurortu. Na jego terenie znajdziemy termy, baseny, bary i restauracje. Jest to świetne miejsce na całodniowy pobyt. Sama plaża jest bez zarzutu- czysta, szeroka, z ciepłą, błękitną wodą. Świetny wybór dla rodzin z dziećmi.

Venezia Spiaggia Blue Moon, to piękna, piaszczysta plaża, najbliżej stałego lądu Wenecji- spacer nie powinien zająć więcej niż 20 minut. Woda jest przejrzysta, idealna do obserwacji morskich stworzeń, które podpływają wyjątkowo blisko brzegu. W pobliżu plaży znajdziemy lodziarnie i restauracje- wszystko co trzeba na miejscu.

A kawałek dalej…

Rosolina Mare Beach, to piękna 9- kilometrowa plaża, która jest częścią większego kurortu. Nie jest to najpopularniejszy kierunek turystyczny, unikniemy więc tłumów. Znajdziemy tam park krajobrazowy, a w nim stawy, mokradła i niezwykłą śródziemnomorską roślinność…a może i lokalne zwierzęta? Warto spędzić tam więcej czasu.

Kulinarne ciekawostki i jedna zagadka. Wenecja na talerzu

Będąc w Wenecji trzeba spróbować cicchetti – słynnych przekąsek w różnych formach i smakach czy baccalà mantecato, czyli purée z dorsza. Nie zapominajmy o Carpaccio, które wywodzi się właśnie z Wenecji- i tam dostaniemy je w tradycyjnej (i najlepszej?) formie. Region słynie również z owoców morza, ale to chyba nic zaskakującego, prawda?

Ristorante Wistèria znajduje się przy San Polo. Słynie z potraw kuchni włoskiej i owoców morza. Posiłki są połączeniem nowoczesności i tradycji. Wszystko w towarzystwie świetnego wina. Jakość serwowanych potraw została doceniona i otrzymała nagrodę „The Michelin plate”.

Ristorante La Piazza mieści się przy Sestiere San Marco. W menu znajdziemy tradycyjne potrawy kuchni śródziemnomorskiej i pyszne steki. Na szczególną uwagę, poza walorami smakowymi oczywiście, zasługuje też niezwykle elegancki sposób podania potraw i stylowy wystrój restauracji.

Ca Dolfin zlokalizowana jest przy Cannaregio. Restauracja specjalizuje się w kuchni Północnowłoskiej i Środkowowłoskiej, słynie ze swojej zupy rybnej i nieziemskiej pizzy. Atmosfera w lokalu jest niezobowiązująca, ale da się poczuć śródziemnomorski klimat i niezwykłą gościnność.

Stoliki w restauracjach warto rezerwować z wyprzedzeniem, szczególnie, jeżeli mówimy o większej grupie. Większość dobrych lokali jest zazwyczaj pełna.

Coś na słodko…

A na deser? Ciasto dobrze znane w Polsce- biszkopt, krem mascarpone, espresso…już wiadomo? Oczywiście chodzi o Tiramisu. A w Wenecji (przecież stamtąd pochodzi ser mascarpone) smakuje ponoć najlepiej. Włosi tak kochają ten przysmak, że jedzą go na…drugie śniadanie. Czy można oprzeć się tej tradycji?

Skoro mowa o deserach to warto wstąpić do kultowej Caffè Florian – najstarszej kawiarni we Włoszech, która liczy sobie 300 lat. Znajduje się na placu św. Marka, a jej motto brzmi: „Nel salotto piu bello del mondo„, co mozna tlumaczyc jako najpiękniejszy salon świata – i nie sposób się z tym nie zgodzić. Kawiarnia faktycznie jest przepiękna, wnętrze pochodzi z czasów schyłku Republiki Weneckiej. Bywali tam najwięksi- Wolfgang von Goethe, Charles Dickens, Giuseppe Verdi czy Ernest Hemingway. Jakby tego było mało, desery są doskonałe.

Hotele w Wenecji – pełne atrakcji?

W Wenecji znajdziemy mnóstwo dobrych hoteli. Ale rezerwować należy z wyprzedzeniem. I to dużym. W sezonie letnim znalezienie dobrego (lub jakiegokolwiek w ogóle) zakwaterowania jest praktycznie niemożliwe. A skoro jest jeszcze trochę czasu, to warto rozważyć te propozycje…

3. Cipriani, A Belmond Hotel

Obiekt mieści się na wyspie Giudecca, skąd rozciąga się piękny widok na Lagunę Wenecką. W obiekcie znajdziemy basen, kort tenisowy, ogród i centrum odnowy biologicznej. Pokoje są przestronne, wygodne i stylowe.

2. Hotel Nani Mocenigo Palace

Kurort zlokalizowany jest ok. 1 kilometra od centrum, w pięknej dzielnicy Dorsoduro. Obiekt posiada wspaniałe wnętrza, dysponuje ogrodem i tarasem. Pokoje urządzone są bardzo elegancko, mają świetne wyposażenie.

1. The Gritti Palace, A Luxury Collection Hotel

Pozycja absolutnie wyjątkowa. Znajduje się w centrum miasta (dzielnica San Marco), przy Canale Grande. Budynek to odrestaurowana, zabytkowa kamienica. W pokojach dominuje luksusowy wystrój z zabytkowymi meblami i dodatkami ze szkła Weneckiego. Pamiętajmy, kto pierwszy ten…śpi w najwygodniejszym łóżku najpiękniejszego hotelu.

Wenecja – klimat i pogoda

Wenecja leży w strefie klimatu subtropikalnego. Występują 4 wyraźne pory roku, przy czym lata są ciepłe (ale nie upalne), a zimy chłodne. Opady rozkładają się równomiernie przez cały rok, inaczej niż w południowych rejonach Włoch. Jak przedstawiają się miesięczne średnie?

 STYCZEŃLUTYMARZECKWIECIEŃ MAJ CZERWIEC LIPIEC SIERPIEŃ WRZESIEŃ PAŹDZIERNIK LISTOPAD GRUDZIEŃ 
ŚREDNIA TEMPERATURA POWIETRZA 7oC 9oC 13oC 17oC 21oC 25oC 27oC 28oC 24oC 20oC 13oC 8oC
ŚREDNIA TEMPERATURA WODY   7oC 10oC 14oC 17oC 22oC 25oC 28oC 28oC 26oC 20oC 16oC 12oC
LICZBA GODZIN SŁONECZNYCH  5 5 71011 12 12 1210 6 5 5
ŚREDNIA ILOŚĆ OPADÓW   35mm 60mm 48mm 39mm 60mm 71mm 58mm 45mm 60mm60mm83mm 37mm

Kiedy zaplanować urlop w Wenecji?

Najwyższy sezon w Wenecji obejmuje okres od kwietnia do października. Jeżeli wolimy spokojniejszy wypoczynek, to najlepiej wybrać się tam na wiosnę (marzec- maj) lub jesień (wrzesień- październik). Pogoda jest dobra, temperatura przyjemna i przy okazji unikniemy największych tłumów.

Jak widać, sekretu popularności Wenecji nie trzeba wyjaśniać. Wszystko w tym mieście jest niezwykłe, a każdy zakątek zachwyca. Wąskie uliczki, szum wody i tętniące życiem place. Wenecja zachwyca o każdej porze roku, bo zawsze wygląda trochę inaczej. Na długi urlop czy na weekend- to bez znaczenia, każdy pobyt będzie zbyt krótki.

Najlepsze hotele w Wenecji

Poprzedni

Burano, co zobaczyć, zwiedzanie, noclegi

Przewodnik po Ankonie, co zobaczyć, zwiedzanie, noclegi

Następny

Dodaj komentarz