Wenecja rowerem, co warto wiedzieć?

Tagi , , , , , , , ,

Wenecja to miasto, które stało się jedną z największych atrakcji północnych Włoch. Rozsiana na wyspach metropolia, która połączona jest siecią kanałów, wzbudza zainteresowanie oraz inspiruje każdego, kto zdecyduje się ją odwiedzić. Jednocześnie, jeśli wybierasz się do Wenecji jako turysta, musisz wiedzieć, że istnieje wiele rygorystycznych ograniczeń. Wprowadzone zakazy mają przede wszystkim chronić dziedzictwo miasta i jego specyficzny klimat. Jeśli zamierzasz wybrać się tam na wycieczkę rowerową, to o kilku kwestiach będziesz musiał pamiętać!

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Wenecja rowerem – czy jest to możliwe?

Wielu turystów wybierając się do Wenecji, nie zdaje sobie sprawy z tego, że w tym mieście obowiązują nieco inne zasady. W sieci można wielokrotnie natrafić na informacje odnośnie tego, że poruszanie się rowerem po Wenecji jest całkowicie zakazane. Nie jest to jednak do końca prawda. Musisz wiedzieć, że chodzi tu jedynie o historyczną część miasta, czyli centrum. Jest ono wyłączone z ruchu kołowego, co tyczy się również jednośladów.

Co więcej, pamiętaj, że nie tylko nie możesz jeździć rowerem po centrum Wenecji, ale nie możesz go tam również prowadzić! Władze miasta zastosowały wyjątek w kwestii dzieci pod opieką rodziców, które mogą rower zabrać do centrum. Zakaz ten jednak nie obejmuje innych wysp, na których rozlokowana jest metropolia. Pamiętaj, że zakaz jazdy rowerem po centrum Wenecji jest surowo egzekwowany. Jeśli się nie dostosujesz, wówczas możesz liczyć nawet na 1000 euro kary grzywny.

Trasy rowerowe w Wenecji

Poza historycznym centrum miasta, na pozostałych wyspach, komunikacja rowerowa kwitnie w pełni. Mieszkańcy i turyśći znacznie chętniej korzystają z jednośladów niż np. z tramwajów wodnych. Na poszczególnych wyspach oraz w kontynentalnej części miasta wytyczone zostały trasy rowerowe, które mogą Cię zainteresować. Do najpopularniejszych z nich należą:

  • Pedlata ad anello per laguna di Jesolo – jest to dość łatwa trasa rowerowa, która liczy sobie około 34 kilometry długości. Prowadzi ona przez Lagunę Wenecką – oczywiście z ominięciem historycznego centrum miasta – aż do pobliskiej miejscowości Jesolo.
  • Laguna Nord – jest to nieco dłuższa trasa rowerowa, która również prowadzi przez wyspy Laguny Weneckiej. Jej długość wynosi prawie 50 kilometrów, jednak obfituje ona w niesamowite widoki i krajobrazy.

Miej na uwadze również to, że wokół Wenecji również będziesz mógł znaleźć wytyczone trasy rowerowe. Najdłuższa z nich prowadzi aż do samego Treviso i wynosi ponad 80 kilometrów. Jest to jednak z najtrudniejszych tras w okolicy, więc jeśli nie masz doświadczenia oraz kondycji, to nie powinieneś decydować się na jej przejechanie. Momentami, nawierzchnia jest miękka i błotnista, co dodatkowo utrudni Ci pedałowanie, jeśli nie jesteś doświadczonym kolarzem.

Rowerem po Wenecji – o tym musisz pamiętać!

Poruszanie się rowerem po Wenecji nie jest takie proste, jak może Ci się to wydawać. Przede wszystkim w mieście ścieżki rowerowe nie są wytyczone w dosłownie każdym miejscu. W wielu wypadkach będziesz musiał poruszać się drogą przeznaczoną dla samochodów lub chodnikiem. W pierwszym przypadku pamiętaj, że obowiązują Cię takie same zasady jak innych uczestników ruchu. Zachowaj także wyjątkową czujność, gdyż ciasne i zakorkowane ulice Wenecji mogą być dla Ciebie – jako rowerzysty – dość niebezpieczne.

Z kolei jeśli będziesz poruszać się po chodnikach swoim jednośladem, to musisz pamiętać, że to piesi mają zawsze pierwszeństwo. Musisz także uważać, gdy chodniki bywają mocno zatłoczone i nietrudno o kolizję. Co więcej, musisz zawsze stosować się do zanków – zarówno drogowych jak i tych poziomych, które umieszczone są na nawierzchniach asfaltowych. W razie nieoczekiwanej kolizji policja dokładnie sprawdź, czy zachowałeś należne standardy bezpieczeństwa podczas jazdy rowerem.

Wenecja rowerem – na co musisz uważać?

Jazda rowerem po Wenecji może być dość dużym wyzwaniem, a jednocześnie także i przyjemnością. Istnieje jednak kilka aspektów, na które powinieneś uważać. Przede wszystkim nigdy nie pozostawiaj swojego jednośladu bez opieki. Niestety, ale drobne kradzieże na ulicach miasta zdarzają się bardzo często. Jeśli więc nie chcesz stracić swojego jednośladu, zadbaj o to, by odpowiednio go przymocować i zabezpieczyć. Jeśli korzystasz z wypożyczalni rowerów, których w mieście nie brakuje, to pamiętaj, że to Ty jesteś odpowiedzialny za jednoślad. Musisz zwrócić go do punktu w dokładnie takim stanie, w jakim go odebrałeś. Wszystkie uszkodzenia, przebite opony i naprawy, będziesz musiał pokryć z własnej kieszeni.

Wenecja rowerem – czy warto?

Poruszanie się po Wenecji rowerem może wydawać się dość skomplikowane i trudne. Miasto jest dość specyficzne, a infrastruktura rowerowa z pewnością nie stoi na najwyższym poziomie. Jednocześnie, jeśli zastosujesz się do obowiązujących przepisów, nie powinieneś mieć większych problemów z adaptacją i jazdą. Wenecja zwiedzana na rowerze ma swój wyjątkowy urok i klimat, którego nie poczujesz nigdzie indziej, więc z pewnością warto się na to zdecydować.

Wolisz podróżować samochodem? Sprawdź wpis o zwiedzaniu Wenecji autem – gdzie zaparkować?

Autor: Daria Gajewska

Najlepsze hotele w Wenecji

Poprzedni

Jakie są najpopularniejsze wina z Toskanii?

Lotnisko w Treviso – jak dojechać do centrum Wenecji?

Następny

Dodaj komentarz