Werona w jeden dzień – plan wycieczki

, , Tagi , ,

Werona to miasto leżące nad rzeką Adygą. Obecnie liczy ponad 260 tysięcy mieszkańców. To jedna z siedmiu stolic prowincji tego regionu. Jest to również największa gmina miejska w regionie i druga co do wielkości w północno-wschodnich Włoszech. Obszar metropolitalny Werony zajmuje powierzchnię 1.426 km2 i ma 714.310 mieszkańców. Jest jednym z głównych ośrodków turystycznych w północnych Włoszech ze względu na dziedzictwo artystyczne i kilka dorocznych targów, pokazów i oper, takich jak sezon liryczny w Arenie, starożytnym rzymskim amfiteatrze.

Między XIII a XIV wiekiem rodzina Della Scala rządziła w mieście. Pod rządami tej rodziny, a w szczególności Cangrande I della Scala, Werona przeżywała wielki rozkwit, stając się bogatym i potężnym, otoczonym nowymi murami. Epoka Della Scala, przetrwała w licznych zabytkach w okolicach Werony. Dodatkowo w Weronie rozgrywają się w dwie sztuki Williama Szekspira: „Romeo i Julia” oraz „Dwaj Dżentelmeni”. Nie wiadomo czy Szekspir kiedykolwiek odwiedził Weronę lub Włochy, ale jego sztuki przyciągnęły wielu turystów do miasta i okolic. Werona była również miejscem narodzin Isotty Nogaroli, która jest uważana za pierwszą ważną humanistkę i jedną z najważniejszych humanistek renesansu. Miasto zostało wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO ze względu na swoją strukturę urbanistyczną i architekturę.

Z pewnością w Weronie można spędzić kilka ciekawych i ekscytujących dni. Co jednak gdy na to urokliwe miejsce mamy tylko jeden dzień? W poniższym przewodniku przedstawiamy wszystkie najważniejsze miejsca, które można odwiedzić w przeciągu jednego dnia.

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Werońska katedra

Werońska katedra pochodzi z XII wieku i znajduje się na placu o tej samej nazwie. Główna fasada ma dolną część z białego i różowego marmuru oraz skręconych kolumn, które wspierają łuk. Jej boki rzeźbią motywy roślinne, sceny polowań i postacie świętych. Na górnej części znajduje się tuf, a w portalu wyrzeźbione są wizerunki proroków i zwierząt. Z boku wznosi się dzwonnica. Duże wrażenie robi posąg anioła stojącego przed portalem.

Wnętrze jest bardzo sugestywne, a zawdzięcza to zmianom dokonanym w romańskim kościele w XV wieku. Katedra podzielona jest na trzy nawy przez wysokie filary z czerwonego marmuru, które podtrzymują łuki. Liczne rzeźby i obrazy wzbogacają kaplice boczne, głównie renesansowe, z których najbardziej znana jest ta z obrazem Wniebowzięcia NMP autorstwa Tycjana, a wśród pozostałych znajduje się wiele dzieł artystów z samej Werony. Jest to naprawdę ujmujące miejsce. Jego zwiedzanie najlepiej zaplanować w ciągu dnia, ponieważ po zmroku można przegapić wiele wartych uwagi szczegółów.

Most Scaligerów

Most Scaligerów, znany również jako most Castelvecchio, znajduje się na rzece Adyga. Został zbudowany w latach 1354-1356, aby zapewnić twierdzy Castelvecchio drogę ucieczki do Tyrolu w przypadku wybuchu zamieszek w mieście. Most jest bardzo wytrzymały i przeszedł przez pięć wieków historii bez szwanku, aż do momentu, gdy został wysadzony 24 kwietnia 1945 roku przez wycofujących się Niemców, wraz ze wszystkimi innymi mostami w Weronie.

Po wojnie postanowiono go odbudować, wraz z innymi ważnymi zabytkami miasta utraconymi w czasie II wojny światowej. Obecnie w twierdzy Castelvecchio mieści się Muzeum Obywatelskie. Przechodząc przez most zwodzony z wieży wejściowej, wchodzi się do magicznego ogrodu Carlo Scarpa, gdzie można podziwiać dwie starożytne fontanny.

Plac Bra

Piazza Bra powstał w pierwszej połowie XVI wieku, kiedy to architekt Michele Sanmicheli ukończył budowę pałacu Honorij. Wtedy też ograniczył zachodnią stronę i ustalił prawidłową perspektywę Areny. Jednak pierwsza próba przekształcenia otwartej drogi gruntowej w miejsce spacerowe została podjęta przez podestę Alvise Mocenigo w celu stworzenia miejsca spotkań dla wschodzącej burżuazji werońskiej. Obecnie jest to bajeczne miejsce, pełne kolorowych budynków i kawiarenek na świeżym powietrzu. Jest tu również zielony park, w którym można ujrzeć bawiące się dzieci, pary odpoczywające na trawie i starszych ludzi rozmawiających na ławkach.

Arena, z drugiej strony, jest rzymskim amfiteatrem, ikoną miasta. Jest to starożytny amfiteatr, który zachował się w najlepszym stanie, a w jego wnętrzu w sugestywnej atmosferze odbywają się przedstawienia i koncerty. Sezon operowy trwa od końca czerwca do początku września. Jedną z najciekawszych rzeczy w Weronie jest doświadczenie występu wewnątrz Areny podczas Arena Opera Festival.

Romantyczna Werona – Dom Julii

Jest to miejsce, w którym można ujrzeć legendarny balkon Julii. Ściany holu wejściowego do domu są usiane napisami zakochanych. Władze miasta popierają ten zabieg i zapraszają z tabliczką do pisania i robienia sobie selfie. Z boku znajdują się małe, żelazne drzwi, do których zakochani mogą mocować śruby w kształcie serca.

Plac Erbe

Jest to miejsce, które w czasach rzymskich nazywane było forum, gdzie odbywały się wszystkie polityczne, ekonomiczne i handlowe działania. Na placu stoi słynna Wieża Lamberti. Ma 84 metry wysokości i można się na nią wspiąć, aby podziwiać zapierający dech w piersiach widok. Ważne, aby pamiętać o godzinach otwarcia wieży:

– od wtorku do piątku, ostatnie wejście jest o 17:15
– w soboty, niedziele i święta ostatnie wejście jest o godz. 18:15
– w poniedziałki Galeria Sztuki Współczesnej jest nieczynna

Plac Signori

To właśnie w tym miejscu znajduje się posąg Dantego. Plac powstał w średniowieczu w wyniku rozbudowy pałaców Scaligera i przejął funkcje polityczne i administracyjne. Idąc dalej od Piazza dei Signori w kierunku via Santa Maria in Chiavica, można natknąć się na Arche Scaligere, czyli kompleks grobowy w stylu gotyckim, w którym znajdują się grobowce najważniejszych członków rodziny Della Scala. Werona pełna jest takich zapierających dech w piersiach miejsc!

Romantyczna Werona poraz drugi – Dom Romea

Był dom Julii to czas teraz na mieszkanie słynnego Romea. Znajduje się on tuż obok Arche Scaligere. Po przejściu około 100 metrów po lewej stronie można zauważyć budynek z dużymi drzwiami zwieńczonymi blankami. Na zewnątrz znajduje się napis „Casa di Cagnolo Nogarola detto Romeo” – ”Dom Cagnolo Nogarola zwany Romeo”. Z tego, co obecnie wiadomo jest on własnością prywatną i nie można zwiedzić jego środka.

Teatr rzymski oraz most Ponte Pietra, czyli Werona w pełnej krasie

Jest to starożytny teatr rzymski otwarty w drugiej połowie I wieku p.n.e., znajdujący się w pobliżu słynnego mostu Ponte Pietra. Most ten został zniszczony, podobnie jak Castelvecchio, w 1945 roku i przywrócony do swojej świetności w 1959 roku. Jest to jeden z najstarszych i również najbardziej sugestywnych mostów w Weronie. W teatrze natomiast od 1948 roku odbywają się regularnie liczne imprezy takie jak przedstawienia baletowe i koncerty muzyczne.

Wycieczki po wenecja

Poprzedni

Lago di Garda z dziećmi – atrakcje

Galeria Uffizi – zwiedzanie, bilety, ceny, przewodnik

Następny

Dodaj komentarz