Wizyta w kościele Madonna del Monte na Elbie, zwiedzanie

Tagi , , , , , , ,

Wyspa Elba kryje w sobie wiele nieodkrytych tajemnic dla turystów. Jednym z nich jest Kościół Madonna del Monte. Dzięki zobaczeniu tego miejsca człowiek jeszcze bardziej rozumie kulturę Włochów. Dla chrześcijan jest to szczególne miejsce kultu, ponieważ to właśnie tutaj nastąpiło objawienie Madonny. W poniższym artykule dowiesz się więcej na temat samej historii oraz architektury.

Kempingi Włochy
Kempingi Włochy
Zaplanuj swoją podróż

Skorzystaj z Booking.com gdzie znajdziesz najlepsze hotele i apartamenty

Potrzebujesz samochodu podczas wakacji, zarezerwuj z Booking.com

Wyszukaj najlepsze Kempingi z Suncamp.pl

Promy zarezerwujesz z DirectFerries.com

Najlepsze oferty na bilety lotnicze znajdziesz tutaj

Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Historia kościoła Madonna del Monte

Powiększone i upiększone na przestrzeni wieków starożytne sanktuarium na wyspie, którego układ sięga XII wieku, jest uważane za jedno z najstarszych. W XVII wieku Pizańczycy podjęli się renowacji na polecenie Grimaldiego, urzędnika księstwa za panowania Izabeli Mendozy, wdowy po Alessandrze Appianim. Jako dowód wdzięczności herb dobroczyńcy umieszczony jest na tylnej ścianie prezbiterium, przylegającej do dzwonnicy po prawej stronie.

W 1814 r. miejsce to było rezydencją Napoleona, któremu towarzyszyła jego kochanka Maria Walewska. Na dodatek w pobliżu kościoła stoi pustelnia, z której w 1735 r. korzystał św. Paweł od Krzyża. Co znamienne, na ścianie znajduje się tablica przypominająca o pobycie Napoleona. Na początku panowania Elby rząd francuski zbudował słup telegraficzny na skalistym Masso dell’Aquila w pobliżu pustelni. To miejsce, wybrane przez Bonapartego, zapewniało środek komunikacji na duże odległości. Ponadto sanktuarium Madonna del Monte, które wychodziło na morze od Capo Corso do Piombino i Livorno, oferowało korzystną pozycję strategiczną.

Architektura i wnętrze kościoła

Fasada jest podzielona na dwie proste części, z których każda ma swoje odrębne cechy. Trójkątny tympanon znajduje się na szczycie portalu, dodając królewskiego akcentu dolnej części. Nad wejściem umieszczono ślepą rozetę w kształcie tajemniczego czworoboku. Fasadę dodatkowo zdobią cztery pilastry, z których każdy ma ozdobną rozetę. Wreszcie połać dachu uzupełnia ramę zewnętrznej części budynku.

W górnej czworobocznej elewacji powraca motyw pilastra. Oprócz sanktuarium dzwonnica jest ostatnim dodatkiem konstrukcyjnym zbudowanym w XX wieku.

Prezbiterium, jednonawowa budowla na planie prostokąta, powstała w wyniku kilku dobudówek. W różnych okresach budowano chór, nawę i prezbiterium. Wewnątrz sanktuarium jest niezwykle puste, poza freskiem przedstawiającym Matkę Boską Wniebowziętą. Unikalny akcent, czyli fresk, bezpośrednio namalowano na litym granitowym bloku.

Warto zauważyć, że na ścianach wewnętrznych brakuje fresków, z wyjątkiem XIX-wiecznych fresków zdobiących sklepienia sufitowe. Na uwagę zasługują również boczne ołtarze wewnątrz sanktuarium, które poświęcono Santa Monica, Santa Lucia, San Nicola da Tolentino i Sant’Agostino.

Teatro della Fonte to wspaniały element architektoniczny w Madonna del Monte. Ta eksedra, zbudowana w 1698 roku, stoi dumnie przed fasadą, oferując ciągły przepływ najczystszej wody Capanne. Ozdobiona doryckimi pilastrami i uroczymi maskami exedra to widok, który warto zobaczyć. Nad ustami, w sercu tego wszystkiego, znajduje się urzekająca marmurowa płaskorzeźba — przedstawiająca krucyfiks, aby wszyscy mogli ją zobaczyć.

Prawdziwe doświadczenie zapadające w pamięć

Lokalni mieszkańcy z miłą chęcią opowiadają o tym miejscu. Chcą, aby to miejsce było chrzczone oraz zapamiętane przez jak najwięcej osób. Odwiedzając to miejsce, człowiek doświadcza zrozumienia bardzo bogatej oraz interesującej historii. Jest to bardzo ciche oraz urokliwe miejsce. Pomimo że jest to starożytny kościół, który otacza gęsty las na wzgórzu, jest ulubionym miejscem wędrówek rodzin z dziećmi. To właśnie tutaj można przyjechać oraz mieć natchnienie do refleksji.

Okoliczne tereny są również bardzo atrakcyjne, aby je zobaczyć. Z Monte Serra (wzgórze) widać całą wyspę w czarującym klimacie. Dodatkowo są widoczne sąsiednie wyspy oraz Morze Tyrreńskie. Duchowo można tutaj się wzmocnić oraz dowiedzieć wiele nowych informacji. Zazwyczaj nie ma tu tłumów, więc tym bardziej warto tu się udać.

Sprawdź także wpis o Muzeum Napoleońskim w San Martino w Elbie!

Poprzedni

Galleria Borbonica w Neapolu, zwiedzanie, historia, co wiedzieć

Lotnisko Marco Polo w Wenecji – jak dojechać do centrum?

Następny

Dodaj komentarz