Włoska przygoda w Agrigento

Tagi , , , , , , ,

Brak Ci słońca, a może marzy Ci się włoska przygoda? Świetnie trafiłeś. Idealną propozycją Twojej podróży będzie Sycylia. Jest ona największą wyspą na Morzu Śródziemnomorskim, na południe od Półwyspu Apenińskiego. Zobacz, dlaczego warto zwiedzić cudowne Agrigento na Sycylii.

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Włoska przygoda w Agrigento

Agrigento jest miastem położonym na południowym wybrzeżu Sycylii. Mieszka w nim kilkadziesiąt tysięcy mieszkańców. To miejsce idealne dla osób, które lubią historię oraz dawne zabytki. Na terenie Agrigento znajdują się świątynie greckie z VI i V w. przed naszą erą. Nie zabrakło także do podziwiania rzymskich grobowców oraz ruin domów z II do I wieku przed naszą erą. Podróżnicy, lubujący się w architekturze sakralnej, mogą obejrzeć kościół z XII do XIV wieku oraz katedrę z XIII do XV wieku.

Warto wspomnieć także o stacji Agrigento Centrale, która znajduje się w tym włoskim mieście. Do dyspozycji przyjezdnych są tutaj trzy perony. Stacja pochodzi z 1933 roku. Nie dość, że można korzystać z niej pod względem przejazdów, jest także świetną propozycją do podziwiania ze swoim prawie 100-letnim istnieniem. Obowiązują tutaj dwie linie kolejowe. Są to podróże z Palermo oraz Caltanissetta Xirbi do Agrigento. Turyści, którzy mają ochotę wziąć udział w Festiwalu Folklorystycznym, mogą wybrać południowe wybrzeże na miejsce swoich wakacji.

Święto Kwitnących Migdałowców

Przez cały czas kultywuje się tu ludowe Święto Kwitnących Migdałowców. Zostało ono zapoczątkowane już w latach 30. XX wieku. Święto obchodzone wtedy, gdy następuje pora kwitnienia migdałowca pospolitego. Jest to więc okres między pierwszą a drugą niedzielą lutego. Święto Kwitnących Migdałowców to wspaniałe widowisko, przede wszystkim, dla przyjezdnych, ale także dla osób zamieszkujących Agrigento. Z tej okazji zjeżdżają się zespoły pieśni i tańca z różnych krajów. Występy mają miejsce najpierw w namiocie, a następnie w korowodach na ulicach i placach miasta.

Jest to świetna okazja do zaprezentowania swoich umiejętności przez miejskich artystów. Nocną porą odbywają się pochody z pochodniami oraz pokazy fajerwerków. Nie można zapomnieć także o degustacji tradycyjnych regionalnych potraw. Sporym zainteresowaniem cieszą się także wybory na najpiękniejsze dziewczyny, a także na najładniejszy balkon. Obchody z okazji tego dnia kończą się przed Świątynią Zgody. To właśnie tam są składane życzenia innym uczestnikom pochodu oraz odbywa się ostatni występ.

Agrigento — atrakcje, to musisz zobaczyć!

Schody Tureckie w Agrigento

Właściwie Scala dei Turchi to białe, wapienne klify. Prezentują się wspaniale. Na turystach robią ogromne wrażenie, tym bardziej że niektóre osiągają wysokość nawet 90 metrów! Obok nich znajduje się piaszczysta plaża, gdzie bez większych przeszkód można plażować.

Dolina Świątyń w Agrigento

Osoby zainteresowane mitologią, niewątpliwie zachwycą się Doliną Świątyń, którą można zobaczyć właśnie we włoskim Agrigento. Została ona wpisana  na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO jako Strefa archeologiczna Agrygentu w 1997 roku. Większość zabytków jest z V wieku przed naszą erą, kiedy miał miejsce największy rozkwit miasta.

Świątynie Zeusa, Dioskurów, Zgody

Świątynia Zeusa — powstała po 1480 roku przed naszą erą. W tamtym czasie była największą świątynią w Akragas. Można na żywo zobaczyć pozostałości po ogromnych posągach. Przed budowlą zlokalizowany był bardzo duży ołtarz. Prawdopodobnie składano tu ofiary ze stu wołów. Miasto zostało najechane w 408 roku przed naszą erą i z dużą dozą niepewności do tego czasu świątynia nie została ukończona.

Świątynia Dioskurów — do tej pory zachował się narożnik z czterema kolumnami. Jest on wynikiem rekonstrukcji z 1836 roku. Za nimi znajduje się okrągły ołtarz, który stanowi część sanktuarium bóstw podziemnych.

Ogród Kollymberta — został odtworzony w 1999 roku, jednak jego powstanie datuje się na początek VI wieku przed naszą erą. Miejsce to zachwyci osoby lubujące się w pięknie przyrody. Można zobaczyć tutaj wiele unikalnych gatunków roślin. Nie zabrakło jednak także oliwki, winorośli i granatowca.

Świątynia Zgody – odbywa się tutaj zakończenie wspomnianego już Święta Kwitnących Migdałowców. Jest to jedna z najlepiej zachowanych świątyń greckich. Stało się tak, ponieważ przekształciła się w kościół i nie uległa poważniejszym zniszczeniom. Powstała około 440-430 roku przed naszą erą.

Świątynie Hefajstosa, Heraklesa, Junony, Kastora i Polluksa

Świątynia Hefajstosa — do naszych czasów zachowały się tylko dwie kolumny. Sama świątynia pochodzi z drugiej połowy V wieku przed naszą erą.

Świątynia Heraklesa — to najstarszy z zabytków, który znajduje się w Dolinie Świątyń. Pochodzi z końca VI wieku przed naszą erą. Z podłużnej, trzystopniowej bazy i trzydziestu ośmiu kolumn doryckich zachował się tylko przedsionek oraz skarbiec z ogrodzoną tylną częścią.

Świątynia Junony Łacińskiej — zostały w niej pozostałości po monumentalnym ołtarzu. Zabytek powstał w latach 450-440 przed naszą erą. Inna jej nazwa to Świątynią Hery. Ta pierwsza od strony wschodniej świątynia robi spektakularne wrażenie na zwiedzających. 

Świątynia Kastora i Polluksa — znajduje się jako pierwsza od  strony zachodniej. Zachowało się w niej tylko kilka kolumn, które tworzą niejako narożnik budowli.

Jak tu się dostać?

Między dwoma skrajnymi świątyniami musimy pokonać drogą ponad dwóch kilometrów. W związku z tym na Dolinę Świątyń należy zarezerwować sobie co najmniej trzy godziny czasu. Oprócz tego dodatkowe minuty można przeznaczyć na oddalone o kilometr muzeum. 

Do Doliny Świątyń można dojechać autobusem komunikacji miejskiej.

Aktualne ceny za wejście na teren Doliny Świątyń, godziny otwarcia można znaleźć na oficjalnej stronie Doliny Świątyń na Sycylii. Nie powinno być problemu z parkingiem, jednak ten przed doliną może być płatny.

Zabytki sakralne w Agrigento

Na uwagę wśród zabytków sakralnych zasługuje także katedra, Kościół San Lorenzo. Należy wiedzieć jednak o tym, że w poniedziałki wszystkie miejsca kultury nie działają. Zaliczają się do nich także kościoły. Kościół del Purgatorio stoi na podwyższeniu, można dostać się do niego po schodach. Przy katedrze Duomo di Agrigento znajduje się Muzeum Diecezjalne. Poznajmy także pozostałe zabytki architektury sakralnej. Znajdują się one przy ,,ulicy katedralnej”.

Klasztor Santo Spirito jest uważany za jeden z najważniejszych średniowiecznych zabytków. Obecnie jest on udostępniany do zwiedzania. W jego murach mieści się Etnograficzne Muzeum Miejskie. Wejście jest ukryte wśród gęstych uliczek. Dobrze jest poprosić o pomoc jednego z mieszkańców. Prawdopodobne powstanie klasztoru datuje się na koniec XIII wieku. Wśród miejscowych nazywany był opactwem lub klasztorem. Druga wojna światowa spowodowała, że cały kompleks wówczas ucierpiał. Do zwiedzania udostępnione trzy piętra.

Do klasztoru należy także Kościół Santo Spirito. Zachwyca on turystów pięknymi wewnętrznymi zdobieniami. Warto zwrócić uwagę na to, że przy kompleksie można kupić również smakołyki pistacjowe. Są one wykonywane przez siostry zakonne według oryginalnej receptury.

Przeczytaj również: Wakacje w Zachodniej Sycylii – co warto zobaczyć

Gdzie zjeść?

Zapewne jesteś turystą głodnym przygód i wyprawa do Agrigento zaspokoiła tę część Twojej natury. Nie można jednak zapomnieć także o jedzeniu. Sprawdź, jakie trzy propozycje restauracji i barów są najwyżej oceniane w miasteczku na południowym wybrzeżu Sycylii.

Sapori di Girgenti Home Restaurant

Jest to urocza restauracja położona przy ulicy Via Giovanni Archeolo Russo 14. Serwuje ona dania kuchni śródziemnomorskiej, włoskiej oraz południowowłoskiej. Nie zabraknie propozycji dań sycylijskich czy owoców morza. Miejsce to jest przyjazne dla wegetarian oraz osób będących na diecie bezglutenowej. Warto wcześniej zarezerwować sobie miejsce, ponieważ ta restauracja w domu cieszy się ogromnym zainteresowaniem. Zbiera pozytywne opinie nie tylko od mieszkańców Agrigento, ale, przede wszystkim, od zachwyconych gości. Można także wykupić lekcję gotowania.

Sal8 Ristorante Bar

To ciekawe miejsce dla osób, które są także weganami lub na diecie bezglutenowej. Znajduje się przy ulicy Via Casare Battisti 8, zaledwie 2 kilometry od Doliny Świątyń. Restauracja będzie idealna, by zajrzeć tu na pyszny obiad, czy klimatyczną kolację. Warto pamiętać o tym, że między godziną 15:00, a 18:30 bar jest nieczynny. Potrawy serwowane są z kuchni włoskiej, fusion, zdrowej, sycylijskiej i europejskiej. Dzięki bogatemu menu każdy znajdzie w nim coś dla siebie. Goście bardzo chwalą sobie nienaganność tutejszego personelu oraz bardzo wysoką jakość serwowanych dań.

Antichi Sapori

Znajduje się ona na ulicy Via Cesare Battisti 20. Dla swoich gości właściciele przygotowali propozycje dań kuchni włoskiej oraz sycylijskiej. Warto skosztować regionalnych przysmaków i zachwycić się ich smakiem. Także weganie, wegetarianie oraz turyści na diecie bezglutenowej znajdą coś dla siebie. Osoby, które odwiedziły tę restaurację, z chęcią tutaj wracają. Cenią sobie szczególnie przepyszne serwowane dania, nie narzucającą się obsługę.

Praktycznie co chwilę na drodze w Agrigento pojawia się warte uwagi kulinarne miejsce. Te trzy powyższe jednak są najchętniej odwiedzane. Wiąże się to z wcześniejszą rezerwacją, by mieć pewność, że nie zabraknie dla nas miejsca przy stole. Możemy też spróbować wejść bez uprzedzenia.

TOP 3 najlepszych hoteli Agrigento na Sycylii

Wiemy już, co warto zwiedzić w Agrigento. Warto sprawdzić, jakie są najlepsze hotele na południowym wybrzeżu Sycylii. Z pewnością wśród nich możemy wyróżnić:

Hotel Villa Athena *****

Znajduje się w Dolinie Świątyń, dzięki czemu będziemy mieli blisko do największej atrakcji miasta. Na miejscu można skorzystać z basenu, czy gabinetu odnowy biologicznej. Nocleg znajduje się kilka minut drogi od Świątyni Zgody. Warto zarezerwować go np. w okresie Święta Kwitnących Migdałowców, by jeszcze lepiej przeżyć włoską przygodę. W każdym z pokoi znajduje się bezpłatne Wi-Fi. Nie zabraknie także telewizora oraz klimatyzacji. Wyłożone marmurem łazienki sprawią, że pobyt w Agrigento będzie niezapomnianym przeżyciem. Jeżeli zajdzie taka potrzeba, personel pomoże zorganizować przejazd na lotnisko, czy romantyczną kolację dla dwojga.

B&B Montemare ****

Do dyspozycji gości oddany zostaje wspólny taras oraz bezpłatne Wi-Fi w ogólnodostępnych pomieszczeniach. Codziennie serwowane jest kontynentalne śniadanie. Pokoje zaś dysponują telewizorem z płaskim ekranem, mini barem, klimatyzacją oraz łazienką. Kultowa Dolina Świątyń znajduje się 12 km od hotelu. Do plaż dojedziemy w niespełna 30 minut. Wśród dostępnych kwater możemy wybrać taką z widokiem na morze lub ogród. To doskonała propozycja dla osób, które cenią sobie spokój i wygodę.

South Valley ****

Dla swoich gości przygotował przepiękny widok na miasto. We wszystkich pokojach znajduje się klimatyzacja oraz szafa. Jest to szczególnie ważne przy wysokich temperaturach, kiedy chcemy odetchnąć od słońca. Właściciele nie zapomnieli o przygotowaniu biurka, telewizora z płaskim ekranem, czy prywatnej łazienki. Nie trzeba także martwić się o ręczniki oraz pościel. W bliskiej okolicy noclegu znajduje się Teatro Luigi Pirandello. Należy do niego przejść dosłownie kilka minut drogi. Przy rezerwacji można wybrać kwaterę z balkonem lub/i widokiem na morze. Dworzec kolejowy w Agrigento znajduje się 900 metrów od South Valley. 

Podsumowanie

Agrigento to piękne miasto na południowym wybrzeżu Sycylii. Idealnie sprawdzi się w roli miejsca na wspaniały urlop. Pod względem zabytków jest się tam naprawdę czym zachwycić. Do dyspozycji zwiedzających udostępniane są miejsca związane z historią, kulturą, tradycjami tego miasta. Nie zabrakło także atrakcji związanych z mitologią grecką. Na uwagę zasługują także klimatyczne noclegi, w których można świetnie wypocząć po wyczerpującym dniu zwiedzania. Agrigento to jedno z tych miast, w którym na pewno jest co robić podczas dłuższego urlopu. Jest to miejsce, w którym można się zatrzymać, tak jak zatrzymał się w nim czas, zaklęty w budowlach.

Najlepsze hotele na Sycylii

Poprzedni

Wakacje w Palermo – wszystko, co trzeba wiedzieć przed podróżą!

Jak zorganizować wakacje na Wyspach Liparyjskich?

Następny

Dodaj komentarz