Wycieczka kamperem do Włoch- jak ją zaplanować?

Tagi , , , ,

Podróże są dla każdego z nas świetnym sposobem na to by doświadczać i kolekcjonować wspomnienia. Jeszcze jakiś czas temu, nikt z nas nie wyobrażał sobie podróżowania bez pomocy samolotu. Statki powietrzne zabierały nas w wyznaczone miejsce szybko i sprawnie. Jednak obecnie coraz większe grono podróżnych decyduje się na pewną zmianę. Wynajęcie lub zakup kampera stało się niezwykle popularną usługą. To właśnie kampery dają nam możliwość podróżowania bez ograniczeń. Kamperem można bez problemu pojechać w każde miejsce. Podróżni z kraju najchętniej za swój cel wybierają słoneczną Italię. Wobec tego jak zaplanować taką podróż?

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Planowanie podróży kamperem- od czego zacząć?

Jeśli zapadła decyzja o tym, że wybieramy się w podróż do Włoch kamperem , to pojawia się również pytanie: od czego zacząć planowanie? Otóż na wstępie trzeba zacząć od rozplanowania całej trasy. Odnosi się to nie tylko do listy miejsc w których chcemy się zatrzymać, ale także do aspektów technicznych podróży. Przede wszystkim trzeba przygotować sobie:

 • spis dróg i autostrad, które są płatne zarówno w kraju jak i za granicą
 • wykaz miejsc w których można opłaty dokonać

Dzięki temu będziemy doskonale wiedzieć, gdzie się zatrzymać i opłacić przejazd. Warto wiedzieć, że szczególnie we Włoszech kierowcy, którzy próbują przemknąć autostradą bez obowiązkowej opłaty, są szczególnie wysoko karani. Dopiero wtedy możemy przejść do planowania miejsc, w których chcemy się zatrzymać. Warto odpowiedzieć sobie na pytania:

 • czy planujemy postoje jedynie we Włoszech?
 • które miasta we Włoszech interesują nas najbardziej?
 • czy chcemy zorganizować wycieczkę objazdową, czy jednak chcemy zwiedzić konkretny region Włoch?

Jeśli już podejmiemy decyzję odnośnie tego, jaki typ i rodzaj wycieczki kamperem najbardziej nas interesuje, możemy przystąpić do sporządzania konkretnej listy. Uwzględnijmy nie tylko nazwy miast, które chcemy odwiedzić. Warto przygotować sobie także całą listę miejsc kempingowych, na których możemy zatrzymać się na nocleg. Porównajmy ceny za noc i przygotujmy odpowiednie zasoby finansowe. We Włoszech obowiązuje euro i w wielu miejscach preferowana jest płatność gotówką. Zaplanujmy również to, ile dni poświęcić na pobyt w jednym miejscu. Dzięki temu otrzymamy ramy czasowe tego ile nasza wycieczka kamperem będzie trwała. Warto wiedzieć, że na zwiedzanie większych miast jak np. Bolonia czy Mediolan, potrzeba będzie więcej niż jednego dnia.

Odpowiednie wyposażenie kampera i turystów

Kolejną niezwykle ważną kwestią podczas planowania podróży kamperem do Włoch, jest odpowiednie przygotowanie logistyczne. W praktyce oznacza to, że musimy zadbać o odpowiednie wyposażenie. Tylko i wyłącznie wtedy, nasza podróż będzie mogła upłynąć w przyjemnej atmosferze. Turyści muszą zadbać przede wszystkim o akcesoria dla siebie. Wśród nich należy wymienić przede wszystkim:

 • plecaki miejskie – to z pewnością jeden z najpotrzebniejszych gadżetów, który znacznie ułatwi zwiedzanie miast. Plecaki miejskie są niezwykle pojemne, a także ponadprzeciętnie wygodne. Posiadają usztywnianą wkładkę na plecach i odpowiednio szerokie ramiączka. Dzięki temu turyści nawet po wielogodzinnym zwiedzaniu, nie będą odczuwali dolegliwości bólowych kręgosłupa. Co więcej plecaki miejskie cechują się sporą liczbą przegródek. Pomoże to na organizację miejsca w jego wnętrzu. Takie plecaki miejskie z pewnością pomieszczą wszystkie niezbędne przedmioty.
 • kubki termiczne – to kolejny niezbędny gadżet podróżnych. Kubki termiczne są nie tylko poręczne, ale także i praktyczne. Dzięki nim jednak turyści będą mogli cieszyć się gorącym napojem w każdym momencie swojej podróży. Są one niezwykle szczelne, a co za tym idzie ich zawartość nie rozleje się w plecaku, ani we wnętrzu kampera.
 • powerbank- nawet podczas podróży kamperem do Włoch nie możemy pozwolić sobie na to, by nie korzystać z technologii. Z pewnością będziemy potrzebować nawigacji, a także aparatu do robienia zdjęć. Jako że smartfony i tablety dość szybko się rozładowują, warto mieć ze sobą kompaktowy powerbank. Można go naładować bezpośrednio z gniazdka w kamperze. 

Przyda się nam również kilka gadżetów do kampera. Dzięki nim będziemy przygotowani na każdą sytuację. Jakie wyposażenie do kampera warto dobrać? Otóż:

 • garnki turystyczne- najlepiej wybrać modele plastikowe lub silikonowe. Będziemy mogli w nich podgrzać i ugotować sobie pyszne posiłki.
 • markiza do kampera- to przydatny gadżet, który ochroni nas przed palącym, włoskim słońcem podczas wypoczynku na łonie natury.
 • stoły i krzesła kempingowe- we Włoszech kempingi są zlokalizowane zawsze w pięknych miejscach. Nic więc dziwnego, że zamiast spędzać czas w kamperze będziemy chcieli po prostu cieszyć się wolnością. Wówczas stoły i krzesła kempingowe, pomogą nam zaaranżować prowizoryczną jadalnie na łonie natury.

O czym jeszcze warto pamiętać planując podróż kamperem do Włoch?

Zanim wyruszymy w trasę kamperem do Włoch, warto zapoznać się z ograniczeniami prędkości jakie panują na zagranicznych drogach. Nie wszędzie bowiem będziemy poruszać się z taką samą prędkością jak w kraju. Co więcej warto wykonać również dokładny przegląd techniczny kampera. Oczywiście, jeśli został on wynajęty, to z pewnością gotowy jest do najdalszych podróży. Jeśli jednak posiadamy „dom na kółkach” na własność, wówczas warto wykonać jego przegląd. Posprawdzajmy ciśnienie w oponach, a także naładowanie akumulatora i stan klocków hamulcowych. Dzięki temu unikniemy przykrych sytuacji na drodze i będziemy przygotowani na każdą okazję. Oprócz tego nie zapomnijmy również o:

 • „nabiciu” butli z gazem- przyda się nam ona do gotowania w kamperze, a także do rozpalenia grilla, jeśli zdecydujemy się zabrać ze sobą turystyczny grill gazowy.
 • sprawdzeniu daty ważności gaśnicy- warto pamiętać, że gaśnica z ważną homologacją jest częstym przedmiotem zainteresowań policji podczas kontroli. Co więcej, nigdy nie wiadomo, kiedy sprawna gaśnica może się nam po prostu przyznać.

Uwzględniając powyższe wskazówki, będziemy wstanie idealnie przygotować się do podróży kamperem do Włoch.

Poprzedni

Ubezpieczenie turystyczne do Włoch – ile kosztuje i jakie wybrać?

Wycieczka na wulkan Stromboli, co warto wiedzieć

Następny

Dodaj komentarz