Wycieczka na wyspę San Giorgio Maggiore w Wenecji

Tagi , , , , , ,

Wenecja jest miastem absolutnie wyjątkowym. Rozlokowanej jest na kilkunastu wyspach, które połączone są ze sobą siecią kanałów i tworzą Lagunę Wenecką. Każda z wysepek ma wiele do zaoferowania. Warto zwrócić szczególną uwagę na San Giorgio Maggiore. Poznajmy ją lepiej!

Kempingi Włochy
Kempingi Włochy
Zaplanuj swoją podróż

Skorzystaj z Booking.com gdzie znajdziesz najlepsze hotele i apartamenty

Potrzebujesz samochodu podczas wakacji, zarezerwuj z Booking.com

Wyszukaj najlepsze Kempingi z Suncamp.pl

Promy zarezerwujesz z DirectFerries.com

Najlepsze oferty na bilety lotnicze znajdziesz tutaj

Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Gdzie znajduje się wyspa San Giorgio Maggiore?

San Giorgio Maggiore to jedna z wysp Laguny Weneckiej. Jest ona niewielka i dość słabo zaludniona. Znajduje się ona dokładnie naprzeciwko Placu św. Marka w historycznej części Wenecji. Z drugiej zaś strony graniczy z wyspą Giudecca – oddziela je jedynie wąski kanał Grazia.

Jak dostać się na wyspę San Giorgio Maggiore?

Na wyspie znajduje sie jedynie jeden przystanek dla tramwajów wodnych i vaporetto. Nazywa się on „S. Giorgio”. Dotrzesz tutaj praktycznie z każdej części Wenecji. Tramwaje wodne wypływają z dzielnicy Dorsoduro, Santa Croce i San Marco. Dodatkowo tramwajem wodnym na wyspę możesz dostać się także z pobliskiej wyspy Giudecca.

San giorgio maggiore Church at Grand Canal Venice, Italy
Kościół San giorgio maggiore na Canal Grande Wenecja, Włochy, licencja: shutterstock/By

Ile trwa rejs tramwajem wodnym na wyspę?

Czas trwania rejsu na wyspę San Giorgio Maggiore jest uzależniony od przystanku początkowego. Jeśli wypływasz z wyspy Giudecca, wówczas rejs nie będzie trwał więcej niż 10 – 12 minut. Z kolei, jeśli początkowym przystankiem jest dzielnica Dorsoduro, wówczas czas trwania rejsu wydłuży się do około 23 minut. Rejs z dzielnicy Santa Croce wymaga od Ciebie przesiadki, a w efekcie czas podróży wynosi około 30 minut. Jeśli wypływasz z dzielnicy San Marco, to rejs będzie trwał około 15 minut.

Co zobaczyć na wyspie San Giorgio Maggiore?

Wyspa słynie przede wszystkim z bazyliki i opactwa, które jest jednym z najważniejszych zabytków. Klasztor i bazylika San Giorgio Maggiore zostały wzniesione w latach 1597 – 1610. To właśnie w tym obiekcie sakralnym odbyła się koronacja papieża Piusa VII. We wnętrzu kościoła możesz podziwiać nagrobki słynnych, weneckich Dożów. Uzupełnione są one dziełami sztuki najlepszych malarzy z Wenecji. Świątynia jest trzynawowa i zwieńczona jest monumentalną kopułą. Co ciekawe, możesz ją dostrzec nawet z Placu św. Marka, który znajduje się w historycznej części Wenecji.

San Giorgio Maggiore - island in the Venetian Lagoon, northern Italy, Venice, Giudecca canal
San Giorgio Maggiore – wyspa na Lagunie Weneckiej, północne Włochy, Wenecja, kanał Giudecca, licencja: shutterstock/By Mirelle

Podczas zwiedzania zwróć także uwagę na samo wejście do bazyliki. Znajdują się tam posągi św. Jerzego oraz św. Szczepana. Poza klasztorem i świątynią, na wyspie nie ma zbyt wielu zabytków. Turyści zwracają również uwagę na Teatre Verde, który znajduje się w środkowej części wyspy. Dawniej był to amfiteatr, którego inauguracja miała miejsce w roku 1954. Gmach teatru został odresturowany i pozostaje dostępny do zwiedzania. Będziesz jednak potrzebował biletu wstępu – możesz go nabyć online lub w kasie biletowej.

Gdzie zjeść na wyspie – polecane lokale

Wyspa San Giorgio Maggiore jest niewielka i słabo zaludniona. Nie ma ona mocno rozwiniętej bazy noclegowej, ani także gastronomicznej. Jeśli więc wybierasz się tam z zamiarem zwiedzania, to lepiej zabierz ze sobą przekąski. Nie ma tu żadnej restauracji, która oferowałaby dania obiadowe czy kolacje. Możesz znaleźć jedynie niewielki bar – znajduje się on w pobliżu Mariny. W barze tym nie są serwowane posiłki, za to możesz skorzystać z bogatej oferty napojów. Z kolei jeśli liczysz na dobrą kawę i słodką przekąskę, wówczas możesz udać się do:

  • San Giorgio Caffe – jest to niewielka kawiarenka. Serwuje ona różnorodne rodzaje kaw, herbat, a także słodkie przekąski.

Niestety, więcej lokali na wyspie nie znajdziesz. Jeśli więc chcesz udać się na lunch lub na kolację, rozwiązaniem będzie krótka podróż na pobliską wyspę Giudecca. Już przy porcie znajdziesz bary i lokale gastronomiczne, które specjalizują się we włoskiej kuchni.

Czytaj także:

Most Rialto i targ Rialto – symbole Wenecji, zwiedzanie

Dzwonnica św. Marka w Wenecji (Campanile di San Marco) – historia, ciekawostki, zwiedzanie

Bazylika świętego Marka w Wenecji – zwiedzanie, co warto wiedzieć?

Autor: Daria Gajewska

Najlepsze hotele w Wenecji

Poprzedni

Kościół Santa Maria Gloriosa dei Frari – zwiedzanie

Pamiątki z Wenecji – co warto przywieźć?

Następny

Dodaj komentarz