Serenissima, czyli Wenecja – miasto piękne, majestatyczne i wyjątkowe. Co roku odwiedzane jest przez tysiące turystów z całego świata. Wenecja zbudowana została na 117 wyspach, które łączy 417 mostów i sieć rozbudowanych kanałów. W 1987 roku miasto wraz z laguną wpisane zostało na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Jest to ważne miejsce pod względem kulturowym i przyrodniczym, a jego władze chcą je odpowiednio zabezpieczyć. Wobec tego, na turystów podróżujących do miasta nakładane są pewne ograniczenia. Czego więc nie wolno robić w Wenecji? Oto najważniejsze wykroczenia w Wenecji, jakich trzeba unikać.
Skorzystaj z Booking.com gdzie znajdziesz najlepsze hotele i apartamenty
Potrzebujesz samochodu podczas wakacji, zarezerwuj z Booking.com lub przez discovercars.com
Wyszukaj najlepsze Kempingi z Suncamp.pl
Promy zarezerwujesz z DirectFerries.com
Najlepsze oferty na bilety lotnicze znajdziesz tutaj
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!
Wykroczenia w Wenecji – o tym musisz pamiętać!
Zanim udasz się na wymarzone wakacje w Wenecji, musisz wiedzieć, że obowiązują Cię pewne zasady. Oznacza to, że niektóre rzeczy w mieście uznaje się za wykroczenia. A zatem możesz otrzymać mandat, gdy nie będzie trzymać się zasad.
- zaśmiecanie miasta – za wyrzucenie śmieci w miejscu publicznym grozi mandat w wysokości nawet 350 euro;
- kupowanie towarów od nielegalnych handlarzy – głównie imigrantów oferujących torebki, ubrania i inne gadżety;
- szpecenie własności publicznej – za wszelakie graffiti również zostaniesz ukarany.
Tego nie możesz robić w Wenecji!
Oprócz wyżej wymienionych wykroczeń, wyszczególniony jest także szereg innych czynności, których nie możesz robić w Wenecji. Również grozi Ci za nie wysoka kara grzywny. Przed czym więc musisz się wystrzegać spędzając wakacje w mieście?
1. Wenecja to nie miejsce na organizację pikniku
Oczywiście mowa tu jedynie o niektórych okolicach w mieście, gdzie nie możesz zorganizować pikniku. Mowa tu o Placu św. Marka oraz jego najbliższej okolicy. W tym miejscu, za położenie się na ziemi, jedzenie, pozostawienie bałaganu, a nawet siadaniu na schodach grozi karą grzywny w wysokości 200 euro. Dla przykładu, w 2019 roku dwóch niemieckich turystów zostało poproszonych o opuszczenie miasta. Parzenie kawy w okolicy zabytkowego mostu Rialto kosztowało ich także 950 euro kary grzywny.
2. Nie dokarmiaj gołębi w Wenecji
Dokarmianie gołębi w Wenecji również jest zabronione. Zakaz ten wszedł w życie w 2008 roku. Jak łatwo możesz się domyślić, wynika to z odchodów pozostawianych przez te ptaki. Mogą one doprowadzić do dewastacji zabytkowych budynków. Zakaz ten obejmuje nie tylko okolice Placu św. Marka. Obowiązuje on na terenie całej Wenecji. Jeśli zostaniesz przyłapany na dokarmianiu ptaków, możesz spodziewać się grzywny w wysokości od 25 do nawet 500 euro.
Czytaj także: Nowoczesny plac Piazza Gae Aulenti – atrakcja Mediolanu
3. Nie pływaj w weneckich kanałach
Ten zakaz dla niektórych turystów wydaje się oczywisty, zaś dla innych niekoniecznie. Pływanie i nurkowanie w kanałach weneckich jest surowo zabronione. Chodzi tu nie tylko o względy higieniczne, ale także o bezpieczeństwo. Za taki wybryk może Ci grozić kara grzywny w wysokości 350 euro.
Czytaj także: Rejsy po Canal Grande w Wenecji – wszystko, co warto wiedzieć
4. Wenecja to nie miejsce do plażowania
Oczywiście mowa tu przede wszystkim o zachowaniu odpowiedniego ubioru. Po mieście nie wolno chodzić w bikini czy topless. Co ciekawe, panowie również nie powinni rozpinać swoich koszul tak, by eksponować swój tors. Za złamanie tego przepisu możesz zapłacić nawet 250 euro.
5. Wenecja jest wyłączona z ruchu kołowego
Mowa tu szczególnie o historycznej części miasta. Pozostaje ona wyłączona z ruchu kołowego. Po centrum Wenecji nie możesz jeździć także rowerem, ani nawet go prowadzić. Zakaz ten dotyczy tylko i wyłącznie turystów. Nie zdziw się więc, że mieszkańcy miasta są pod tym względem uprzywilejowani. Jeśli nie zastosujesz się do przepisu, spodziewaj się kary w wysokości 100 euro.
6. Nie zakładaj kłódek na mostach i pomnikach
Zakładanie kłódek na mostach i pomnikach to popularna praktyka wśród par. W ten sposób chcą one upamiętnić swoją podróż. Jednak mocowanie tzw. kłódek miłości do barierek mostów i pomników jest zabronione. Zakaz ten obowiązuje dopiero od 2016 roku. Od tego momentu nałożono na turystów spektakularną grzywny, która wyniosła ich aż 3 tysiące euro. Obecnie kara wynosi 100 euro.
Autor: Daria Gajewska