Wyspa Panteleria — nieoczywisty kierunek wakacyjny, przewodnik

Tagi , , , , , ,

Panteleria to włoskie miasto liczące 7.695 mieszkańców wolnego konsorcjum miejskiego Trapani na Sycylii. Gmina obejmuje całą wyspę Panteleria, która jest rozciągnięta na ponad 80 km² (około 4 razy więcej niż wyspa Lampedusa) i znajduje się 110 km na południowy zachód od Sycylii i 65 km na północny wschód od Tunezji, której wybrzeże jest często widoczne gołym okiem. Wyspa osiąga wysokość 836 m n.p.m. z Montagna Grande. Port wyspy umożliwia regularne połączenie z portem w Trapani.

Włochy posiadają lotnisko na wyspie Panteleria i jest ono połączone z Włochami kontynentalnymi regularnymi lotami, w ramach ciągłości terytorialnej. Jej terytorium jest pochodzenia wulkanicznego. Ostatnia erupcja miała miejsce w 1891 roku na północno-zachodnim zboczu, w części zanurzonej. Nadal występuje wiele wtórnych zjawisk wulkanicznych, głównie gorących wód i zaciągnięć parowych. Słynne „Lustro Wenus” to niewielki basen w jeziorze zasilany wodami termalnymi.

Położenie wyspy Panteleria

Znana ze swojego centralnego miejsca na Morzu Śródziemnym, przystanku pośredniego między Afryką a Sycylią i kamienia węgielnego dla handlu z Lewantem. Panteleria charakteryzuje się osobliwością krajobrazu, w którym naturalne elementy (przepływy lawy blokowej, zatoczki i stosy) są dodawane artefakty stworzone przez człowieka: suche kamienne ściany, z poczwórną funkcją oczyszczania ziemi, zawierające ziemię, ograniczające mienie ziemskie i chroniące przed wiatrem.

Na jej terenie naturalne elementy o nieskażonym uroku i architekturze stworzonej przez człowieka mieszają się w doskonałej harmonii. Jest to możliwe dzięki dammusi, typowym domom wyspy zbudowanym w epoce arabskiej w odniesieniu do otaczającego środowiska, zaprojektowanym nie po to, aby narzucić się na terytorium, ale dostosować się i połączyć z nim, wyraźny przykład zrównoważonej architektury. Jeśli chcesz stworzyć przyjemny przerywnik między dniami na plaży lub przy basenie, możesz odważyć się odkryć stanowiska archeologiczne wyspy, takie jak te, które tworzą obszar obszaru Mursìa i Cimillia, lub wzgórza San Marco i Santa Teresa, gdzie można podziwiać niesamowity rzymski akropol. Tutaj, w 2003 roku, znaleziono głowy rzymskich posągów pochodzących z I wieku naszej ery.

Co warto zobaczyć na Panteleria?

Panteleria jest największą z wielu sycylijskich wysp. Człowiek zamieszkuje wyspę od wielu stuleci. Mieszkali tu Grecy i nazywali ją Cossyra. Wyspa stała się później kolonią Fenicjan, która zbudowała tu port. Jest to jedyny port między Sycylią a Afryką. Kartagińczycy również zamieszkiwali wyspę, a po nich przybyli Rzymianie podczas wojen punickich. Większość wyspy jest nowa, ponieważ cała wyspa musiała zostać odbudowana po bombardowaniach podczas II wojny światowej. Jedynymi zachowanymi starożytnymi zabytkami są Sesi i zamek Barbacane.

Sesi to czyli komory grobowe wykonane z kamienia. Pochodzą one z późnej epoki brązu. Zamek Barbacane został zbudowany z czarnych kamieni utworzonych przez lawę wulkaniczną. Zamek ten został zbudowany kilka wieków temu, a ostatni remont strukturalny miał miejsce w 1700 roku. Na całej wyspie Panteleria znajduje się jedenaście wiosek i osad. Zachowały one swoje arabskie nazwy. Najważniejsze wioski to Khamma, Rekhale, Bukkuram i Buyer. Znajdziesz tu również kilka domów rozsianych po niezamieszkanych ziemiach. Co ciekawe, tradycyjną rezydencją tej wyspy jest dammuso. Conci to arabski dom w kształcie sześcianu wykonany z kamienia. Zazwyczaj dom ma grube ściany, a dach to taras z dużą kopułą w środku. Kopuły czasami mają liczne małe otwory lub okna. Te domy mogą wyglądać upiornie dla niektórych, ponieważ ten styl sztuki i architektury jest nabytym smakiem.

Przyroda i atrakcje z nią związane

Wizyta w parku przyrody Montagna Grande jest koniecznością. Jest to szczególnie zalecane, jeśli interesujesz się drzewami i botaniką. Tutaj zobaczysz 600 różnych gatunków drzew, w tym rzadkie, takie jak Limonium Cosyrese, Helichrysum Errarae i Mattiola Encana. Zobaczysz tu również różne rodzaje ptaków i kolorowych owadów.

Specchio di Venere to maleńkie jezioro na wyspie. Źródłem gorących źródeł jest krater wulkaniczny. Ta woda jest lecznicza, a jezioro jest również popularnym miejscem do uprawiania sportów wodnych. Jest to również świetne miejsce do obserwowania ptaków wiosną i latem, kiedy zaczynają się egzotyczne ptaki wędrowne.

Khagiar to bujny śródziemnomorski krzew pokryty mirtem, arbutusem, soczewicą i wrzosem. Była to kiedyś ścieżka przepływu lawy i ma trzy kilometry długości. Zobaczysz tu wiele dzikich królików.

Źródła termalne

Panteleria to przede wszystkim wulkaniczna wyspa pełna źródeł termalnych. Wzrost w różnych miejscach na wybrzeżu z temperaturami w zakresie od 70 do 100 ° C. Bagno Asciutto to naturalna sauna znajdująca się wewnątrz pięknej jaskini. Ten skarb jest szczęśliwym znaleziskiem, ponieważ mógł zostać utracony wśród otaczających go skał. Popularne łaźnie termalne znajdują się w Cala Rotonda, Balata dei Turchi i jego obsydianowej jaskini, Nicà, starożytnym rzymskim porcie Scauri, Sateria, Suvaki, Punta Fram (fantastycznie wyrzeźbione formy lawy są tutaj również atrakcją), Mursia i Cala Bue Niesamowite Arco dell Elefante jest zabytkiem przyrody w Palenteria i legenda głosi, że gdy na wyspie brakuje wody, słoń pompuje go z morza.

Ale najbardziej popularna jest tak zwana Kąpiel Wenus. Źródło znajduje się w rzeczywistości sześć kilometrów od obszaru zabudowanego, który jest znany jako Kąpiel Wenus. To piękne jezioro z zieloną wodą było kraterem utworzonym przez erupcje wulkaniczne. Jezioro jest duże i ma pół kilometrową średnicę. Ta kąpiel ma swoją nazwę z mitologii. Zgodnie z historią, Bogini Wenus odbiła się w wodach tego jeziora, aby porównać swoje piękno do Psyche, jej zakochanej rywalki.

Gdzie zjeść na Pantaleria?

Le Cale to miejsce z doskonałą lokalizacją oraz panoramicznym widokiem na piękne błękitne morze. Jedzenie, które składa się głównie z owoców morza, jest świeże i naprawdę pyszne! Wino, za które można umrzeć i demonstruje to, co najlepsze wyspa ma do zaoferowania. Obsługa była ciepła i przyjazna. 

Altamarea to miejsce, w którym jedzenie jest obfite sycylijskie – gulasz z królika jest ulubionym – a taras ma ładny widok na port Scauri. Kompleks Altamarea wydaje się być częściowo hotelem, częściowo restauracją i częściowo klubem nocnym Ibiza (w sezonie). 

Dammuso Ristorante to miejsce, w którym serwowana jest bardzo smaczna kuchnia. W ustronnym miejscu na pięknej wyspie znajduje się ta restauracja z widokiem na morze z miłym właścicielem i doskonałymi daniami. Specjalnością są ryby, ale zależy to od połowu. Pewnego dnia może ich nie być, jeśli warunki morskie nie będą sprzyjające. Natomiast istnieją również inne doskonałe alternatywy, a ich dania z makaronu są naprawdę niezwykłe.

Plaże

Specchio di Venere jest to jedyna piaszczysta plaża na wyspie i jest tam jezioro. Jezioro, które zajmuje pozostałości kaldery starożytnego wulkanu i z tego powodu zasilane przez różne źródła ciepła. Jego bogate w minerały wody poszerzają efekt odbicia, dając zapierające dech w piersiach krajobrazy: o określonych porach dnia można podziwiać górę odbitą w wodach jeziora, jakby była lustrem. Plaża Cala Levante swoją nazwę zawdzięcza położeniu geograficznemu: znajduje się po wschodniej stronie wyspy, gdzie wschodzi słońce. Jest to jedna z najbardziej sugestywnych plaż tej wyspy: zatoka otacza nieopisany krajobraz i jest idealna dla miłośników nurkowania i snorkelingu. Balata dei Turchi jest także godna uwagi. Dotarcie do tej plaży nie jest łatwe, ponieważ znajduje się na szczycie klifu, ale wysiłek zostanie nagrodzony wspaniałym spektaklem, który czeka na Ciebie po dotarciu do celu: turkusowe wody i kolorowe tła, otoczone dziką przyrodą.

Przeczytaj również: Kurorty na Sycylii

Jak się dostać na wyspę?

Na wyspę można dostać się statkiem (promem i wodolotem). Nie ma bezpośrednich połączeń z głównymi włoskimi portami, więc konieczne jest udanie się do Trapani, a stamtąd wejście na statek Siremar lub skorzystanie z jednego z promów wyspiarskich.

Gdzie spać na wyspie?

Hotel Dream składa się z uroczych kamiennych domków, które oferują gościom prywatne miejsce, z którego można podziwiać widoki. Jeśli nie zwiedzasz wyspy, ciesz się pysznym jedzeniem lub relaksem przy pięknym hotelowym basenie. Niezwykły hotel składający się z rozległych kamiennych willi na naturalnej wyspie między Sycylią a Tunezją. Bajecznie przestronne kamienne domki z tarasami położonymi na zboczu wzgórza z widokiem na ocean. Basen bez krawędzi, pyszne jedzenie i odkrywanie rezerwatu przyrody wyspy – to jest to, co wyróżnia ten hotel. 

Hotel Sikella to elegancki oraz  luksusowy hotel ukryty za jasnymi, bielonymi ścianami na cichych wzgórzach wyspy. Złote drzwi nadają ton tej luksusowej i pięknie zaprojektowanej przestrzeni. Apartamenty mają nowoczesne wyposażenie. Znakomita restauracja łączy dania kuchni włoskiej z wpływami arabskimi z doskonałym skutkiem. 

Hotel Acropoli to z całą pewnością takie miejsce, które spełni oczekiwania nawet tej wymagającej osoby. Oferuje ogród ze sprzętem do grillowania, odkryty basen z wanną z hydromasażem oraz łaźnię turecką, 3 km od centrum wyspy. Apartamenty mają klimatyzację, aneks kuchenny i jadalnię. W łazience znajduje się wanna lub prysznic, bidet i bezpłatny zestaw kosmetyków.

O tym warto pamiętać!

Panteleria leży między Sycylią, Włochami i Tunezją. Chociaż włoski jest dumny ze swoich arabskich wpływów. Ma bardzo skomplikowaną historię, w której główni inżynierowie ogrodów i architektury wysp byli pod silnym wpływem kultury arabskiej. Jakkolwiek miesza się tu kultura, jest ona nadal bardzo sycylijska pod każdym względem. Mieszkańcy nadal są bardzo dumni ze swojej słynnej sztuki gościnności. Zamiast typowych plaż ludzie pływają z czarnych skał. Głównym ośrodkiem jest Palenteria Town, wraz ze znacznie mniejszymi Scauri, Tracino & Kamma i Rekale. Wyspa ta ma wiele do zaoferowania, zarówno dla miłośników relaksujących wakacji, jak i dla miłośników historii i kultury. Nawet z gastronomicznego punktu widzenia znajdziesz miłe niespodzianki: kuchnię związaną z wiejskimi korzeniami z wpływami kultury żeglarskiej, która da Ci niepowtarzalne smaki od warzyw, roślin strączkowych i ryb, po klasyczne elementy diety śródziemnomorskiej.

Może Cię zainteresować: Najpiękniejsze plaże na Sycylii

Wyspa wulkaniczna Panteleria

Uczeni twierdzą, że znaczna część „konstrukcji” tworzy lawa, która wyszła z wielu erupcyjnych otworów wentylacyjnych, które po zawaleniu się wielkiej kaldery były zajęte wypełnianiem pustki. Jego wysokość jest obecnie znacznie zmniejszona z powodu zawaleń, które miały miejsce w ciągu ostatnich tysiącleci. Dziś wyspa, zdecydowanie prezentuje się w bardziej „wyrafinowanej” odsłonie. Głównym celem wielu turystów, którzy chodzą wzdłuż wyspy licznymi ścieżkami i cieszą się wspaniałymi widokami, które rozciągają się we wszystkich kierunkach. Piękny o każdej porze roku, bujny i hojny, jest idealnym miejscem na długie i regenerujące spacery, lub przejażdżki rowerowe z gwarantowanym widokiem na morze.

Do Montagna Grande można dotrzeć z dzielnicy Sibà, wzdłuż asfaltowej drogi, która jest wyboista ze względu na korzenie sosen, które w wielu miejscach podniosły nawierzchnię drogi. Wewnątrz można chodzić ścieżkami, które prowadzą do zarośli Morza Śródziemnego lub podążają ścieżką łamaczy ognia, otwartych przez Leśnictwo, aby ograniczyć szkody spowodowane przez pożary, które mogą rozwinąć się w upalne dni lub z powodu niewłaściwego zachowania wczasowiczów. Cała powierzchnia Montagna Grande znajduje się w Zorientowanym Rezerwacie Przyrody wyspy, którego ustanowienie pozwoliło na skatalogowanie i raportowanie na miejscu szeregu starożytnych ścieżek, które można przemierzać pieszo, co prowadzi do odkrycia prawdziwie śródlądowego środowiska. Unikalny w porównaniu do wszystkich innych wysp na Morzu Śródziemnym.

Podsumowanie

Kuddia Mida to stożek wulkaniczny położony poniżej Montagna Grande. Jest to punkt, z którego wciąż wyłaniają się opary. Ta bulgocząca przyroda, ukryta pod płaszczem idyllicznej ciszy, sprawia, że wyspa jest prawdziwym spa na świeżym powietrzu, ozdobionym pięknem krajobrazu, który nie ma sobie równych. Widok z tego miejsca jest w rzeczywistości niezrównany, ponieważ rozciąga się o 360 stopni od góry do morza.

Zwiedzanie Kuddia Mida i miejsc, które nadal pamiętają wulkaniczną naturę wyspy, może stworzyć naturalistyczną trasę odkrywania niezwykle sugestywnych zakątków wyspy. Wyruszenie w odkrywanie naturalistycznych cudów wyspy stanowi inny i wciągający sposób na cieszenie się jej oryginalnością, rozwiązanie, które należy zakończyć odpowiednim odpoczynkiem relaksującej sesji spa, przed zjedzeniem kolacji na tarasie dammuso w słabnącym świetle słońca. leży nad morzem.

Zwierciadło Wenus

Zwierciadło Wenus to czarujące jezioro, jedno z najbardziej sugestywnych i fascynujących miejsc na wyspie. Narodziło się jako krater, aby następnie stać się prawdziwym SPA na świeżym powietrzu, dzięki źródłom termalnym. Po prostu pozostań zanurzony w ciepłych wodach Lustra Wenus przez kilka minut, a następnie wyjdź na zewnątrz, zbierz błoto i rozprowadź je na skórze. Na koniec pozwól mu całkowicie wyschnąć i zanurz się ponownie w czarującym jeziorze, aby się oczyścić. Czysta przyjemność i super gładka skóra. Prawdziwy raj na ziemi, naturalistyczne schronienie, w którym zakochujesz się od pierwszego wejrzenia. Czarująca wizja, która dosłownie pozostawia cię bez tchu. Cisza tak głęboka, że naprawdę wydaje się być w innym wymiarze.

W zależności od różnych momentów dnia, słońce tworzy rewelacyjne gry światła i koloru na lustrze wody. W nocy, jeśli jest pełnia księżyca, czysta magia. Lustro Wenus jest idealne nawet dla najmłodszych. Wiosną i jesienią Zwierciadło Wenus staje się punktem obserwacyjnym dla przejścia wielu gatunków ptaków. Idealny dla entuzjastów obserwacji ptaków. Inna nazwa jeziora, to Zwierciadło Wenus, co wiąże się z legendą. Dawno, dawno temu Wenus, czarująca bogini miłości i piękna, patrzyła na siebie w tajemniczych wodach jeziora, przed każdym spotkaniem miłości z Bachusem.

Wycieczki po luksusowe-wakacje

Poprzedni

Syrakuzy- o czym musisz wiedzieć przed podróżą?

Najpiękniejsze plaże Sardynii — które warto zobaczyć?

Następny

Dodaj komentarz