Wyspa Pantelleria — nieoczywisty kierunek wakacyjny, przewodnik

, Tagi , , , ,

Pantelleria to włoskie miasto liczące 7.695 mieszkańców wolnego konsorcjum miejskiego Trapani na Sycylii. Gmina obejmuje całą wyspę Pantelleria. Obszar ten ma ponad 80 km² (około 4 razy więcej niż wyspa Lampedusa) i znajduje się 110 km na południowy zachód od Sycylii i 65 km na północny wschód od Tunezji, której wybrzeże jest często widoczne gołym okiem. Wyspa osiąga wysokość 836 m n.p.m. z Montagna Grande. Port wyspy umożliwia regularne połączenie z portem w Trapani.

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Wyspa Pantelleria – co warto wiedzieć?

Na wyspie Pantalleria znajduje się lotnisko, dzięki czemu łatwo się tu dostać. Obszar ten ma pochodzenia wulkaniczne. Ostatnia erupcja miała miejsce w 1891 roku na północno-zachodnim zboczu, w części zanurzonej. Nadal występuje wiele wtórnych zjawisk wulkanicznych, głównie gorących wód i zaciągnięć parowych. Znane jest tak zwane „Zwierciadło Wenus”, mały basen jeziora zasilany wodami termalnymi.

Lake of Venus, Pantelleria, Sicily, Italy
Jezioro Wenus, Pantelleria, Włochy, licencja: shutterstock/By S’imona

Znana ze swojego centralnego miejsca na Morzu Śródziemnym, przystanku pośredniego między Afryką a Sycylią i kamienia węgielnego dla handlu z Lewantem. Pantelleria charakteryzuje się osobliwością krajobrazu. Naturalne elementy (przepływy lawy blokowej, zatoczki i stosy) są tu niezwykle popularne.

Jest to możliwe dzięki dammusi, typowym domom wyspy zbudowanym w epoce arabskiej w odniesieniu do otaczającego środowiska, zaprojektowanym nie po to, aby narzucić się na terytorium, ale dostosować się i połączyć z nim, wyraźny przykład zrównoważonej architektury. Jeśli chcesz stworzyć przyjemny przerywnik między dniami na plaży lub przy basenie, możesz odważyć się odkryć stanowiska archeologiczne wyspy, takie jak te, które tworzą obszar obszaru Mursìa i Cimillia, lub wzgórza San Marco i Santa Teresa, gdzie można podziwiać niesamowity rzymski akropol. Tutaj, w 2003 roku, znaleziono głowy rzymskich posągów pochodzących z I wieku naszej ery.

Wyspa Pantelleria – co warto zobaczyć?

Pantelleria jest uważana za największą spośród wielu sycylijskich wysp. Człowiek zamieszkuje wyspę od wielu stuleci. Mieszkali tu Grecy i nazywali ją Cossyra. Wyspa stała się później kolonią Fenicjan, która zbudowała tu port. Jest to jedyny port między Sycylią a Afryką. Kartagińczycy również zamieszkiwali wyspę, a po nich przybyli Rzymianie podczas wojen punickich. Większość wyspy jest nowa, ponieważ cała wyspa musiała zostać odbudowana po bombardowaniach podczas II wojny światowej. Jedynymi zachowanymi starożytnymi zabytkami są Sesi i zamek Barbacane.

natural swimming pools in Pantelleria
naturalny basen w Pantelleria, licencja: shutterstock/By Emilio messina

Sesi to czyli komory grobowe wykonane z kamienia. Pochodzą one z późnej epoki brązu. Zamek Barbacane został zbudowany z czarnych kamieni utworzonych przez lawę wulkaniczną. Zamek ten został zbudowany kilka wieków temu, a ostatni remont strukturalny miał miejsce w 1700 roku. Na całej wyspie znajduje się jedenaście wiosek i osad. Zachowały one swoje arabskie nazwy. Najważniejsze wioski to Khamma, Rekhale, Bukkuram i Buyer. Znajdziesz tu również kilka domów rozsianych po niezamieszkanych ziemiach. Co ciekawe, tradycyjną rezydencją tej wyspy jest dammuso. Jest to arabski dom w kształcie sześcianu, wykonany z kamienia zwanego conci. Zazwyczaj dom ma grube ściany, a dach to taras z dużą kopułą w środku. Kopuły czasami mają liczne małe otwory lub okna. Te domy mogą wyglądać upiornie dla niektórych, ponieważ ten styl sztuki i architektury jest nabytym smakiem.

Wyspa Pantelleria – przyroda i atrakcje z nią związane

Wizyta w parku przyrody Montagna Grande jest koniecznością. Jest to szczególnie zalecane, jeśli interesujesz się drzewami i botaniką. Tutaj zobaczysz 600 różnych gatunków drzew, w tym rzadkie, takie jak Limonium Cosyrese, Helichrysum Errarae i Mattiola Encana. Zobaczysz tu również różne rodzaje ptaków i kolorowych owadów.

Specchio di Venere to maleńkie jezioro na wyspie. Woda jest lecznicza, a jezioro jest również popularnym miejscem do uprawiania sportów wodnych. Jest to również świetne miejsce do obserwowania ptaków wiosną i latem, kiedy zaczynają się egzotyczne ptaki wędrowne.

Pantelleria, Sicily, Italy
Pantelleria, Sycylia, Włochy, licencja: shutterstock/By S’imona

Khagiar to bujny śródziemnomorski krzew pokryty mirtem, arbutusem, soczewicą i wrzosem. Była to kiedyś ścieżka przepływu lawy i ma trzy kilometry długości. Zobaczysz tu wiele dzikich królików.

Źródła termalne

Pantelleria to przede wszystkim wulkaniczna wyspa pełna źródeł termalnych. Wzrost w różnych miejscach na wybrzeżu z temperaturami w zakresie od 70 do 100 ° C. Bagno Asciutto to naturalna sauna znajdująca się wewnątrz pięknej jaskini. Ten skarb to bardzo szczęśliwe znalezisko. Popularne łaźnie termalne można znaleźć w:

  • Cala Rotonda, Balata dei Turchi i jego obsydianowej jaskini, Nicà,
  • starożytnym rzymskim porcie Scauri, Sateria, Suvaki, Punta Fram (fantastycznie wyrzeźbione formy lawy są tutaj również atrakcją),
  • Mursia i Cala Bue Niesamowite Arco dell Elefante jest zabytkiem przyrody w Pantelleria i legenda głosi, że gdy na wyspie brakuje wody, słoń pompuje go z morza.

Ale najbardziej popularna jest tak zwana Kąpiel Wenus. To piękne jezioro z zieloną wodą było kraterem utworzonym przez erupcje wulkaniczne. Jezioro jest duże i ma pół kilometrową średnicę. Ta kąpiel ma swoją nazwę z mitologii. Zgodnie z historią, Bogini Wenus odbiła się w wodach tego jeziora, aby porównać swoje piękno do Psyche, jej zakochanej rywalki.

Łuk słonia jest główną atrakcją naturalistyczną wyspy i jest to jedno z miejsc, które najbardziej ją reprezentują. Znajduje się po Cala Levante, jest to unikalny stos, którego kształt przypomina słonia, z trąbą zanurzoną w wodzie, tworząc charakterystyczny łuk.

Wyspa Pantelleria – gdzie zjeść?

Le Cale to miejsce z doskonałą lokalizacją oraz panoramicznym widokiem na piękne błękitne morze. Jedzenie, które składa się głównie z owoców morza, jest świeże i naprawdę pyszne! Wino, za które można umrzeć i demonstruje to, co najlepsze wyspa ma do zaoferowania. Obsługa była ciepła i przyjazna. Altamarea to miejsce, gdzie można spróbować wielu regionalnych dań. Ponadto kompleks Altamarea wydaje się częściowo hotelem, częściowo restauracją i częściowo klubem nocnym Ibiza (w sezonie). Dammuso Ristorante to miejsce, w którym serwowana jest bardzo smaczna kuchnia. W ustronnym miejscu na pięknej wyspie znajduje się ta restauracja z widokiem na morze z miłym właścicielem i doskonałymi daniami. Specjalnością są ryby, ale zależy to od połowu. Pewnego dnia może ich nie być, jeśli warunki morskie nie będą sprzyjające. Natomiast istnieją również inne doskonałe alternatywy, a ich dania z makaronu są naprawdę niezwykłe.

Pantelleria, Trapani province, Sicily, Italy, view of the small village of Scauri, in the lower typical terraces
Pantelleria, prowincja Trapani, Włochy licencja: shutterstock/By Dionisio iemma

Wyspa Pantelleria – najciekawsze plaże

Specchio di Venere jest to jedyna piaszczysta plaża na wyspie i jest tam jezioro. Jezioro, które zajmuje pozostałości kaldery starożytnego wulkanu i z tego powodu zasilane przez różne źródła ciepła. Jego bogate w minerały wody poszerzają efekt odbicia, dając zapierające dech w piersiach krajobrazy: o określonych porach dnia można podziwiać górę odbitą w wodach jeziora, jakby była lustrem. Plaża Cala Levante swoją nazwę zawdzięcza położeniu geograficznemu: znajduje się po wschodniej stronie wyspy, gdzie wschodzi słońce. Jest to jedna z najbardziej sugestywnych plaż tej wyspy: zatoka otacza nieopisany krajobraz i jest idealna dla miłośników nurkowania i snorkelingu. Balata dei Turchi jest także godna uwagi. Dotarcie do tej plaży nie jest łatwe, ponieważ znajduje się na szczycie klifu. Jednak wysiłek zostanie nagrodzony wspaniałym widokiem. Zobaczysz turkusowe wody i kolorowe tła, otoczone dziką przyrodą.

Przeczytaj również: Kurorty na Sycylii

Jak się dostać na wyspę?

Na wyspę można dostać się statkiem (promem i wodolotem). Nie ma bezpośrednich połączeń z głównymi włoskimi portami, więc konieczne jest udanie się do Trapani, a stamtąd wejście na statek Siremar lub skorzystanie z jednego z promów wyspiarskich.

Gdzie spać na wyspie?

Hotel Dream – składa się z uroczych kamiennych domków, które oferują gościom prywatne miejsce, z którego można podziwiać widoki. Jeśli nie zwiedzasz wyspy, ciesz się pysznym jedzeniem lub relaksem przy pięknym hotelowym basenie. Niezwykły hotel składający się z rozległych kamiennych willi na naturalnej wyspie między Sycylią a Tunezją. Bajecznie przestronne kamienne domki z tarasami położonymi na zboczu wzgórza z widokiem na ocean. Basen bez krawędzi, pyszne jedzenie i odkrywanie rezerwatu przyrody wyspy – to jest to, co wyróżnia ten hotel.

Hotel Sikella – to elegancki oraz luksusowy hotel ukryty za jasnymi, bielonymi ścianami na cichych wzgórzach wyspy. Złote drzwi nadają ton tej luksusowej i pięknie zaprojektowanej przestrzeni. Apartamenty są przestronne i nowocześnie urządzone. Znakomita restauracja łączy dania kuchni włoskiej z wpływami arabskimi z doskonałym skutkiem.

Hotel Acropoli – to z całą pewnością takie miejsce, które spełni oczekiwania nawet tej wymagającej osoby. Oferuje ogród ze sprzętem do grillowania, odkryty basen z wanną z hydromasażem oraz łaźnię turecką, 3 km od centrum wyspy. Apartamenty są klimatyzowane i obejmują w pełni wyposażony aneks kuchenny z lodówką oraz jadalnię. W łazience znajduje się wanna lub prysznic, bidet i bezpłatny zestaw kosmetyków.

O tym warto pamiętać!

Pantelleria leży między Sycylią, Włochami i Tunezją. Chociaż włoski jest dumny ze swoich arabskich wpływów. Ma bardzo skomplikowaną historię, w której główni inżynierowie ogrodów i architektury wysp byli pod silnym wpływem kultury arabskiej. Zamiast typowych plaż ludzie pływają w czarnych skał. Głównym ośrodkiem regionu jest Pantelleria Town, wraz ze znacznie mniejszymi Scauri, Tracino & Kamma i Rekale. Wyspa ta ma wiele do zaoferowania, zarówno dla miłośników relaksujących wakacji, jak i dla miłośników historii i kultury. Nawet z gastronomicznego punktu widzenia znajdziesz miłe niespodzianki: kuchnię związaną z wiejskimi korzeniami z wpływami kultury żeglarskiej, która da Ci niepowtarzalne smaki od warzyw, roślin strączkowych i ryb, po klasyczne elementy diety śródziemnomorskiej.

Może Cię zainteresować: Najpiękniejsze plaże na Sycylii

Wyspa wulkaniczna

Uczeni twierdzą, że znaczna część „konstrukcji” wyspy jest spowodowana lawą, która wyszła z wielu erupcyjnych otworów wentylacyjnych, które po zawaleniu się wielkiej kaldery były zajęte wypełnianiem pustki. Jego wysokość jest obecnie znacznie zmniejszona z powodu zawaleń, które miały miejsce w ciągu ostatnich tysiącleci. Dziś wyspa, zdecydowanie prezentuje się w bardziej „wyrafinowanej” odsłonie. Jest głównym celem wielu turystów, którzy chodzą wzdłuż wyspy licznymi ścieżkami i cieszą się wspaniałymi widokami. Piękny o każdej porze roku krajobraz jest idealnym miejscem na długie i regenerujące spacery.

View of Montagna Grande, Pantelleria, Sicily, Italy. Rock landscape
widok na Montagna Grande, Pantelleria licencja: shutterstock/By Elena Ghisalberti

Do Montagna Grande można dotrzeć z dzielnicy Sibà, wzdłuż asfaltowej drogi, która jest wyboista ze względu na korzenie sosen, które w wielu miejscach podniosły nawierzchnię drogi. Wewnątrz można chodzić ścieżkami, które prowadzą do zarośli Morza Śródziemnego lub podążają ścieżką łamaczy ognia, otwartych przez Leśnictwo, aby ograniczyć szkody spowodowane przez pożary, które mogą rozwinąć się w upalne dni lub z powodu niewłaściwego zachowania wczasowiczów. Cała powierzchnia Montagna Grande znajduje się w Zorientowanym Rezerwacie Przyrody wyspy, którego ustanowienie pozwoliło na skatalogowanie i raportowanie na miejscu szeregu starożytnych ścieżek, które można przemierzać pieszo, co prowadzi do odkrycia prawdziwie śródlądowego środowiska. Unikalny w porównaniu do wszystkich innych wysp na Morzu Śródziemnym.

Zwierciadło Wenus

To niezwykle czarujące jezioro, jedno z najbardziej sugestywnych i fascynujących miejsc na wyspie. Zwierciadło Wenus narodziło się jako krater, aby następnie stać się prawdziwym SPA na świeżym powietrzu, dzięki źródłom termalnym, które płyną wewnątrz niego i osiągają temperatury około 40-50 ° C. Po prostu pozostań zanurzony w ciepłych wodach Lustra Wenus przez kilka minut, a następnie wyjdź na zewnątrz, zbierz błoto i rozprowadź je na skórze. Na koniec pozwól mu całkowicie wyschnąć i zanurz się ponownie w czarującym jeziorze, aby się oczyścić. Czysta przyjemność i super gładka skóra. Prawdziwy raj na ziemi, naturalistyczne schronienie, w którym zakochujesz się od pierwszego wejrzenia. Czarująca wizja, która dosłownie pozostawia cię bez tchu. Cisza tak głęboka, że naprawdę wydaje się być w innym wymiarze. W zależności od różnych momentów dnia słońce tworzy rewelacyjne gry światła i koloru na lustrze wody.

Volcanic thermal Venere lake, lago di venere, Pantelleria Island, Sicily, Italy
jezioro, Wyspa Pantelleria, Włochy licencja: shutterstock/By Emilio messina

W nocy, jeśli jest pełnia księżyca, czysta magia. Otoczone tarasowymi winnicami, Zwierciadło Wenus jest idealnym miejscem nawet dla najmłodszych. Sprawdzi się szczególnie jako alternatywa dla morza w dni, kiedy jest to szczególnie wzburzone. Wiosną i jesienią Zwierciadło Wenus staje się punktem obserwacyjnym dla przejścia wielu gatunków ptaków. Idealny dla entuzjastów obserwacji ptaków. Jezioro nazwane Zwierciadłem Wenus. Dlaczego? Otóż dawno, dawno temu Wenus, czarująca bogini miłości i piękna, patrzyła na siebie w tajemniczych wodach jeziora, przed każdym spotkaniem miłości z Bachusem.

Podsumowanie

Kuddia Mida to stożek wulkaniczny położony poniżej Montagna Grande. Jest to punkt, z którego wciąż wyłaniają się opary, świadkowie wulkanicznej natury wyspy. Ta bulgocząca przyroda, ukryta pod płaszczem idyllicznej ciszy, sprawia, że wyspa jest prawdziwym spa na świeżym powietrzu, ozdobionym pięknem krajobrazu, który nie ma sobie równych. Widok z tego miejsca jest w rzeczywistości niezrównany, ponieważ rozciąga się o 360 stopni od góry do morza, pozwalając zrelaksowanemu spojrzeniu obserwatora objąć różnorodność widoków, które schodzą z Montagna Grande w kierunku przezroczystego błękitu Morza Śródziemnego.

Zwiedzanie Kuddia Mida i miejsc, które nadal pamiętają wulkaniczną naturę wyspy, może stworzyć naturalistyczną trasę odkrywania niezwykle sugestywnych zakątków, zdolnych do ujawnienia najbardziej intymnej i głębokiej natury wyspy i jej starożytnej historii. Wyruszenie w odkrywanie naturalistycznych cudów wyspy stanowi inny i wciągający sposób na cieszenie się jej oryginalnością.

Najlepsze hotele na Sycylii

Poprzedni

Najpiękniejsze plaże Sardynii — które warto zobaczyć?

Pompeje – starożytne miasto zniszczone przez wulkan Wezuwiusz

Następny

Dodaj komentarz