Wzgórze San Vigilio w Bergamo – dlaczego warto zwiedzić?

Tagi , , , ,

Bergamo jest bez wątpienia jednym z piękniejszych i ciekawszych miast zlokalizowanych we włoskim regionie Lombardia. Niestety, z uwagi na bliskość Mediolanu, większej i słynniejszej metropolii, jest ono bardzo często przez turystów pomijane. Okazuje się, że miasto nazywane również „bramą Mediolanu” zasługuje na znacznie większą uwagę i na to, by poświęcić dłuższą chwilę czasu na jego zwiedzenie. Największą atrakcją, zlokalizowaną poza centrum, wydaje się być wzgórze San Vigilio. Co więc musisz o nim wiedzieć i w jaki sposób możesz się tam dostać? Przekonajmy się!

Kempingi Włochy
Kempingi Włochy
Zaplanuj swoją podróż

Skorzystaj z Booking.com gdzie znajdziesz najlepsze hotele i apartamenty

Potrzebujesz samochodu podczas wakacji, zarezerwuj z Booking.com

Wyszukaj najlepsze Kempingi z Suncamp.pl

Promy zarezerwujesz z DirectFerries.com

Najlepsze oferty na bilety lotnicze znajdziesz tutaj

Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Jak dostać się na Wzgórze San Vigilio w Bergamo?

Wzgórze San Vigilio w Bergamo jest jednym z tych miejsc, o których istnieniu wielu turystów nie ma nawet pojęcia. Znajduje się ono nieco poza ścisłym centrum miasta, w części, która nie słynie z dużej popularności. Jak zatem możesz się dostać na wzgórze San Vigilio? Otóż nie będzie to większym problemem. Wzgórze to znajduje się na zachodnim krańcu Citta Alta, czyli w Górnym Mieście. Znajdziesz je praktycznie tuż za słynną bazyliką Santa Maria Maggiore. Dlatego też możesz dostać się tam w prosty sposób, korzystając z kolejki Funicolare. Dojeżdża ona na przystanek Funicolare S.Vigilio, który znajduje się tuż przed słynnym zamkiem, zlokalizowanym na wzgórzu.

Wzgórze San Vigilio w Bergamo – atrakcje

Wzgórze San Vigilio w Bergamo jest jedną z największych, choć często niedocenianych atrakcji turystycznych w mieście. Już sam dojazd do niego kolejką liniowo-torową Funicolare jest wyjątkowym przeżyciem. Z jej niewielkich okienek można podziwiać fenomenalną panoramę miasta oraz samego wzgórza San Vigilio. Ma ono jedynie wysokość 496 metrów nad poziomem morza i w dawnych czasach stanowiło najważniejszy punkt ochrony miasta.

Co ciekawe, dawniej w tym miejscu znajdowały się jedynie fortyfikacje obronne, aczkolwiek do dzisiejszych czasów przetrwał jedynie Castello San Vigilio. Mimo tego, że w 1797 roku został całkowicie zburzona, aczkolwiek udało się go odnowić i odrestaurować. W 2004 roku zamek z warownią ponownie został odnowiony i udostępniony turystom do zwiedzania. Warto zauważyć, że mimo wielu wysiłków nie udało się uratować przed zniszczeniem całej budowli. Zachowała się jedynie jedna wieża, zaś z pozostałych ścian i pomieszczeń pozostały jedynie ruiny.

Fountain in Castello Di San Vigilio park in Bergamo. Italy
Fontanna w parku Castello Di San Vigilio w Bergamo. licencja: shutterstock/By odareeeva

Dodatkową atrakcją wzgórze San Vigilio w Bergamo jest także niewielki, aczkolwiek wyjątkowo zadbany ogród, które stanowi fenomenalne miejsce do rekreacji i wypoczynku. Wejście na teren wzgórza, a także zwiedzanie ruin twierdzy jest całkowicie darmowe, co z pewnością jest jedną z największych zalet tego miejsca. Pamiętaj także o tym, że to wzgórze stanowi świetny punkt widokowy. Możesz z niego podziwiać praktycznie całą panoramę miasta i napawać oczy niesamowitymi widokami. Taras ten zlokalizowany jest tuż przy górnej stacji, około kilku metrów od bramy: Porta S. Alessandro. Na górze zlokalizowana jest także niewielka knajpka, która będzie idealnym miejscem na obiad lub włoską kawę.

Gdzie się tu wybrać?

Wzgórze San Vigilio możesz zwiedzać w konkretnych dniach i godzinach. Można się wybrać w każdy dzień tygodnia. W dni powszechnie oraz w soboty będzie czynne od godziny 8:30 do godziny 13:00 oraz od godziny 14:30 do godziny 18:00. Z kolei w niedziele wzgórze San Vigilio w Bergamo otwierane jest od godziny 8:30 do godziny 12:30, a następnie w tych samych godzinach co w pozostałe dni.

Autor: Daria Gajewska

Najlepsze hotele w Lombardii i Mediolanie

Poprzedni

Lotnisko Rzym Fiumicino – jak dojechać do centrum Rzymu?

Najlepsze spa w Toskanii – rekomendowane hotele

Następny

Dodaj komentarz