Wzgórze Vomero – najpiękniejszy widok na Neapol

Tagi , , , , , , , ,

Vomero to górujące nad Neapolem wzgórze, z którego roztacza się rozległa panorama miasta. Wzgórze warto odwiedzić nie tylko ze względu na spektakularne widoki. Jakie atrakcje oferuje turystom wzgórze Vomero i co musisz tutaj zobaczyć?

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Wzgórze Vomero – odkryj uroki dzielnicy zamieszkałej przez arystokrację

Wzgórze Vomero wznosi się w samym sercu Neapolu, w dzielnicy o tej samej nazwie i jest jednym z kilku wzgórz, na których rozciąga się miasto. To miejsce, które umożliwia podziwianie panoramy Neapolu i poznanie miasta z zupełnie innej strony. W zielonej dzielnicy zamieszkiwanej przed laty przez arystokrację do dziś zachował się klimat bogactwa, przepychu, a także blichtru. Wizyta tutaj może przywoływać na myśl skojarzenia z bogatym i dystyngowanym Mediolanem. Luksusowa dzielnica jest jedną z najbardziej ekskluzywnych i najdroższych części miasta, rozciąga się na wzgórzach i góruje nad pozostałą częścią Neapolu. Jest też zupełnym przeciwieństwem zatłoczonego, hałaśliwego centrum.

Co warto zobaczyć na Wzgórzu Vomero w Neapolu?

Wzgórze Vomero przede wszystkim trzy popularne punkty widokowe, z których można podziwiać panoramę Neapolu oraz widok na Zatokę Neapolitańską i Morze Tyrreńskie, a przy dobrej pogodzie także okoliczne wyspy i uśpionego Wezuwiusza. To zdecydowanie miejsce, z najlepszym widokiem w całym Neapolu, jednak wspaniały widok nie jest jedyną atrakcją tego miejsca.

Zamek Sant’Elmo

Na szczycie wzgórza stoi przepiękny Zamek Sant’Elmo. To ogromna, średniowieczna twierdza wzniesiona w latach w latach 1329-1343 przez Andegaweńczyków. W XVI wieku Hiszpanie przebudowali ją na kształt sześcioramiennej gwiazdy. Początkowo zamek był siedzibą króla i jego dworu, później przez wiele lat (aż do końca XX wieku) pełnił funkcję więzienia. Obecnie za wysokimi murami obronnymi kryje się wspaniała, doskonale zachowana budowla. Jej wnętrza są siedzibą Muzeum Sztuki XX wieku oraz miejscem rozmaitych wystaw, koncertów i spektakli. Z dziedzińca, murów i zamkowych wież można podziwiać północną część miasta. Nietrudno się domyślić, że im wyżej, tym bardziej spektakularnych widoków można się spodziewać. Zamek jest otwarty dla zwiedzających codziennie w godzinach 08:30-19:30, a bilet wstępu kosztuje około 5 euro.

Klasztor Certosa di San Martino

W niewielkiej odległości od zamku stoi kolejna warta uwagi budowla. To potężny klasztor Certosa di San Martino z barokowymi zdobieniami, krużgankami, a także ciekawym muzeum wewnątrz. Opactwo zostało wzniesione w XIV wieku na polecenie króla Karola I Andegaweńskiego. Do końca XIX wieku należało do zakonu Kartuzów, a obecnie jest siedzibą Muzeum Narodowego San Martino. Tereny klasztoru to miejsce z najlepszym widokiem na południową część miasta. Klasztor z muzeum można odwiedzić każdego dnia z wyjątkiem środy od 08:30 do 18:00, wstęp kosztuje 6 euro.

Belvedere di San Martino

Trzecim miejscem, z którego można podziwiać panoramę miasta zupełnie za darmo, jest taras widokowy Belvedere di San Martino. Poza widokami i architekturą, na wzgórzu można znaleźć wiele ciekawych sklepów oraz knajpek, eleganckie restauracje i kawiarnie, a także liczne kluby, tawerny i bary.

W ramach odpoczynku warto wybrać się na spacer do parku Villa Floridiana, który otacza letnią rezydencję Lucii Migliaccio. Była to księżna Florydii i żona króla Ferdynanda z Burbonów. Oprócz bujnej zieleni, krętych ścieżek i zagajników, na miejscu można zobaczyć też piękne ogrody oraz odwiedzić niewielki punkt widokowy na tyłach willi, oferujący widok na Zatokę Neapolitańską. Wewnątrz XVIII-wiecznej posiadłości mieści się też wystawa ceramiki i wyrobów ze szkła.

Jak dotrzeć na Wzgórze Vomero?

Na szczyt wzgórza Vomero można wejść na pieszo, wspinając się schodami Via Pedamentina S. Martino, lub skorzystać z kolejki szynowej – na szczyt Vomero prowadzą trzy różne kolejki linowe. Miejska kolejka Funicolare funkcjonuje w Neapolu od 1891 roku i kursuje regularnie co kilka minut. Bilet kosztuje około 2 euro, a wjazd na samą górę zajmuje zaledwie 8 minut. Sama przejażdżka kolejką jest nie lada atrakcją, a jadący stromo w górę oszklony wagon pozwala na uchwycenie pięknych widoków.

Zobacz także nasz wpis o innych wspaniałych miejscach na relaks w Neapolu!

Autor: Agnieszka Muczyn

Najlepsze hotele w Neapolu

Poprzedni

Smaki Florencji – co i gdzie warto zjeść we Florencji?

Piazza Navona i Fontanna Quatro Fumi – zwiedzanie, historia

Następny

Dodaj komentarz