Zabytkowe pałace Florencji, które zobaczyć?

Tagi , , , ,

Florencja, „kolebka renesansu”, szczyci się szeregiem słynnych pałaców o bogatej przeszłości. Palazzo Medici Riccardi, Palazzo Pitti, Palazzo Strozzi, Palazzo Vecchio i Palazzo Rucellai należą do tych cudów architektury. Sztuka i architektura to kamienie węgielne sławy Florencji. Jakie są wszystkie najsłynniejsze pałace Florencji?

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Palazzo Vecchio

Zbudowany w XIV wieku Palazzo Vecchio, znany również jako „Stary Pałac”, stał się ważnym punktem kulturalnym Florencji. Jest nie tylko znaczącym symbolem miasta, ale także kluczem do zrozumienia historii samorządu miejskiego. Dziś funkcjonuje jako muzeum i przyciąga ludzi z całego świata, by podziwiać jego cuda. Torre d’Arnolfo, wyjątkowa wieża zegarowa, wyróżnia się we Florencji jako dobrze znany symbol miasta. Wznoszące się na 94 metry arcydzieło architektury prezentuje odwiedzającym zapierające dech w piersiach panoramy Florencji i jej okolic. Na cześć utalentowanego architekta Arnolfo di Cambio wieża przyjmuje jego wybitne imię i spuściznę.

Imponujące z zewnątrz wnętrze Palazzo Vecchio szczyci się szeregiem cennych dzieł sztuki. Wśród licznych arcydzieł na wystawie znajdują się freski autorstwa Giorgio Vasariego. Szczególnie znane są monumentalne freski Vasariego w Sala dei Cinquecento. Dzieła te przedstawiają triumfy Florencji w bitwach z Pizą, a także Sieną. „Geniusz Zwycięstwa”, zamówiony przez papieża Juliusza II, to tylko jedna z wielu rzeźb w pałacu autorstwa znanych artystów Donatello, Bandinelli i Michała Anioła. Dodatkowo pałac zdobią różne inne dzieła sztuki.

Nadal używany przez władze lokalne, Palazzo Vecchio to nie tylko muzeum, ale także tętniące życiem centrum polityczne, służące jako ratusz Florencji i jego sale nadal aktywnie zaangażowane.

Palazzo Pitti

W XV wieku florencki bankier Luc Pitti zbudował Palazzo Pitti, imponujący model architektury renesansowej. Rezydencja rodziny Medyceuszy, ten wspaniały pałac, obecnie mieści różne muzea, w szczególności Galerię Palatyńską z asortymentem sztuki renesansowej. Niedaleko Ponte Vecchio, na południowym brzegu rzeki Arno, znajduje się Palazzo Pitti, kluczowy element panoramy Florencji. Styl architektoniczny tego okresu odzwierciedla jego wielka fasada, składająca się z trzech rzędów prostych kwadratowych okien.

W 1458 roku rozpoczęto budowę pałacu, z tego okresu pochodzi jego dominująca bryła. Tożsamość architekta stojącego za budynkiem pozostaje niepewna. Według XVI-wiecznej relacji Giorgio Vasariego za mózg uważano Filippo Brunelleschi, jednak twierdzenie to budzi kontrowersje. Inni stawiają hipotezę, że odrębne elementy stylistyczne pałacu wskazują na zaangażowanie Leona Battisty Albertiego. Po śmierci właściciela w 1472 roku budowa pałacu została wstrzymana. Dopiero w 1550 roku budynek nabyła rodzina Medyceuszy z Florencji z zamiarem przekształcenia go w oficjalną rezydencję władców Wielkiego Księstwa Toskanii. Następnie przystąpili do odbudowy niedokończonej wcześniej struktury.

Pałac wypełniony jest bogactwem dzieł sztuki. Należą do nich arcydzieła utalentowanych malarzy, takich jak Raffael, Tycjan, Rubens i Caravaggio. Jedno z muzeów znajdujących się w pałacu, Palatine Gallery, zawiera naprawdę znaczący asortyment sztuki renesansowej, uznawanej na całym świecie. Ogród Boboli, znajdujący się w Palazzo Pitti, to wspaniały ogród we Florencji. Ten ogromny ogród w stylu włoskim, wypełniony fontannami, rzeźbami, ukwieconymi alejami, a także grotami, oferuje idealną okazję do relaksu podczas spokojnego spaceru po wizycie w pałacu.

Palazzo Strozzi

Pochodzący z 1489 roku Palazzo Strozzi to epickie dzieło renesansowej architektury mieszkalnej. Został zaprojektowany z miłością dla znamienitego klanu Strozzi. Być może o nich słyszałeś – w swoich czasach były wielką sprawą. Od imponującej kamiennej fasady po wyśmienite wystawy sztuki — łatwo zrozumieć, dlaczego Palazzo Strozzi słynie ze swojego kulturowego i architektonicznego znaczenia.

Zaprojektowany przez Benedetto da Maiano Palazzo Strozzi wyróżnia się jako niezwykły pałac we Florencji. Jego powstanie rozpoczęto w 1489 r. na prośbę Filippa Strozziego, a zakończono w 1538 r. W dolnej części frontonu szeroki łuk zamyka portal, uzupełniony szeregiem prostokątnych okien po obu stronach. Powyżej, w górnej części gmachu znajdują się dwie kondygnacje z dobrze oświetlonymi pomieszczeniami, każde ozdobione łukowatymi oknami składającymi się z dwóch tafli szkła. Budynek zwieńczony jest też podwójnie ząbkowanym gzymsem ma rustykalną fasadę ozdobioną boniowaniem. Il Cronaca, słynny projektant, zaprojektował tę wyjątkową cechę, czyniąc ją ukoronowaniem konstrukcji.

Znajdujące się na trzech poziomach krużganki otaczają prostokątny wewnętrzny dziedziniec, na który wchodzi się przez portal i znajdującą się za nim salę. Ten unikalny system komunikacji zapewnia dostęp do poszczególnych pomieszczeń. Położony w samym sercu Florencji Palazzo Strozzi jest prawdziwym arcydziełem architektury. W całej swojej bogatej historii ten kultowy budynek stał się ośrodkiem kulturowego wzbogacenia, szczycącym się różnorodną gamą prowokujących do myślenia eksponatów sztuki. Zachwycając gości eklektyczną mieszanką ponadczasowych obrazów, wykwintnych rzeźb, urzekających fotografii, a także najnowocześniejszych instalacji, Palazzo Strozzi naprawdę oferuje wrażenia zmysłowe jak żadne inne.

Palazzo Medici Riccardi

Zbudowany w XV wieku imponujący Palazzo Medici Riccardi szczyci się znakomitym pokazem renesansowego wzornictwa. Kamienna fasada pałacu, choć niepozorna, emanuje niezaprzeczalnym urokiem, który doskonale oddaje istotę epoki. W jego murach odwiedzający odkryją zapierającą dech w piersiach Kaplicę Medyceuszy. Ozdobiona wspaniałymi freskami, utalentowanego Benozzo Gozzoli, kaplica przedstawia urzekający procesję Trzech Króli. Jednym z najważniejszych symboli Florencji jest Palazzo Medici Riccardi, ważny punkt orientacyjny na kulturalnej mapie miasta. Michelozzo di Bartolomeo stworzył to arcydzieło na zamówienie Cosimo de’ Medici, przywódcy wpływowej rodziny Medici. Przez lata pałac służył jako rezydencja wielu pokoleniom tej potężnej rodziny.

Równie imponujący w środku, pałac prezentuje ozdobne sufity, ściany pokryte freskami i marmurowe podłogi. Jego kamienna fasada jest prosta, ale elegancka i nawiązuje do typowej florenckiej architektury renesansowej. Pokoje rozmieszczone są symetrycznie wokół centralnego dziedzińca. Kaplica Trzech Króli, znana również jako Kaplica Medyceuszy, jest jednym z najważniejszych miejsc w pałacu. W tej świętej przestrzeni ściany prezentują niezwykłe freski stworzone ręką Benozzo Gozzoli w epoce renesansu. Te wspaniałe dzieła sztuki z pasją przedstawiają procesję Trzech Króli, włączając wybitne osoby z rodu Medyceuszy wśród żywych postaci ożywionych.

Zawierająca szeroki asortyment dzieł z epoki renesansu, w tym też rękopisy, inkunabuły i wczesne druki, Biblioteka Riccardiana jest jedną z najważniejszych bibliotek historycznych we Włoszech. Ta słynna biblioteka znajduje się w Palazzo Medici Riccardi.

Palazzo Rucellai

Palazzo Rucellai powstał w XV wieku dla florenckiej rodziny Rucellai, zaprojektował go słynny architekt Leon Battista Alberti. Fasadę pałacu powszechnie uważa się za wybitne osiągnięcie architektury renesansowej. Piękny dziedziniec znajdujący się na terenie pałacu jest jedną z jego najbardziej charakterystycznych cech. Położony w samym sercu Florencji słynny Palazzo Rucellai wyróżnia się jako niezwykły cud architektury. Ten budzący podziw budynek, zbudowany z piaskowca, doskonale prezentuje charakterystyczną estetykę epoki „renesansu florenckiego”. Jego monumentalna fasada, podzielona też na trzy poziomy, szczyci się urzekającą ekspozycją dekoracyjnych wzorów, umiejętnie ucieleśniających słynny styl Alberti.

Pałac może się poszczycić imponującymi wnętrzami ozdobionymi misternymi sufitami, podłogami z polerowanego marmuru i ścianami ozdobionymi freskami. Do godnych uwagi komnat pałacu należy Sala dei Pappagalli, której ściany zdobią żywe freski przedstawiające papugi w stylu renesansowym. Dziedziniec Palazzo Rucellai jest jego najbardziej zauważalną cechą, ukazującą geniusz projektu Albertiego. Triumf architektury renesansu, ta symetryczna oaza, z idealnie splecionymi kolumnami i łukami, jest przykładem artystycznej wizji Albertiego.

Poprzedni

Czy Florencja jest bezpieczna? Na co uważać?

Muzeum Figur Woskowych w Rzymie – zwiedzanie, bilety

Następny

Dodaj komentarz