Zamek Castel dell’Ovo to okazała budowla stojąca w samym sercu Neapolu – jednego z najbardziej znanych włoskich miast. Średniowieczna twierdza jest jedną z trzech najważniejszych budowli w Neapolu i najstarszą fortyfikacją w mieście, przyciąga odwiedzających swoim stylem, malowniczym położeniem oraz historią. Castel dell’Ovo w Neapolu to w dosłownym tłumaczeniu „zamek jajeczny” – skąd tak oryginalna nazwa i jaka jest historia dawnej twierdzy?
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!
Zamek Castel dell’Ovo – historia i ciekawostki
Castel dell’Ovo, czyli „zamek jajeczny” zawdzięcza swoją intrygującą nazwę miejscowej legendzie. Owa legenda głosi, że pochowany w Neapolu rzymski poeta Wergiliusz, który był przez mieszkańców uznawany za czarownika, miał niegdyś magiczne jajo (łac. „ovo”). Po jego śmierci jajo zostało umieszczone w zamku, by chronić budowlę, a jego rozbicie miało sprowadzić na miasto katastrofę. Podobno tajemnicze jajo ukryto w podziemiach lub fundamentach zamku, jednak do dzisiaj nie udało się go odnaleźć.
Okazała, średniowieczna twierdza stoi na wybrzeżu Zatoki Neapolitańskiej, nieopodal dzielnicy Santa Lucia oraz historycznego centrum Neapolu, wpisanego na listę UNESCO i jest najstarszą fortyfikacją w mieście. Zamek wybudowano na niewielkiej wysepce o nazwie Megaride, w miejscu dawnej greckiej kolonii i późniejszej rzymskiej fortecy. To właśnie tutaj znajdowało się też pierwsze centrum Neapolu. Mała wyspa była zamieszkana przez Greków już w IX wieku p.n.e. i stała się zalążkiem dzisiejszego miasta.
Obecny zamek został wzniesiony w XII wieku przez Normanów i po przeniesieniu stolicy z Palermo do Neapolu pełnił funkcję królewskiej rezydencji aż do czasu, gdy zastąpił go znacznie większy Castel Nuovo. Średniowieczną budowlę w większości zniszczono podczas jednej z bitew w 1503 roku. Aktualny wygląd Zamku Jajecznego to efekt prac renowacyjnych, które przeprowadzono w 1975 roku. Obecnie wnętrza zamku Castel dell’Ovo są także wykorzystywane do organizacji imprez oraz wystaw sztuki.
Dawna rezydencja królewska to okazała budowla z dwiema wieżami i wysokimi murami obronnymi, które są doskonałym punktem widokowym z widokiem na morze, pobliską przystań i przybrzeżną część Neapolu. Chociaż zamek stoi na wyspie, to jest połączony ze stałym lądem 100-metrową groblą z kamiennym mostem. Wyjątkowo fotogenicznym w połączeniu z zabytkową budowlą na tle turkusowej wody Zatoki Neapolitańskiej.

Zwiedzanie zamku w Neapolu
Zamek Jajeczny znajduje się pod adresem Via Eldorado 3. Jest to na tyle charakterystyczna i popularna budowla w Neapolu, że nawet bez adresu nie sposób go nie znaleźć. Twierdza stoi na wybrzeżu, w odległości 20 minut spaceru od centrum miasta. Można to dotrzeć na pieszo, wybierając się na spacer nadmorską promenadą. Można też skorzystać z komunikacji miejskiej (metro: linia nr 1, autobusy: nr 140, 154 i C25)
Na wizytę w zamku z powodzeniem wystarczy godzina. Do zwiedzania udostępniono dziedziniec oraz tarasy zewnętrzne i mury obronne twierdzy. Spacer po murach zapewnia także jeden z lepszych widoków w Neapolu. Na najwyższy poziom twierdzy można dostać się schodami lub też windą. Przestronne zamkowe komnaty w większości zarezerwowano dla odbywających się tu regularnie wystaw, spektakli i konferencji. Wewnątrz zamku można zwiedzić jedynie Salę Kolumnową, Kościół Zbawiciela oraz także aktualne wystawy.
Zamek jest też siedzibą Museo di Etnopreistoria, czyli muzeum etnograficznego. W niektórych pomieszczeniach można podziwiać ekspozycje rozmaitych prehistorycznych narzędzi, skamieniałości, ceramiki oraz materiałów etnograficznych. Wokół zamku, na terenie wyspy, znajduje się również XIX-wieczna wioska rybacka z portem oraz kilka restauracji i kawiarni.
Zamek Castel dell’Ovo – Ceny biletów i godziny otwarcia
Zwiedzanie Castel dell’Ovo jest całkowicie bezpłatne, opłaty za wstęp zdarzają się też jedynie sporadycznie, głównie podczas większych wydarzeń. Zamek jest dostępny dla odwiedzających od poniedziałku do piątku w godzinach 09:00-19:00 oraz w niedziele od 09:00 do 13:00.
Zapoznaj się również ze wpisem o Muzeum Kaplicy Sansavero w Neapolu!
Autor: Agnieszka Muczyn