Zamek Sforzów (Castello Sforzesco) – najważniejsze informacje o obiekcie

Tagi , , , , , , ,

Zamek Sforzów prawdopodobnie jest jednym z najważniejszych i najbardziej rozpoznawalnych zabytków w Mediolanie. Ta średniowieczno-renesansowa twierdza przyciąga turystów jak prawdziwy magnes. Ceglany zamek w centrum Mediolanu może pochwalić się nie tylko wyjątkową historią, ale także fenomenalną architekturą. Chcesz wiedzieć o nim więcej? Czytaj dalej!

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Zamek Sforzów (Castello Sforzesco) – historia, ciekawostki

Zamek Sforzów, czyli Castello Sforzesco jest jednym z najpiękniejszych zamków we Włoszech. Został on wybudowany w roku 1300 przez rodzinę Viscontich. Zdecydowali się oni na postawienie tak monumentalnej twierdzy tuż za średniowiecznymi murami obronnymi. Wiele osób wskazuje, że styl architektoniczny zamku nawiązuje do epoki odrodzenia, jednak specjaliści doszukują się w jego konstrukcji elementów eklektycznych. Prawda jest jednak taka, że w całej fasadzie zamku, można doszukiwać się połączeń stylu różnorodnych epok. Z tego też względu Castello Sforzesco ma wyjątkowe znaczenie artystyczne.

Zamek Sforzów (Castello Sforzesco) – gdzie się znajduje, jak dojechać?

Zamek Sforzów znajduje się w samym centrum Mediolanu. Dokładnie możesz go znaleźć pomiędzy dzielnicą Zona 1 Centro Storico a parkiem i dzielnicą Sempione. Najprościej będzie Ci się do niego dostać za pośrednictwem komunikacji miejskiej. Tuż przy samym wejściu do słynnego zamku znajduje się przystanek Cairoli M1.

Aerial drone photo of iconic medieval Castle of Sforza or Castello Sforzesco and beautiful Sempione park in the heart of Milan, Lombardy, Italy
Zdjęcie z lotu ptaka kultowego średniowiecznego zamku Sforza lub Castello Sforzesco i pięknego parku Sempione w sercu Mediolanu, Lombardii, Włochy, licencja: shutterstock/By Aerial-motion

Muzea w Zamku Sforzów (Castello Sforzesco): kolekcje i dzieła

Obecny Zamek Sforzów jest siedzibą dla wielu muzeów. Znajdziesz w nim między innymi:

  • Muzeum Sztuki Antycznej;
  • Galerię Obrazów;
  • Muzeum Sztuki Użytkowej;
  • Muzeum Instrumentów Muzycznych;
  • Muzeum Egipskie;
  • Muzeum Prehistoryczne.

Najważniejszym z nich wydaje się być jednak Galeria Obrazów. Mieści ona w sobie znakomite kolekcje sztuki holenderskiej, renesansowej, barokowej sztuki włoskiej, francuskiej. Znajdziesz w niej także ostatnie, nieukończone dzieło słynnego Michała Anioła.

Ostatnie dzieło Michała Anioła w Zamku Sforzów

W Galerii Obrazów w Castello Sforzesco znajdziesz wyjątkowe, nieukończone dzieło Michała Anioła – Pieta Rondanini. Prace nad nią artysta rozpoczął w 1564 roku. Choć rzeźba prezentuje się w kompletny sposób, to jednak wiele osób uważa ją za niedokończoną. Powodem, była śmierć artysty. Jednocześnie to dzieło Michała Anioła znacznie różni się od pozostałych. Rzeźba ta przedstawia – w dość nietypowy sposób – Matkę Boską w pozycji stojącej, która trzyma ciało martwego Jezusa.

Muzeum Sztuki Antycznej (Museo d`Arte Antica) – zwiedzanie

Muzeum Sztuki Antycznej jest obowiązkowym punktem Twojej wycieczki. Znajdziesz tam pokaźną kolekcję rzeźb, które pochodzą jeszcze z czasów wczesnego chrześcijaństwa. Niektóre wystawy oferują również sztukę średniowieczną oraz renesansową. Zwróć także uwagę na to, że muzeum to zgromadziło pokaźną kolekcję broni oraz zbroi. Koniecznie udaj się do słynnej Sale delle Asse, która została udekorowana przez samego Leonardo da Vinci.

Muzeum Sztuki Użytkowej (Museo delle Arte Decorative) – zwiedzanie

Muzeum Sztuki Użytkowej pozwoli Ci się zapoznać z dawnymi zegarami, porcelaną, a także przedmiotami wyrabianymi ze złota i ze srebra. Podczas zwiedzania koniecznie odwiedź Sala della Balla. Zgromadzone są w niej tylko i wyłącznie gobeliny, które zaprojektowane były przez ucznia jednego z artystów. Co ciekawe, każdy z nich odzwierciedla jeden z dwunastu miesięcy w roku.

The Sforza Castle - Castello Sforzesco in Milan, Italy.
Zamek Sforzów – Castello Sforzesco w Mediolanie, Włochy., licencja: shutterstock/By GagliardiPhotography

Muzeum Egipskie (Museo Egizio) – zwiedzanie

Jak łatwo możesz się domyślić, muzeum to skupia się głównie na kulturze starożytnego Egiptu. Podzielone jest ono na kilka sal, w których zgromadzone są wyjątkowo ciekawe artefakty. Zapoznasz się z przedmiotami codziennego użytku i biżuterią, która wykorzystywana była przez antyczną kulturę.

Muzeum Instrumentów Muzycznych (Museo degli Strumenti Musicali) – zwiedzanie

Kolejnym, wyjątkowo ciekawym muzeum w Castello Sforzesco jest Muzeum Instrumentów Muzycznych. Możesz tam zapoznać się z instrumentami muzycznymi, które pochodzą z różnorodnych kultur i obszarów geograficznych. Co więcej, szacuje się, że najstarsze zbiory instrumentów, jakie zobaczysz w tym muzeum, są z XV wieku.

View of the Sforzesco castle in Milan city
Widok zamku Sforzów w Mediolanie, licencja: shutterstock/By Antonio Filippi

Zamek Sforzów (Castello Sforzesco) – najważniejsze informacje

Godziny otwarcia

Jeśli planujesz zwiedzanie Zamku Sforzów, to musisz wiedzieć, że ma on stałe godziny otwarcia. Nie zmieniają się one w zależności od sezonu. Zamek jest więc udostępniony dla zwiedzających każdego dnia, w godzinach od 7:00 do 19:30. Jeśli planujesz zorganizowaną wycieczkę – w większej grupie – możesz także skorzystać z opcji zwiedzania z przewodnikiem. Jednak pamiętaj, by poinformować obsługę zamku o tym fakcie z odpowiednim wyprzedzeniem – na około godzinę przed planowaną wizytacją.

Ceny biletów, gdzie kupić

Podczas planowania wizyty w Zamku Sforzów pamiętaj, że musisz kupić bilety wstępu. Ich cena będzie uzależniona od tego, na jaką opcję się zdecydujesz. Jeśli zależy Ci na zwiedzaniu z audioprzewodnikiem, wówczas za wejściówkę będziesz musiał zapłacić około 75 złotych. Jeśli z kolei chcesz połączyć zwiedzanie zamku oraz np. winnicy Leonarda, która znajduje się w jego pobliżu, wówczas zapłacisz około 150 złotych. Pamiętaj jednak, że jeśli podróżujesz z rodziną, to Twoje pociechy mogą skorzystać ze zniżek. Dzieci do lat 17 mogą skorzystać z darmowego wstępu do zamku. Zniżka przysługuje również seniorom, którzy zapłacą za bilet wstępu jedynie około 44 złotych. Jeśli zastanawiasz się, gdzie możesz kupić bilety, wówczas masz dwie możliwości.

Main entrance to the Sforza Castle - Castello Sforzesco and fountain in front of it, sunny day and clouds in the sky,Milan, Italy
Główne wejście do zamku Sforzów – Castello Sforzesco i fontanna przed nim, słoneczny dzień i chmury na niebie, Mediolan, Włochy, licencja: shutterstock/By Roberto Binetti

Możesz zdecydować się na ich zakup bezpośrednio w kasach biletowych. Znajdują się one przy samym wejściu do zamku, Możesz także zdecydować się na ich zakup w aplikacji. Pamiętaj, że kupując bilet przez aplikację, zwykle możesz liczyć na pokaźne zniżki. Dodatkowo nie musisz czekać w długich kolejkach. Wówczas potwierdzenie zakupu wraz z ważnym biletem zostanie Ci przesłane na maila.

Czytaj także:

Teatr La Scala w Mediolanie – zwiedzanie, koncerty, ceny biletów

Noclegi i hotele w Mediolanie – lista najlepszych obiektów noclegowych w mieście

Autor: Daria Gajewska

Najlepsze hotele w Mediolanie

Poprzedni

Noclegi i hotele w Mediolanie – lista najlepszych obiektów noclegowych w mieście

Kościół San Satiro w Mediolanie – zwiedzanie, gdzie się znajduje?

Następny

Dodaj komentarz