Zamek Świętego Anioła w Rzymie – zwiedzanie, bilety, czy warto?

Tagi , , , , , ,

Rzym to stolica i największa metropolia słonecznej Italii. Każdego roku do miasta zjeżdżają turyści z każdego zakątka świata. Okazuje się, że w Rzymie nie brakuje atrakcji i zabytków, które zachwycą każdego. Bez wątpienia jednym z nich jest Zamek Świętego Anioła w Rzymie, którego nie możesz przegapić podczas zwiedzania miasta. Dowiedz się na jego temat wszystkiego, co ważne.

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Zamek Świętego Anioła – historia, ciekawostki

Zamek Świętego Anioła, czyli Castel d’Angelo to grobowiec samego cesarza Hadriana, a także jego rodziny i kolejnych następców. Co ciekawe, budowa tego mauzoleum rozpoczęła się jeszcze za życia Hadriana, jednak ukończono ją dopiero w 139 roku, czyli już po śmierci władcy. Zamek Świętego Anioła znajduje się w ogrodach Domicji. Grobowiec ten w całości rozplanowany został w kształcie kwadratu, którego długość boku wynosi aż 85 metrów. Co jest jednak najciekawsze, mauzoleum to było częścią murów obronnych miasta, więc oprócz grobowca, pełniło także szereg innych funkcji.

Beautiful castel sant'angelo rome italy
zamek świętego Anioła w Rzymie, licencja: shutterstock/By Harjot2h

Następnie, za panowania Teodoryka zamieniono ją w więzienie, a następnie przebudowano na fortecę. Niestety, w okresie oblężenia Rzymu Zamek Świętego Anioła został częściowo zniszczony, a same rzeźby, które znajdowały się we wnętrzu, posłużyły jako broń. Niemniej jednak za panowania Grzegorza I Wielkiego zamek w końcu zaczął pełnić pierwotną funkcję. Co więcej, sama nazwa nie została nadana przypadkowo. Budowla została przemianowana na Zamek Świętego Anioła, by upamiętnić moment jego ukazania się, kiedy to Rzym trawiony był przez śmiercionośną zarazę. Mieszkańcy i władcy pandemię utożsamiali z gniewem Stwórcy, a co za tym idzie, objawienie Anioła w mauzoleum, zostało uznane za zwiastun od Boga.

Gdzie znajduje się Zamek Świętego Anioła?

Zamek Świętego Anioła to jeden z najważniejszych symboli miasta. Znajduje się on na prawym brzegu rzeki Tybr, dokładnie naprzeciwko Piazza Navona. Budowla zlokalizowana jest przy ulicy Lungotevere Castello 50 i otoczona jest malowniczym parkiem.

Jak dostać się na zamek św. Anioła?

Do Zamku Świętego Anioła możesz dostać się na wiele sposobów. Jedna z opcji to spacer, podążając w kierunku południowym od Panteonu, ale możesz także dojechać tam samochodem lub rowerem. Inna opcja to przejazd komunikacją miejską. Przystanki takie jak np. Crescenzio/Orazio i Piazza Pia/Castel Sant’Angelo znajdują się na przeciwko mauzoleum.

Ponte Sant'Angelo over the Tiber and  Castel Sant'Angelo in Parco Adriano, Rome
most św. Anioła i Zamek Świętego Anioła, Rzym, licencja: shutterstock/By AlexAnton

Most św. Anioła

Most św. Anioła prawdopodobnie jest jednym z najbardziej znanych mostów w całym Rzymie. Jest to poniekąd sekretne połączenie z Watykanem, które prowadzi właśnie od Zamku Świętego Anioła. Przez most ten z pewnością przejdziesz, jeśli będziesz chciał piechotą dostać się do Stolicy Apostolskiej. Zwróć uwagę na najbardziej charakterystyczny element tego mostu – rzeźby 10 aniołów Giovanniego Lorenzo Beriniego. Ciągną się one praktycznie przez całą długość mostu.

Bilety do Zamku Świętego Anioła, gdzie kupię

Bilety do Zamku Świętego Anioła możesz kupić bezpośrednio na miejscu lub za pośrednictwem strony online. W cenie takiego biletu masz możliwość zwiedzania zamku z przewodnikiem. Takie wycieczki nazywają się „Sekretny Zamek”. Pojedyncza wejściówka dla osób dorosłych to koszt 15 euro. Z kolei młodzież w wieku od 18 do 25 lat może skorzystać z możliwości zakupu biletu ulgowego w cenie 2 euro. Z kolei dzieci do lat 18 mogą zwiedzać Zamek Świętego Anioła całkowicie za darmo!

Castel Sant Angelo, Rzym, Włochy
Zamek Świętego Anioła, Rzym, Włochy, licencja: shutterstock/By noppasinw

Zamek Świętego Anioła: bez kolejki z audioprzewodnikiem

Zwiedzanie Zamku Świętego Anioła z audioprzedownikiem pomoże Ci lepiej poznać jego historię i poszczególne zakamarki. Takie wycieczki możesz kupić np. na stronie: www.tiqets.com. Co więcej, taka wycieczka upoważnia Cię do wstępu bez kolejki, więc możesz zaoszczędzić sporo cennego czasu. Audioprzewodnik dostępny jest w różnych językach, więc możesz wybrać ten, który najbardziej Ci odpowiada. Taka opcja zwiedzania Zamku Świętego Anioła jest nie tylko wygodna i komfortowa, ale także o wiele bardziej interesująca. Sprawdź więc dostępne wycieczki i wybierz tę, która Cię interesuje!

Autor: Daria Gajewska

Najlepsze hotele w Rzymie

Poprzedni

Florencja nocą: rozrywkowe atrakcje miasta, lokale, bary

Bazylika Matki Bożej Anielskiej i Męczenników w Rzymie – zwiedzanie

Następny

Dodaj komentarz