Zatybrze (Trastevere) – najstarsza i najpiękniejsza część Rzymu

Tagi , , , , , , ,

Rzym to miasto rozlokowane na siedmiu wzgórzach, które cieszy się ogromną popularnością wśród turystów. Będąc w mieście, nie możesz ominąć jednej z najbardziej kolorowych i jednocześnie najstarszych dzielnic — Trastevere. Nazwa ta w wolnym tłumaczeniu na język polski przedstawiana jest jako Zatybrze, co znajduje potwierdzenie w rzeczywistości. Trastevere znajduje się dokładne po drugiej stronie rzeki. Jak możesz się tam dostać i co powinieneś zobaczyć? Przekonajmy się!

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Zatybrze (Trastevere) – historia, ciekawostki

Zatybrze — kolorowa i awangardowa dzielnica Rzymu, która przyciąga turystów jak prawdziwy magnes. Jej korzenie sięgają zamierzchłych czasów i są ściśle powiązane z rzymską klasą robotniczą. Dawniej Trastevere było uznawane za „dzielnicę ubogich”. Znajdowały się tam obdrapane kamienice, a także popadające w ruiny domostwa. Zatybrze — zgodnie ze źródłami — istniało jeszcze w okresie przed naszą erą. Niestety, z tego czasu nie zachowało się zbyt wiele zapisków odnośnie do samej dzielnicy. W roku 64 naszej ery dzielnica ta została całkowicie zniszczona podczas pożaru. Co ciekawe, wydarzenie to miało miejsce za panowania cesarza Nerona, który winę za pożar i zniszczenie Zatybrze zrzucił całkowicie na chrześcijan, a w efekcie rozpoczęły się ich prześladowania.

Przytulna stara ulica na Trastevere w Rzymie, Włochy. Trastevere jest rione Rzymu, na zachodnim brzegu Tybru w Rzymie, Lacjum we Włoszech. Architektura i punkt orientacyjny Rzymu
Przytulna stara ulica na Trastevere w Rzymie, Włochy. Trastevere jest rione Rzymu, na zachodnim brzegu Tybru w Rzymie, Lacjum we Włoszech. Architektura i punkt orientacyjny Rzymu, licencja: shutterstock/By catarina

W ciągu kolejnych lat dzielnica ta była sukcesywnie odbudowywana i restaurowana. Jednak jej głównymi mieszkańcami dalej pozostawali ubodzy mieszkańcy Rzymu, a także Żydzi. Charakter Trastevere nieustannie się zmieniał, a obecny klimat i wygląd dzielnicy nie nawiązuje do wydarzeń, które miały miejsce w przeszłości. Zatybrze jest obecnie miejscem dla artystów, a także i dla turystów. Znajdziesz tam wiele barów, klubów i restauracji, które otwarte są do późnych godzin nocnych. Zatybrze pozwoli Ci poczuć prawdziwy klimat Wiecznego Miasta!

Gdzie znajduje się Zatybrze (Trastevere)?

Zatybrze znajduje się po drugiej stronie rzeki Tybr, jeśli spacerujesz od strony centrum miasta. Dzielnica usytuowana jest na prawym brzegu, naprzeciwko takich zabytków jak, chociażby Panteon czy Forum Romanum. Dostać się tam możesz w bardzo prosty sposób. Do dzielnicy, ze ścisłego centrum, prowadzi most Ponte Palatino, który łączy oba brzegi Tybru. Dojedziesz tam także komunikacją miejską, samochodem, rowerem oraz taksówką.

Old street in Trastevere, Rome, Italy. Trastevere is rione of Rome, on west bank of Tiber in Rome. Architecture and landmark of Rome
Stara ulica w Trastevere, Rzym, Włochy. Trastevere to rione Rzymu, na zachodnim brzegu Tybru w Rzymie. Architektura i punkt zwrotny Rzym, licencja: shutterstock/By catarina

Atrakcje Zatybrza – co zobaczyć?

Trastevere to obecnie jedna z najmodniejszych dzielnic w całym mieście. Spośród wszystkich 22 rione, na które dzieli się Rzym, to właśnie tam spotkasz najwięcej turystów. Słynie ona przede wszystkim ze swojego kolorowego wydźwięku oraz specyficznego klimatu. Mieszkańcy i podróżni uwielbiają spacerować wąskimi uliczkami, które pozwalają im na chwilę się zatrzymać i odpocząć. Zatybrze jest idealną dzielnicą dla Ciebie, jeśli masz ochotę oderwać się od zatłoczonego Koloseum czy Fontanny di Trevi. Dzielnica może pochwalić się szeregiem atrakcji i zabytków. Co więc możesz zobaczyć podczas spaceru po dzielnicy Trastevere?

1. Bazylika Najświętszej Maryi Panny na Zatybrzu

Basilica di Santa Maria in Trastevere z pewnością jest jedną z największych atrakcji Zatybrze. Uznawana za najstarszą bazylikę w Rzymie. Zgodnie ze źródłami, pierwsze fundamenty tej świątyni zostały położone już w II wieku naszej ery. Prawdopodobnie, jest to także pierwszy kościół maryjny, jaki powstał w mieście. Obecna bazylika słynie z mozaiki absydy oraz bogatych zdobień, które możesz podziwiać we wnętrzu. Co ciekawe, tuż obok Bazyliki Najświętszej Maryi Panny na Zatybrzu znajduję się także Bazylika św. Cecylii na Zatybrzu. Ten kościół również jest zaliczany do jednego z najstarszych w Rzymie.

2. Wzgórze Janiculum (Gianicolo)

Rzym zbudowano na siedmiu wzgórzach, a Wzgórze Janiculum jest drugim, największym z nich. Jest to także jeden z najpiękniejszych punktów widokowych, jaki tylko znajdziesz na Zatybrzu. Rozpościera się stąd malownicza panorama miasta, a jeśli masz ochotę, to możesz udać się na spacer do Watykanu! Na samym szczycie Gianicolo znajduje się także pokaźny pomnik Giuseppe Garibaldiego. Każdego dnia, o godzinie 12:00 jest stąd oddawana salwa armatnia na jego cześć.

City of Rome sunset cityscape in Lazio, Italy. View from top of the Janiculum Hill (Gianicolo)
Rzym Włochy. Widok ze szczytu wzgórza Janiculum (Gianicolo), licencja: shutterstock/By rognar

3. Ogród Botaniczny w Rzymie (Orto Botanico di Roma)

Ogród Botaniczny w Rzymie to wspaniały i pełny natury skrawek Zatybrza. Jeśli masz dość tłumów turystów i wszechobecnego pośpiechu, to koniecznie udaj się do Orto Botanico di Roma. Ogród ten słynie z bujnej i egzotycznej roślinności, która pozwoli Ci schronić się przed upałem. Jest to popularne miejsce do wypoczynku i rekreacji, które gwarantuje Ci możliwość przebywania na łonie przyrody.

4. Wyspa Tyberyjska (Isola Tiberina)

Isola Tiberina to również jednak z większych atrakcji Zatybrza. Jest to jednak z dwóch wysp, które znajdują się na rzece. Ma ona około 270 metrów długości i 67 metrów szerokości. Z wyspą tą związana jest mistyczna legenda. W 293 roku przed naszą erą miasto zmagało się ze śmiercionośną zarazą. Mieszkańcy chcieli więc wznieść świątynie i zanosić prośby do Boga o koniec pandemii. Kluczem do uzdrowienia miasta, miało być także sprowadzenie świętego węża — uosobienia Stwórcy w wierzeniach Rzymian. Wąż jednak miał wślizgnąć się do Tybru i dopłynąć na Isola Tiberina, gdzie następnie zniknął. W ten sposób wskazał on miejsce budowy świątyni, którą ukończono w 289 roku przed naszą erą. Dodatkowo na tej niewielkiej wyspie możesz podziwiać także kościół św. Jana Kalibity czy bazylikę św. Bartłomieja, w której przechowywane są relikwie pierwszych męczenników.

Tiberina Island on the Tiber River, Rome Italy
Wyspa Tiberina na Tybrze, Rzym, Włochy, licencja: shutterstock/By DaLiu

Spacerując po Trastrvere, nie zapomnij także zwrócić uwagi na niszowe antykwariaty, klimatyczne księgarnie i galerie sztuki. Dzielnica ta jest prawdziwym skupiskiem artystów, których dzieła możesz podziwiać na każdym kroku. Jeśli zaś kochasz targi i rękodzieła, to na Zatybrzu również nie będzie Ci ich brakować. Na niewielkich stoiskach, rozsianych przy wąskich uliczkach, lokalni rzemieślnicy stale oferują turystom oryginalne pamiątki i wyroby. Trastevere pozwoli Ci poznać Rzym od całkiem innej strony!

Sprawdź również najlepsze hotele w Rzymie!

Autor: Daria Gajewska

Najlepsze hotele w Rzymie

Poprzedni

Katedra Santa Maria del Fiore we Florencji, zwiedzanie, bilety

Baptysterium we Florencji, zwiedzanie, co warto wiedzieć?

Następny

Dodaj komentarz