Zielona Wenecja, czyli Ogrody Królewskie w Wenecji – zwiedzanie

Tagi , , , ,

Kiedy myślisz o Wenecji, to z pewnością nie przychodzą Ci na myśl parki lub też ogrody. W krajobrazie miast dominuje niska zabudowa, a także pokaźna sieć kanałów wraz z mostami. Jednocześnie miasto to jest wyjątkowo różnorodne. Oprócz wyjątkowej architektury z różnych epok, wodnych autobusów oraz szeregu zabytków, możesz tam także wypocząć na łonie natury. Podczas zwiedzania miasta koniecznie odwiedź także Ogrody Królewskie. Co musisz o nich wiedzieć? Sprawdźmy!

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Gdzie znajdują się Ogrody Królewskie w Wenecji?

Ciężko sobie wyobrazić, że w mieście rozsianym na wyspach mogą powstać magiczne parki i ogrody. Jednak Wenecja pod tym względem może Cię dość mocno zaskoczyć. Okazuje się, że w Ogrody Królewskie co roku przyciągają coraz to większą liczbę turystów. Stanowią one niesamowitą przestrzeń, która nadaje się do wypoczynku i rekreacji na łonie natury. Ogrody Królewskie w Wenecji znajdują się w dzielnicy San Marco. Co więcej, zlokalizowane są one tuż przy słynnym placu – Piazza San Marco. Do Giardini Reali di Venezia możesz dostać się zarówno piechotą, jak i wodnym autobusem. Docelowym przystankiem będzie S. Marco „A”. Z przystanku do słynnych ogrodów będziesz miał jedynie 80 metrów.

Ogrody Królewskie w Wenecji – historia i ciekawostki

Ogrody Królewskie w Wenecji to miejsce, które zachwyca tysiącem kolorów, a także niesamowitymi widokami. Ich powstanie ma bezpośredni związek z okresem, kiedy to Francuzi podbili Wenecję. Miało to miejsce w XIX wieku. Dokładnie w roku 1806 słynny Napoleon Bonaparte wraz ze swoimi „współpracownikami” wyrazili chęć stworzenia zielonych terenów, które miały być oddane mieszkańcom miasta. Jednak czasy Napoleona w Wenecji były dość krótkie i wydawać by się mogło, że wraz z najazdem Austriaków, projekt stworzenia fenomenalnych ogrodów zostanie całkowicie zaniechany. Jednak Austriacy nie porzucili pierwotnych planów. To właśnie z ich inicjatywy powstały pierwsze pawilony, a tereny zielone przeżywały wyjątkowo gwałtowny rozwój.

Red geranium flowers and gondolas mooring in canal by Royal Gardens-Giardini Reali di Venezia-landscaped area on the Grand Canal features walkways & park benches,Venice,Italy
Czerwone kwiaty geranium i gondole cumujące w kanale przez Royal Gardens-Giardini Reali di Venezia – obszar krajobrazowy na Canal Grande z chodnikami i ławkami parkowymi, Wenecja, Włochy, licencja: shutterstock/By Anna Yordanova

Jednak historia Giradini Reali jest o wiele bardziej skomplikowana. Elżbieta Bawarska – cesarzowa – darzyła te tereny zielone wyjątkową miłością. Z tego też względu bardzo szybko postanowił je całkowicie zamknąć dla mieszkańców i uczynić z nich jedynie ogrody dla królestwa. Prawdziwy przełom w zakresie dostępności Ogrodów Królewskich nastąpi dopiero w 1920 roku. To właśnie wtedy panująca rodzina zdecydowała się w całości powierzyć je Skarbowi Państwa. Od tego momentu Ogrody Królewskie przechodziły przez szereg reform, którym zawdzięczają swój obecny kształt i wygląd. W tych ogrodach znajduje się obecnie ponad 350 gatunków kolorowych roślin, a także w pełni przeszklona kawiarnia. Dziś każdy może również do ogrodów wejść i wypocząć.

Zwiedzanie Ogrodów Królewskich w Wenecji

Zwiedzanie Ogrodów Królewskich w Wenecji to przede wszystkim beztroski spacer i podziwianie okolicznej roślinności. Ogród najpiękniejsze kolory przybiera na wiosnę, kiedy wszystkie rośliny budzą się do życia. Nie musisz więc przygotowywać sobie specjalnego planu zwiedzania. Wystarczy, że będziesz podążać wyznaczonymi alejkami. W ogrodzie znajdziesz dawny pawilon kawowy, a także obecną, oszkloną kawiarnię. Dodatkowo przy ścieżkach zlokalizowane są ławeczki, więc możesz na nich spokojnie wypocząć. W Ogrodach Królewskich możesz więc cieszyć się dobrą kawą, deserem, a także podziwiać zadbaną i bujnie kwitnącą roślinność. Dzięki nim oderwiesz się na chwilę od zatłoczonego centrum miasta i tłumów turystów z każdego zakątka świata.

Monument Statue at Giardini della Biennale
Pomnik Statua w Giardini della Biennale, licencja: shutterstock/By Emily Goodwin

Wstęp do Ogrodów Królewskich – godziny otwarcia

Ogrody Królewskie w Wenecji są jedną z nielicznych, całkowicie darmowych atrakcji w mieście. Nie musisz więc kupować biletu wstępu. Pamiętaj jednak o pilnowaniu godzin otwarcia. Zmieniają się one w zależności od konkretnego sezonu. Zgodnie z tym, w sezonie letnim Ogrody Królewskie są otwarte od godziny 8:30 aż do godziny 19:00. W sezonie zimowym zaś czas otwarcia ogrodów został nieznacznie skrócony. Możesz je odwiedzić od godziny 9:00 do godziny 17:00.

Czytaj także:

Murano – urokliwa wyspa Laguny Weneckiej

Autor: Daria Gajewska

Najlepsze hotele w Wenecji

Poprzedni

Murano – urokliwa wyspa Laguny Weneckiej

Most Rialto i targ Rialto – symbole Wenecji, zwiedzanie

Następny

Dodaj komentarz