Zwiedzanie Koloseum – wszystko co należy wiedzieć!

Tagi , , , , ,

Rzym to największe miasto i stolica słonecznej Italii. Jest to również jedna z tych metropolii, która staje się coraz częstszym celem wakacyjnych podróży. Jednak to nie dziwi, gdyż w Rzymie możesz podziwiać nie tylko fenomenalną architekturę, ale także zabytki pochodzące jeszcze z czasów świetlności Cesarstwa Rzymskiego. Jednym z nich jest słynne Koloseum, które koniecznie powinieneś odwiedzić. Jak więc zaplanować zwiedzanie Koloseum. Przekonajmy się!

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Koloseum – zarys historyczny, ciekawostki

Koloseum w Rzymie jest jedną z głównych atrakcji w mieście, a także jednym z najważniejszych zabytków. Jest to tak naprawdę amfiteatr Flawiuszów, który został wzniesiony w latach 70 – 72 (niektóre źródła podają rok 80) naszej ery. Za głównych twórców tego monumentalnego amfiteatru uznaje się Wespazjana oraz Tytusa, którzy należeli do dynastii Flawiuszów. Koloseum jest budowlą zaprojektowaną na planie elipsy. Ma ono długość aż 188 metrów, a także szerokość równą 156 metrów. Dawniej obiekt ten mógł pomieścić nawet 50 tysięcy widzów. Co ciekawe, Koloseum ma wyjątkowo rozbudowany system podziemnych korytarzy. Ponadto to budynek składający się z czterech kondygnacji, do których zastosowano odmienne porządki architektoniczne.

Wspaniały widok z lotu ptaka na Wielkim Koloseum Rzymskim (Koloseum, Koloseum), znany również jako Flavian Amfiteatr. Słynny punkt orientacyjny świata. Malowniczy krajobraz miejski. Rzym. Włochy. Europa
Wspaniały widok z lotu ptaka na Wielkim Koloseum Rzymskim (Koloseum, Koloseum), licencja: shutterstock/By Luxerendering

Pierwsza z nich jest zaprojektowana w stylu toskańskim, druga w stylu jońskim, zaś trzecia w stylu korynckim. Ostatnia kondygnacja stanowi mieszankę wspomnianych wcześniej porządków. Konstrukcja jest zwieńczona fenomenalnym układem arkad i filarami. Dawniej, w czasach Cesarstwa Rzymskiego, w Koloseum odbywały się walki gladiatorów. Wydzielone były tam także klatki dla zwierząt oraz łaźnie rzymskie.

Wewnątrz Koloseum widok o zachodzie słońca, znany na całym świecie punkt orientacyjny i symbol Rzymu, Włochy.
Wewnątrz Koloseum widok o zachodzie słońca, Włochy., licencja: shutterstock/By rabbit75shu

Co ciekawe, niektóre źródła wskazują na to, że arena Koloseum była także miejscem publicznych mordów chrześcijan. Na dowód tego mordy upamiętniono krzyżem, który obecnie znajduje się pośrodku areny. W 455 roku naszej ery Koloseum uległo sporemu zniszczeniu, wszystko to za sprawą trzęsienia ziemi. Udało się je jednak odbudować i już w 528 roku zorganizowano tam ostatnie igrzyska. Ponowne trzęsienie ziemi nawiedziło Rzym w roku 1349 w wyniku czego zawaleniu uległa jedna ze ścian konstrukcji. Nie odbudowano jej. Co ciekawe, od drugiej połowy XVIII wieku odbywa się tam jedno z najważniejszych wydarzeń dla każdego chrześcijanina. Mowa tu o drodze krzyżowej, której przewodzi papież. W roku 2007 Koloseum w Rzymie wpisano na listę siedmiu cudów świata.

Jak dojechać do Koloseum?

Rzymskie Koloseum znajduje się w centralnej, historycznej części miasta. Bez problemu uda się tu dojechać, gdyż w okolicy znajdują się liczne przystanki komunikacji miejskiej oraz stacja metra. Najbliższy przystanek i metro – Colosseo – znajdują się bezpośrednio przed zabytkiem. Na miejsce możesz również dojechać taksówką. Koloseum znajduje się na styku dwóch dzielnic – Rione I Monti oraz Celio.

Zwiedzanie Koloseum w Rzymie – czas zwiedzania

Zwiedzanie Koloseum w Rzymie polega głównie na podziwianiu ruin, areny, widowni oraz pomieszczeń, które dawniej służyły gladiatorom. Samodzielne zwiedzanie areny może Ci zająć około godziny. Z kolei wycieczki zorganizowane z przewodnikiem mogą trwać nawet 1,5 godziny. Jednocześnie wszystko zależy od tego, ile czasu sam chcesz poświecić na zwiedzanie tej konstrukcji. Bilety wstępu nie ograniczają Cię pod względem czasowym.

Gdzie kupić bilety do Koloseum?

Aby zwiedzieć koloseum musisz kupić bilety wstępu. Masz dwie możliwości. Z jednej strony możesz dokonać rezerwacji i późniejszego zakupu biletu online. Są one dostępne na stronie coopculture.it W tym przypadku dokonując rezerwacji, będzie pobierana od Ciebie dodatkowa opłata. Musisz także podać datę i godzinę zwiedzania. Drugim ze sposobów jest kupno biletów bezpośrednio w kasie biletowej. Znajduje się ona tuż przy budynku. W tym wypadku jednak będziesz musiał nie tylko czekać w kolejce na zakup wejściówki, ale także i czekać w kolejce na samo wejście do Koloseum.

Rome is the capital of Italy and of the Lazio region. Awesome history and mythology. Rome is the goal of many culturally interested tourists and the perfect place for love romance.
Koloseum Rzym. , licencja: shutterstock/By kaywiegand

Ile kosztują bilety do Koloseum w Rzymie?

Ceny biletów do Koloseum w Rzymie są zróżnicowane. Wszystko zależy od tego, na jaki rodzaj biletu się zdecydujesz oraz sposobu, w jaki go kupisz. Za zakup biletu online doliczana jest opłata rezerwacyjna 2 euro. Bilety zaś mogą kosztować od 16 euro do nawet 57 euro. Zwykle są to jednak bilety łączone. W praktyce oznacza to, że jedna wejściówka upoważnia Cię także do zwiedzenia innych, pobliskich zabytków. Zastanów się nad najbardziej optymalnym rozwiązaniem.

Rodzaje biletów do Koloseum

Zgodnie z tym, co zostało już wspomniane, istnieje kilka typów biletów uprawniających do wejść do rzymskiego Koloseum. Od Ciebie zależy, na jaką opcję się zdecydujesz. Możesz wybierać spośród:

 • zwykłego biletu do Koloseum – jego cena wynosi około 16 euro. Jednak musisz uzbroić się w cierpliwość i czekać w kolejce przed wejściem;
 • biletu do Koloseum z pominięciem kolejki – cena tego biletu wynosi 24 euro. Jest to bilet łączony, czyli oprócz zwiedzania Koloseum, możesz także zwiedzić Forum Romanum oraz Palatyn;
 • Roma Pass – to bilet, którego cena wynosi 33 euro. Gwarantuje on dostęp nie tylko do Koloseum, ale także wejdziesz z nim do głównych atrakcji w mieście i możesz korzystać z bezpłatnego transportu publicznego;
 • Arena Floor Koloseum Wycieczka – ten bilet kosztuje 54 euro. Dzięki niemu możesz zwiedzić piętrową arenę Koloseum, a także Forum Romanum. Ten bilet upoważnia Cię do wstępu bez kolejki;
 • Koloseum i Watykan – ten bilet kosztuje 57 euro. W ramach wejściówki możesz nie tylko zwiedzić Koloseum, Palatyn i Forum Romanum, ale także udać się do Watykanu i zwiedzić np. Kaplicę Sykstyńską. Co więcej, w ramach tego biletu otrzymasz również audioprzewodnik.

Pamiętaj, że powyższe bilety najlepiej jest zarezerwować z odpowiednim wyprzedzeniem. Dzięki temu będziesz mógł wybrać dogodną dla siebie datę i godzinę zwiedzania. Dodatkowo dzieci i młodzież do 18 roku życia mogą wejść do Koloseum całkowicie za darmo. Podobny przywilej obowiązuje w przypadku osób niepełnosprawnych wraz z opiekunami. W przypadku młodzieży do 25 lat istnieje możliwość zakupu biletu ulgowego w cenie 4 euro. W pierwszą niedzielę każdego miesiąca wstęp do Koloseum jest darmowy dla każdego.

Gdzie znajduje się wejście do Koloseum?

Wejście do Koloseum usytuowane jest po zachodniej stronie zabytku. Znajdziesz je naprzeciwko Świątyni Wenus. Oficjalna nazwa wejścia do Koloseum to Sperone Valadier. To właśnie w tym miejscu musisz pokazać swój bilet elektroniczny lub bilet zakupiony w kasie.

Detail of Colosseum in Rome (Roma), Italy. Also named Coliseum, this is the most famous Italian sightseeing. Sunrise time.
Szczegóły Koloseum w Rzymie (Roma), Włochy. Nazywane również Koloseum, jest to najsłynniejsze włoskie zwiedzanie. Czas wschodu słońc., licencja: shutterstock/By astudio

Godziny otwarcia Koloseum w Rzymie

Koloseum czynne jest każdego dnia – od poniedziałku do piątku – z wyjątkiem 25 grudnia i 1 stycznia. Godziny otwarcia uzależnione są od sezonu. W 2023 roku przestawiają się one następująco:

 • 2 stycznia – 28 luty – Koloseum czynne jest od 9:00 do 16:30;
 • 1 marca – 26 marca – od godziny 9:00 do 17:30;
 • 27 marca – 31 sierpnia – od godziny 9:00 do 19:15;
 • od 1 do 30 września – od godziny 9:00 do 19:00;
 • od 1 do 30 października – od godziny 9:00 do 18:30;
 • od 31 października do 31 grudnia – od godziny 9:00 do 16:30.

Ostatnie wejście możliwe jest na godzinę przed zamknięciem.

Zwiedzanie Koloseum z przewodnikiem

Jeśli zależy Ci na dokładniejszym poznaniu Koloseum, wówczas zdecyduj się na wycieczkę z przewodnikiem. Możesz zarezerwować ją na stronie: tiqets.com. Jest ona połączona ze zwiedzaniem innych atrakcji jak np. Forum Romanum lub Areny Gladiatorów. Możesz wybrać tę wycieczkę, która najbardziej Ci odpowiada.

Czytaj również:

Piazza Navona i Fontanna Quatro Fumi – zwiedzanie, historia

Kopuła Bazyliki św Piotra: wejść, bilety, ceny, porady

Autor: Daria Gajewska

Poprzedni

Szpitale w Rzymie – sprawdź, gdzie szukać pomocy

Punkty widokowe na miasto we Florencji

Następny

Dodaj komentarz