Palatyn – jedno z siedmiu wzgórz, na których usytuowany jest Rzym. Jest ono też nazywane Wzgórzem Cesarzy. To jedna z najważniejszych atrakcji turystycznych w Rzymie, której nie możesz pominąć podczas zwiedzania Zatem, jak ma przebiegać zwiedzania Palatynu? Sprawdźmy!
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!
Zwiedzanie Palatynu – zarys historyczny, ciekawostki
Palatyn to historyczne wzgórze w Rzymie, często określane mianem Wzgórza Cesarzy Rzymskich. Jest to jedno z siedmiu wzgórz, na których wznosi się rzymska metropolia. Co ciekawe, zgodnie z badaniami archeologicznymi, to właśnie w tym miejscu znajdowała się najstarsza osada, która nazywana była Roma Quadrata. Jednak z Palatynem jest związana także inna historia. Znajduje się tam wyryta grota Lupercal. Zgodnie z wierzeniami, to właśnie w niej wilczyca miała karmić i opiekować się dwojgiem braci – Romulusem i Remusem. Dawniej znajdowała się tam również świątynia Wiktorii i Jowisza Statora, a także Dom Liwii i kilka pałaców.

W momencie, kiedy powstała Republika Rzymska, Palatyn stał się jedną z najbogatszych dzielnic. Swoje wille posiadali tam uprzywilejowani mieszkańcy jak np. Cyceron czy Marek Antoniusz. W późniejszych latach na Palatynie budowane pałace cesarskie – właśnie dlatego jest on często nazywany Wzgórzem Cesarskim. Co ciekawe, Palatyn był miejscem wielu badań archeologicznych, które odsłoniły szczątki osady oraz rozległej nekropolii latyńskiej i sabińskiej. Datowane są one na VII wiek przed naszą erą.
Jak dojechać do Palatynu?
Wzgórze Palatyn znajduje się w samym centrum metropolii rzymskiej. Z jednej strony otoczone jest ono przez Forum Romanum, z drugiej zaś przez dzielnicę Ripa. Nie da się tam co prawda dojechać samochodem, gdyż obszar ten wyłączony jest z ruchu kołowego. Najlepszym rozwiązaniem będzie więc skorzystanie z komunikacji miejskiej. Najbliższym przystankiem jest Circo Massimo.
Zwiedzanie Palatynu w Rzymie – czas zwiedzania
Na zwiedzanie Palatynu trzeba poświęcić co najmniej 2 – 5 godzin. Jednocześnie niektórzy turyści rezerwują sobie na tę przyjemność ponad pół dnia. Wówczas łączą oni zwiedzanie Palatynu z dodatkowymi atrakcjami jak np. zwiedzanie Koloseum czy Forum Romanum. Czas zwiedzania nie jest jednak w żadne sposób ograniczony. Możesz więc przebywać tam tyle, ile tylko chcesz.

Gdzie kupić bilety do Palatynu?
Bilety do Palatynu możesz kupić na dwa sposoby. Jednym z nich jest zakup online za pośrednictwem strony coopculture.it. Drugim ze sposobów jest zakupienie biletów bezpośrednio w kasie biletowej. Znajduje się ona właśnie tuż przy Palatynie, przy ulicy Via San Gregorio 30. Pamiętaj, że kupując bilet online, obowiązuje Cię także opłata rezerwacyjna. Jednocześnie bilet ten upoważnia Cię także do wejścia na teren stanowiska archeologicznego Forum Romanum oraz do Koloseum.
Ile kosztują bilety do Palatynu w Rzymie?
Bilet do Palatynu to wydatek rzędu 18 euro. Jeśli rezerwujesz swoje wejście za pośrednictwem strony online, wówczas obowiązuje Cię także opłata rezerwacyjna, która wynosi około 2 euro. Z kolei podczas zakupu biletu w kasach biletowych, nie obowiązuje Cię dodatkowo opłata rezerwacyjna. Bilet jest ważny przez 24 godziny od momentu zakupu. Dzieci i młodzież do lat 17 mogą cieszyć się całkowicie darmowym wejściem na teren wzgórza. Z kolei młodzież w wieku od 18 do 25 lat – za okazaniem ważnej legitymacji – może skorzystać ze zniżek. Wówczas bilet wstępu będzie wynosił jedynie 4 euro. Zniżka ta obowiązuje jedynie w przypadku obywateli państw Unii Europejskiej. Z kolei osoby niepełnosprawne, wraz ze swoimi opiekunami również mogą skorzystać z darmowego wejścia.

Godziny otwarcia Palatynu w Rzymie
Godziny otwarcia Palatynu w Rzymie są inne, wszystko zależy w od sezonu. Warto wiedzieć, że Wzgórze Cesarzy jest otwarte każdego dnia. Wyjątkiem będzie 25 grudnia oraz 1 stycznia, kiedy to wzgórze, wraz z Koloseum i Forum Romanum jest zamknięte. Godziny otwarcia Palatynu w 2023 roku przedstawiają się następująco:
- od 1 stycznia do 28 lutego możesz odwiedzić wzgórze w godzinach od 9:00 do godziny 16:30;
- od 1 marca do 26 marca możesz odwiedzić Palatyn w godzinach od 9:00 do godziny 17:30;
- od 27 marca do 31 sierpnia Palatyn dostępny jest dla turystów w godzinach od 9:00 do godziny 19:00;
- od 1 września do 30 września Wzgórze Cesarzy jest otwarte w godzinach od 9:00 również do godziny 19:00;
- od 30 września do 29 października Palatyn jest otwarty od godziny 9:00 do godziny 18:30;
- od 30 października do 31 grudnia możesz odwiedzić wzgórze w godzinach od 9:00 do godziny 16:30.
Pamiętaj jednak, że ostatni wstęp na Palatyn jest możliwy na godzinę przed planowanym zamknięciem. Musisz to uwzględnić dokonując rezerwacji.
Zwiedzanie Koloseum, Forum Romanum i Palatynu bez kolejki
Przed kasami biletowymi, a także przed samy wejściem na Palatyn często tworzą się gigantyczne kolejki. Nie zależnie od tego, w jakiej porze dnia się tam wybierzesz, musisz liczyć się z tym, że czekanie w kolejce może zająć Ci nawet godzinę. Wobec tego świetnym rozwiązaniem mogą być wycieczki zorganizowane. Zarezerwować je możesz na stronie: getyourguide. Taka wycieczka pozwala Ci na zwiedzenie Koloseum, Forum Romanum oraz Palatynu w towarzystwie doświadczonego przewodnika, który zapozna Cię z historią Wzgórza Cesarzy oraz najważniejszymi ruinami budynków. Co więcej, taka wycieczka pozwala Ci na wstęp bez kolejki. Dzięki temu nie będziesz tracił swojego czasu.

Czas trwania wycieczki zorganizowanej około 3 godziny. Możesz także wybrać przewodnika angielskojęzycznego. Pamiętaj, że bezpłatnie możesz odwołać taką wycieczkę na 24 godziny przed jej rozpoczęciem. Zabierz ze sobą napoje oraz posiłki, gdyż nie są one wliczone w cenę wycieczki. Dzięki zorganizowanej wycieczce z przewodnikiem jeszcze lepiej zapoznasz się z historią Wzgórza Cesarzy, odwiedzisz starożytne Koloseum, a także poznasz tajemnice, jakie skrywa w sobie Forum Romanum. Będzie to dla Ciebie wyjątkowe doświadczenie, którego nie zapomnisz na długi czas!
Więcej o Rzymie znajdziesz w innych wpisach:
Czym jesienią zachwyca stolica Włoch. Poznaj największe atrakcje Rzymu
Fontanna Di Trevi w Rzymie – kiedy najlepiej zwiedzić? Sprawdźmy!
Autor: Daria Gajewska