Rzym to największe miasto i stolica słonecznej Italii. Każdego roku miasto odwiedzane jest przez setki turystów, którzy pragną poznać jego historię i zabytki. Bez wątpienia można wskazać, że jedną z największych atrakcji Rzymu jest Panteon, czyli miejsce poświęcone wszystkim bogom. Co więc musisz o nim wiedzieć? Zaplanujmy wspólnie zwiedzanie Panteonu w Rzymie.
Skorzystaj z Booking.com gdzie znajdziesz najlepsze hotele i apartamenty
Potrzebujesz samochodu podczas wakacji, zarezerwuj z Booking.com lub przez discovercars.com
Wyszukaj najlepsze Kempingi z Suncamp.pl
Promy zarezerwujesz z DirectFerries.com
Najlepsze oferty na bilety lotnicze znajdziesz tutaj
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!
Panteon – historia, ciekawostki
Panteon w Rzymie to świątynia wzniesiona na planie okręgu, która zgodnie z pierwotnymi wierzeniami, była poświęcona wszystkim bogom. Dodatkowo Panteon powstał na Polu Marsowym i został ufundowany w całości przez cesarza Hadriana. Świątynię zbudowano w 125 roku w miejscu dawnej bazyliki z roku 27 przed naszą erą. Niestety jednak uległa zniszczeniom przez pożar w roku 64 naszej ery.
Warto również poznać nieco lepiej sylwetkę Apollodorosa. Był on architektem rzymskim, z syryjskimi korzeniami. To on – z polecenia cesarza – kierował projektem i budową Paneteonu. Niemniej jednak kilka lat później został zesłany i stracony. Tajemnicza śmierć Apollodorosa do dzisiaj nie została wyjaśniona.

Panteon to świątynia, która poświęcona była bóstwom planetarnym, a także postaci samego cesarza. Rola świątyni zmieniła się dopiero w VII wieku, kiedy była on wykorzystywana do nabożeństw katolickich. Budowla ta jest jedną z najlepiej zachowanych jeszcze z okresu starożytnego Rzymu. Na przestrzeni lat świątynia przechodziła przez wiele zabiegów rekonstrukcyjnych np. pokryto jej dach i kopułę blachą ołowianą. Jednak największa zmiana miała miejsce w XIV wieku, kiedy to Panteon był wykorzystywany jako forteca obronna. W późniejszym okresie renesansu za jego odnowienie odpowiadał sam Rafael Santi, który został tam również pochowany.
Dodatkowo w Panteonie możesz znaleźć również grobowce innych, historycznie ważnych postaci jak np. Wiktora Emanuela II. Ciekawostką jest fakt, że Panteon w latach swojej świetlności był jedną z największych budowli kopułowych na całym świecie. Ta monumentalna rotunda z bogato zdobionym wnętrzem stała się obecnie jednym z najpiękniejszych symboli miasta Rzym, a także jego największą atrakcją turystyczną. Zwiedzając Wieczne Miasto, koniecznie musisz odwiedzić także i Panteon. Takiej budowli nie znajdziesz w innych zakątkach świata!

Gdzie znajduje się Panteonu w Rzymie, lokalizacja, jak dotrzeć?
Panteon jest jedną z najbardziej charakterystycznych budowli w Rzymie. Teg zabytku po prostu nie da się przegapić! Znajduje się w samym sercu historycznej części miasta. Od strony północnej otacza go plac – Piazza della Rotonda, zaś od strony południowej – Piazza Di Santa Chiara. Do Panteonu w Rzymie nie możesz dostać się przy pomocy samochodu. Teren ten jest całkowicie wyłączony z ruchu kołowego. Warto więc zdecydować się na komunikację miejską. Około 300 metrów od zabytku znajduje się przystanek Corso, na który docierają takie linie jak: 62, 63, 85 i 83. Oczywiście warto też uda się do Panteonu pieszo.
Architektura Panteonu i otwór na samym wierzchołku Panteonu
Architektura Panteonu do dziś wzbudza podziw. Jest to największa budowla kopułowa na świecie. Świątynia ta jest rotundą i mierzy około 43 metry średnicy i może pochwalić się dokładnie taką samą wysokością. Zanim jednak wejdziesz do wnętrza świątyni, zwróć uwagę na charakterystyczny, trzyrzędowy portryk – został on dobudowany w późniejszych latach. Tworzy go aż 16 kolumn, a jego zwieńczenie stanowi masywny tympanon, na którym widnieje inskrypcja. Ważnym elementem jest też kopuła. Co ciekawe znajduje się w niej tajemniczy otwór.
Otwór ten daniej nazywał się „wszystko widzącym okiem niebios”. Nie znajduje się tu przez przypadek. Otóż wcześniej przy głównym ołtarzu odbywały się ceremonie, podczas których zwierzęta były palone i poświęcane bogom. Otworem wydobywał się więc dym. Dodatkowo miał on za zadanie wpuszczać odpowiednią ilość dziennego światła do wnętrza świątyni. „Oko” na samym wierzchołku Panteonu ma aż 8,2 metra szerokości. Mimo względnej masywności budowy, cała konstrukcja jest lekka i ergonomiczna.

Zwiedzanie Grobowców królewskich w Panteonie
Jak wspomnieliśmy w Panteonie znajdziesz grobowce świętych i ważnych postaci, mających swój udział w tworzeniu historii obecnego Rzymu. Grobowce znajdują się w kaplicach, które są dostępne dla zwiedzających. W pierwszej kaplicy możesz podziwiać grobowiec Perin del Vaga. Przyjmuje się, że był on asystentem słynnego Rafaela. Tuż obok, znajdziesz grobowiec Baltazara Peruzziego, który był jednym z najwybitniejszych twórców w epoce renesansu. Druga z kaplic skrywa w sobie grobowce księżnej Małgorzaty oraz króla Humberta I. Pomiędzy nią a kolejną kaplicą znajduje się także odosobniony i odizolowany grób narzeczonej i jedynej miłości Rafaela. Trzecia kaplica jest w całości grobowcem należącym do Wiktora Emanuela II. Oczywiście zwiedzanie grobowców i samego Panteonu możesz zorganizować na własną rękę, jednak jeśli chcesz nieco bliżej i lepiej poznać historię świątyni, wówczas możesz zdecydować się na wycieczki zorganizowane.

Panteon – ceny biletów i godziny otwarcia
Panteon jest otwarty dla turystów każdego dnia – od poniedziałku do niedzieli. Standardowo możesz go zwiedzić od godziny 9:00 do godziny 19:00. Pamiętaj zatem, że ostatnie wejście odbywa się na 30 minut przed zamknięciem, czyli o godzinie 18:30. By wejść na teren świątyni, musisz zakupić bilet wstępu. Kosztuje on 8,5 euro. Gdy zdecydujesz się na zwiedzanie z przewodnikiem, będziesz musiał zapłacić około 25 euro. Pamiętaj także, że Panteon to budowla sakralna, co za tym idzie, przed wejściem musisz zadbać o odpowiedni strój zakrywający ramiona oraz kolana. W krótkich spodenkach nie wpuszczą Cię na teren świątyni.
Czytaj również:
Zwiedzanie Palatynu – wzgórza cesarzy Rzymu – jak planować?
Forum Romanum w Rzymie, zwiedzanie – bilety i ceny, wycieczki
Autor: Daria Gajewska