Zwiedzanie Piazza Vecchia i Piazza Duomo w Bergamo

Tagi , , , , ,

Bergamo to 120 tysięczne miasto zlokalizowane w Lombardii, czyli północnej części Włoch. Nie da się ukryć, że malownicze Alpy Bergamskie i zlokalizowane na nich stoki stwarzają wręcz świetne warunki dla większości z narciarzy. Jednocześnie Bergamo warto także odwiedzić w sezonie letnim. Znajdziesz tam wiele zabytków i atrakcji, które tylko czekają na to, by zapoznał się z nimi nieco bliżej. Jedna z nich jest słynny plac Piazza Vecchia. Co więc musisz o nim wiedzieć i jak możesz się do niego dostać? Wszystkiego dowiesz się w naszym artykule.

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Jak dostać się do Piazza Vecchia w Bergamo?

Piazza Vecchia w Bergamo jest jednym z najważniejszych i najbardziej wartościowych punktów w mieście. W wolnym tłumaczeniu na język polski można miejsce to nazwać „Starym Rynkiem”. Znajduje się w Citta Alta, czyli tzw. Górnym Mieście. Co ciekawe, Piazza Vecchia została połączona z portykiem Palazzo della Ragione, który w późniejszym okresie został zamieniony na Piazza del Duomo.

Piazza Vecchia night view in Bergamo City.
Piazza Vecchia nocą, licencja: shutterstock/By Nejdet+Duzen

Możesz się tu dostać się na kilka sposobów. Jeśli lubisz dłuższe i wymagające spacery, wówczas wybierz się w trasę do Górnego Miasta Bergamo. Na plac możesz dojść np. od strony Campanone, czyli zabytkowej XII-wiecznej wieży, która stała się naczelnym punktem widokowym i orientacyjnym w Bergamo. Kolejnym sposobem na dojazd do Piazza Vecchia w Bergamo jest skorzystanie ze słynnej kolejki wąskotorowej – Funicolare. Zatrzymuje się ona na przystanku Citta Alta, który oddalony jest od Piazza Vecchia o jedynie 290 metrów.

Możesz także skorzystać z tradycyjnej komunikacji miejskiej. W Górnym Mieście najczęściej kursuje błękitna linia autobusowa. Zatrzymaj się na przystanku viale della Mura vicolo Bettani, za którego do słynnego placu jest jedynie 350 metrów.

Inna opcja to dojazd samochodem lub taksówką. Miej jednak na uwadze to, że historyczne centrum jest całkowicie wyłączone z ruchu kołowego, więc będziesz musiał znaleźć parking gdzie indziej.

Co zobaczyć na Piazza Vecchia w Bergamo?

Piazza Vecchia to plac powstały w miejscu dawnego forum rzymskiego. Jest to jednak miejsce o wyjątkowym znaczeniu historycznym i kulturowym, gdyż otoczony jest najważniejszymi zabytkami w Bergamo. Koniecznie zobacz poniższe miejsca.

1. Palazzo del Podesta

To zabytkowy pałac przy Piazza Vecchia w Bergamo. Wyróżnia się on surowym stylem architektonicznym. W jego wnętrzu obecnie mieści się muzeum miejskie, które zgromadziło niezwykle ciekawe eksponaty związane z rozwojem i historią samego Bergamo. Wstęp do muzeum jest oczywiście płatny.

2. Palazzo della Ragione

Palazzo della Ragione to budynek pełniący niezwykle istotną funkcję. To właśnie on wyznacza granicę pomiędzy Piazza Vecchia a Piazza del Duomo. Jest to zabytkowa budowla, która zgodnie ze źródłami, pochodzi jeszcze z XII wieku.

Piazza Vecchia night view in Bergamo City.
Nocny widok na plac Vecchia w mieście Bergamo, licencja: shutterstock/By Nejdet+Duzen

3. Biblioteka Obywatelska Angelo Mai

Jest to tzw. Nowy Pałac w Bergamo. Biblioteka Obywatelska Angelo Mai to jedna z najważniejszych instytucji w mieście, która zajmuje się konserwacją zabytków. Zlokalizowana jest ona w majestatycznym budynku, który możesz zwiedzić podczas pobytu w mieście.

4. Muzeum Fresków

Znajduje się ono w zabytkowym Palazzo della Ragione. Zgromadzone są tam freski i inne płaskorzeźby, które pochodzą z różnych fragmentów budowli renesansowych. Muzeum powstało głównie po to, by chronić ten cenny dorobek przed zniszczeniem.

Piazza Vecchia night view in Bergamo City.
plac Vecchia nocny widok,., licencja: shutterstock/By Nejdet+Duzen

5. Kościół San Michelle all’arco

Kościół San Michelle all’arco jest jednym z ważniejszych obiektów sakralnych przy Piazza Vecchia. Dawniej, było to jedno z miejsc kultu religijnego, które obecnie przekształcone jest w depozyt Biblioteki Obywatelskiej.

Venetian Contarini fountain on Piazza Vecchia. Bergamo. Italy
fontana Contarini. Bergamo. Włochy licencja: shutterstock/By DmitryKoshelev

Będąc na Piazza Vecchia w Bergamo, zwróć także uwagę na malowniczą Fontannę Contariniego, która zdobi centralną część rynku. Tuż obok zaś znajduje się Piazza dell Duomo, czyli kolejny, miejski plac w Bergamo, który również jest ważnym miejscem z perspektywy kultury oraz rozrywki.

Czytaj także:

Wzgórze San Vigilio w Bergamo – dlaczego warto zwiedzić?

Bazylika Santa Maria Maggiore w Bergamo -zwiedzanie

Autor: Daria Gajewska

Poprzedni

Lotnisko Bergamo – jak dojechać z lotniska do centrum?

Bergamo – co zobaczyć, hotele, noclegi, atrakcje, zwiedzanie

Następny

Dodaj komentarz