Zwiedzanie wyspy Monte Isola na jeziorze Iseo

Tagi , , , , , , , , ,

Monte Isola jest obowiązkowym punktem podczas zwiedzania Lombardii oraz Jeziora Iseo. To masyw górski otoczony z każdej strony jeziorem, a jej powierzchnia liczy 12 metrów kwadratowych. To największa w Europie wyspę położoną na jeziorze. Co warto zobaczyć na wyspie i jak do niej dotrzeć? Zaplanujmy razem zwiedzanie wyspy Monte Isola!

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Promy na wyspę Monte Isola – ceny, skąd odpływają?

Na wsypę Monte Isola można dotrzeć promem, który kursuje bardzo często (z częstotliwością co 15 lub 20 minut). Ze stałego lądu na wyspę płynie się około 5 minut. Pierwszym portem, z którego odpływają promy na wyspę jest Sulzano,a dopływa się do portu Monte Isola-Peschiera Maraglio. Drugim natomiast jest Sale Marasino i płynie ono do Monte Isola-Carzano. Koszt biletu dla osoby dorosłej to około 5 euro (w dwie strony). Bilety można bez trudu nabyć w kasach przy przystani w miasteczkach, w których odpływają statki.

Od marca do października na wyspę można także dotrzeć łodzią a regularna żegluga odbywa się z takich portów jak Sulzano, Sale Marasino, Iseo, Tavernola oraz Bergamasca.

Czytaj także: Jak dojechać z Bergamo nad Jezioro Iseo?

Zwiedzanie Carzano i Novale na wyspie Monte Isola

Wyspę Monte Isola można zwiedzać zarówno pieszo, rowerem, a także małymi, miejscowymi autobusami, które kursują tu regularnie. Najlepiej zacząć od Peschiera Maraglio, a potem skupić się na Carzano oraz Novale.

Carzano to niewielka miejscowość znajdująca się na wyspie, która zachwyca przede wszystkim ciekawą architekturą oraz przepięknymi widokami na otaczające ją zielone góry Alp Lombardzkich, oraz szmaragdową wodę jeziora. Znajduje się tu także zabytkowa rezydencja będąca dawniej domem miejscowej szlachty. Rezydencja należała kiedyś do rodziny Marinengo, obecnie stanowi własność prywatną. Rezydencję można podziwiać tu nadal Casa Novali, samą rezydencję oraz Palazzetto Ziliani.

Carzano village on Monte Isola island at Iseo lake in Italy
Wioska Carzano na wyspie Monte Isola nad jeziorem Iseo we Włoszech, licencja: shutterstock/By pavel+dudek

Dużą atrakcją dla odwiedzających Carzano jest odbywające się co pięć lat w połowie września Święto Podwyższenia Świętego Krzyża. W okresie od 14 do 20 września miasteczko jest uroczyście dekorowane sporą liczbą papierowych kwiatów, które wykonują własnoręcznie jego mieszkańcy. Tradycja ta sięga aż XIX wieku, kiedy to całą Lombardię opanowała epidemia cholery. Mieszkańcy miasteczka, modląc się do Świętego Krzyża o zakończenie epidemii, obiecali urządzać święto na jego cześć. Tradycja ta przetrwała do dziś.

Monte Isola to bardzo ciekawa, średniowieczna wioska Novale. W XVII wieku Novale stanowiło letnią rezydencję biskupa Brescii Marco Morosiniego. Znajduje się na wysokości 250 metrów nad poziomem morza. Co świadczy o wyjątkowości wioski? Najprościej mówiąc, składa się ona z zespołu domów, które położone są nad samym Carzano. Domki układają się w kształt balkonu i łączą się z miasteczkiem wąską ścieżką. Budynki mają cechy typowe dla górskich wiosek takie jak grube kamienne ściany, wąskie brukowane uliczki, łuki, spadziste dachy oraz drewniane balkony. Novale ukryte jest w gąszczu lasów zagajnikowych, drzew oliwnych oraz kasztanowców co nadaje mu dodatkowego uroku.

Co warto zobaczyć na Monte Isola?

Odwiedzając wyspę Monte Isola nie sposób jest nie odwiedzić miejscowości Peschiera Maraglio. Niegdyś była to wioska zamieszkiwana tylko i wyłącznie przez rybaków a obecnie stanowi jedno z głównych miejsc turystycznych na wyspie. Jest to najłatwiej dostępne miasto na Monte Isola i przyjezdnym oferuje dobrej jakości miejsca noclegowe, restauracje, liczne punkty usługowe oraz sklepy z pamiątkami. W Peschiera Maraglio można zobaczyć wiele budynków odznaczających się ciekawym stylem architektonicznym m.in. Villa Oldofredi oraz Casa Erba. Znajduje się tu urzekający renesansowy zamek, w którym w XV wieku gościła królowa Cypru Caterine Cornaro. Innym ciekawym zabytkiem w okolicy jest Kościół San Michele Arcengelo.

Iseo Lake (IT), Peschiera Maraglio, Oldofredi castle, aerial view
Jezioro Iseo (IT), Peschiera Maraglio, zamek Oldofredi, widok z lotu ptaka, licencja: shutterstock/By resilva

Odwiedzając Monte Isola koniecznie trzeba odwiedzić także Sankutarium Madonny della Ceriola. Znajduje się ono na wysokości 600 metrów n.p.m. i jest jednym z najstarszych miejsc kultu maryjnego we Włoszech (jego początki sięgają drugiej połowy V wieku). Z Sanktuarium rozpościera się wspaniały, panoramiczny widok na wyspę oraz otaczające je jezioro.

Czy warto odwiedzić Monte Isola na jeziorze Iseo?

Monte Isola na jeziorze Iseo to obowiązkowy punkt zwiedzania podczas pobytu w Lombardii. Jest to miejsce idealne zarówno dla osób poszukujących spokoju i odprężenia oraz dla osób lubiących aktywnie spędzać wolny czas. Dobrym pomysłem jest wybranie się tu na spacer wśród drzew oliwnych, a mianowicie trasą pomiędzy Peschiera Maraglio i Sensole z widokiem na prywatną wysepkę San Paolo.

Warto wybrać się także do Siviano, czyli stolicy wyspy położonej na wysokości 250 m.n.p.m. Spacer po miejscowości będzie z pewnością bardzo relaksujący oraz romantyczny. Można tu udać się na wieżę Marinengo z widokiem na plac ratuszowy, który stanowi doskonały przykład dawnego zespołu warownego i sięga aż epoki feudalizmu.

Aerial summer view of Iseo lake. Bright morning cityscape of Marone town with Monte Isola island, Province of Brescia, Italy, Europe. Traveling concept background.
letni widok na jezioro Iseo. Jasny poranny pejzaż miasta Marone z wyspą Monte Isola, prowincja Brescia, Włochy, Europa , licencja: shutterstock/By andrewmayovskyy

Dla miłośników dobrego jedzenia mamy dobrą wiadomość. Region ten oferuje sporą liczbę restauracji oraz kawiarni, w których można spróbować takich lokalnych przysmaków jak salami Monte Isola z dodatkiem mieszanki wina i czosnku, charakterystycznych sardynek oraz doskonałego produkowanego na miejscu oleju serwowanego ze świeżo upieczonym chlebem.

Czytaj także: Gdzie jeść nad Jeziorem Iseo – najlepsze miejsca!

Osobom, które mają więcej czasu na zwiedzanie wyspy i okolic poleca się w szczególności odkrycie takich miasteczek i atrakcji jak Lovere, Torbiele del Sebino, Brescia oraz Ziemskich Piramid Stref idealnych do odwiedzenia z dziećmi.

Autor: Daria Gajewska

Najlepsze hotele w Lombardii i Mediolanie

Poprzedni

Gdzie jeść nad Jeziorem Iseo – najlepsze miejsca!

Jak tanio podróżować samolotem do Włoch?

Następny

Dodaj komentarz